Nederlands Instituut voor Militaire Historie: Archief Netherlands Shipping and Trade Commission Het is een van de weinige bedrijfs archieven van een Nederlandse rederij dat compleet bewaard is gebleven tijdens de Tweede Wereldoorlog. De digitaliseringskosten en project management zijn ondergebracht bij Metamorfoze, ontzuring en verpakking bij Erfgoed van de Oorlog. De Nederlandse koopvaardij speelde een belangrijke rol in de Tweede Wereldoorlog. De in Londen gevestigde Netherlands Shipping and Trade Commission trad namens de Nederlandse regering op als vertegenwoordiger van en belangenbehartiger voor de Nederlandse koopvaardij en besliste daarbij over bestemming, personeel en lading van de schepen. De taken van de NSTC bevinden zich op het snijvlak van overheidsbemoeienis en particuliere belangen en hebben zowel een politieke als een maatschappelijke component. Door de NSTC werd ook de basis gelegd voor uniforme regelgeving voor de Nederlandse koopvaardijvloot. Naast het beleidsarchief zijn ook de scheeps- bewegingkaarten bewaard gebleven, waarop van elk schip is na te gaan waar en wanneer het is ingezet en eventueel verloren is gegaan. Gedurende de oorlogsjaren heeft de Nederlandse koopvaardij grote verliezen geleden aan zowel materieel als mensenlevens. Behalve voor historisch onderzoek vormt het archief het uitgangspunt voor gegevens over koopvaardijpersoneel tijdens de oorlog. Ook bij toekenning van eremetaal en de aanvraag van oorlogspensioenen wordt het archief gebruikt. De conservering van het beleidsarchief is gesubsidieerd door Metamorfoze, dat van de persoons kaarten door Erfgoed van de Oorlog. Het programma Erfgoed van de Oorlog is inmiddels afgesloten. Tientallen grote en kleine erfgoedinstellingen, documentatie centra en musea hebben geprofiteerd van de financiële tegemoetkomingen van het ministerie van VWS. Behoud en ontsluiting stonden daarbij centraal. Daar hoorden ook publieksgerichte toepassingen bij als websites, publicaties, films en documentaires. Hierbij is ook samengewerkt met het Geheugen van Nederland. De slotconferentie vindt plaats op 16 september, waarin wordt teruggeblikt op het bereikte resultaat en een aantal grote 'nationale WO2-collecties' worden gepresenteerd. Het programma krijgt een vervolg met de inrichting van een Centraal Erfgoedpunt WO2, dat bij het NIOD zal worden ondergebracht, om de opgebouwde kennis en contacten in stand te houden. Het programma Metamorfoze gaat gewoon door met het subsidiëren van de conservering van bijzondere en kwetsbare archieven door middel van behoud van de originelen en digitalisering. Subsidies zijn even aangehouden vanwege een herbezinning op de wijze van verwerking van het gedigitaliseerde materiaal en de inrichting van het uitvoeringstraject. Het Nationaal Archief gaat voortaan zorgen voor de duurzame opslag van gedigita liseerde archieven en bijzondere collecties. De scans van boeken, kranten en tijdschrijften worden door de KB opgeslagen. Op de komende Metamorfoze-bijeenkomst in de winter worden de nieuwe mogelijkheden voor subsidiëring van mooie, waardevolle en bedreigde archieven nader toegelicht. Erik van der Doe coördinator Archieven Metamorfoze. Met dank aan Dennis Schouten, in 2009 coördinator Archieven Erfgoed van de Oorlog. Atlantisch convooi van Nederlandse koopvaardijschepen tijdens de Tweede Wereldoorlog (coll. Nederlands Instituut voor Militaire Historie). 20 2010 nummer 7

Archievenblad | 2010 | | pagina 20