Het Besteladvies Archieven van de Raad voor Cultuur De Raad voor Cultuur is een onafhankelijk orgaan. Zij adviseert de regering en het parlement onder meer over de selectie van (overheids-)archieven en 'bemoeit' zich uit dien hoofde met het archiefwezen. In april 2010 zond de Raad het Besteladvies Archieven aan de staatssecretaris van Onderwijs, Cultuur en Wetenschap. Wat de Archiefwet 1995 betreft: ook de Raad ziet dat de wet niet meer voldoet, gelet op het digitaliseringsvraagstuk en de verbreding van het domein archieven naar niet-overheidsarchieven. Geheugen, herinnering en geweten René Spork In het Archievenblad van oktober 2008 en februari/maart 2009 is uitgebreid aandacht besteed aan het archiefbestel onder de noemer 'over de bomen en het bos'. Als uitdagingen werden genoemd: enerzijds de duurzame opslag en toegankelijkheid van digitale en gedigitaliseerde informatie, en anderzijds de beschikbaarstelling van die informatie aan het publiek. Meestal via de eigen website, maar in toenemende mate op gemeenschappelijke platforms, en dat roept vragen op over beheer, ontwikkeling en exploitatie. Publieksparticipatie (Web 2.0) is daarbij overigens niet meer weg te denken. Vragen die in het Archievenblad werden gesteld: is het archiefbestel toegerust op al deze uitdagingen? Past de Archief wet nog? Hoe ziet het bestel er eigenlijk uit en wie is verantwoordelijk waarvoor? Wat is de strategie? Kortom: wie ziet er door de bomen het bos nog en moet het bos worden uitgedund? mK Om met dat laatste te beginnen: de Raad voor Cultuur ziet particuliere archieven als belangrijk onderdeel van ons culturele erfgoed en bepleit een revitalisering van het Centraal Register voor Particuliere Archieven en een verbreding van de reikwijdte van de rijksverantwoordelijkheid voor deze archieven. Een stimuleringsfonds voor archivistische bewerking en bewust wording van particuliere archieven wordt voorgesteld (2 tot 2,5 miljoen). Het droogstaande boompje wordt flink bewaterd. Wat is trouwens particulier archief? Zoals de Raad zelf concludeert (p. 18): "Veel van wat naar de geest overheid is en dat de facto soms ook was, is tegenwoordig privaat georganiseerd." Terug naar de uitdagingen en dan naar het bestel. De raad acht sectorbrede initiatieven op het gebied van eCultuur (opslag, beschikbaarstelling) afdoende gedekt door een ambitieus plan van BRAIN, de KVAN, de samenwerkende Regionaal Historische Centra, het Stadsarchief Amsterdam, het Gemeentearchief Rotterdam en het Nationaal Archief. Gedoeld wordt op de ontwikkelingen rond het E-depot. Wel constateert de Raad dat de overheid bij het archiveringsvraagstuk nog geen antwoord heeft op het bewaren van e-mail, sms, enzovoort. Expliciet wordt het verdwijnen van het e-mailverkeer tussen de Srebrenica-actoren genoemd. Het vinden van een plaats voor ontwikkeling en beheer van instellingenoverstijgende en sectorbrede digitale applicaties laat de Raad nog buiten beschouwing. Dat doet de Raad eveneens ten aanzien van de functies kennisontwikkeling en wetenschappelijk onderzoek in het basissubsidiestelsel. Wat de Archiefwet 1995 betreft: ook de Raad ziet dat de wet niet meer voldoet, gelet op het digitaliseringsvraagstuk en de verbreding van het domein archieven naar niet-overheidsarchieven. De Raad acht het verstandig om eerst een nieuw evenwicht te laten ontstaan om die vervolgens in wetgeving te bestendigen. Wel dient de wet als voorheen de hele cyclus van archiefvorming tot -benutting (records continuüm) af te dekken. Het besteladvies beperkt zich in hoofdzaak tot de volgende twee punten: 1. Verbreding van de reikwijdte van de rijksverantwoordelijkheid tot particuliere archieven en categoriale instellingen; 2. Visie op een Basisinfrastructuur voor de hele sector archieven met bijzondere aandacht voor de ondersteuningstaken waarderen/selecteren en archiveren/ documenteren (taken die in tegen stelling tot het verleden in aanmerking moeten kunnen komen voor subsidie). De Raad schetst nog eens de 'waarde' van archieven: als erfgoed of als bron van informatie. De toekenning van een culturele waarde (erfgoed) is niet neutraal, maar dat is volgens de Raad ook de rol van informatiedrager niet, omdat de overheid die bescheiden nummer 7 2010 21

Archievenblad | 2010 | | pagina 21