Om het behoud van oorlogsarchieven Metamorfoze en Erfgoed E k van de, oe van de Oorlog hand in hand In 2008 en 2009 hebben de nationale programma's Metamorfoze en Erfgoed van de Oorlog de handen ineen geslagen bij de conservering van bedreigde oorlogsarchieven in Nederland. Door deze samenwerking konden projecten voor behoud en toegankelijkheid van belangrijk en kwetsbaar erfgoedmateriaal uit en over de Tweede Wereldoorlog een meerwaarde krijgen. Behoud en toegankelijkheid Archieven Algemeen Nederlands Persbureau Het Nationaal Programma voor het Behoud van het Papieren Erfgoed Metamorfoze van het ministerie van OCW is een samenwerkingsverband tussen het Nationaal Archief en de Koninklijke Bibliotheek en subsidieert sinds 2005 de conservering van waardevolle en bijzondere archieven. Deze komen voor subsidie in aanmerking als er sprake is van autonoom verval van de drager (zoals verzuring en inktvraat) en het inhoudelijk archieven van nationaal belang zijn. Dat kunnen ook regionale en lokale archieven zijn, als zij bijvoorbeeld een landelijke uitstraling hebben of een kenmerkend onderdeel van de Nederlandse cultuur weerspiegelen. Zowel overheids- als particuliere archieven (of selecties daaruit) komen voor 70% subsidie van de kosten voor digitalisering en behandeling van de originelen in aanmerking. Voorbereiding en projectmanagement zijn eveneens subsidiabel. Het programma Erfgoed van de Oorlog (2007-2009) van het ministerie van VWS is gericht op behoud, toegankelijkheid en publieksgerichte toepassing van bijzonder of kwetsbaar materiaal dat betrekking heeft op de Tweede Wereld oorlog. Door middel van een eenmalige financiële subsidie is getracht zoveel mogelijk oorlogsmateriaal in kaart te brengen, te conserveren, toegankelijk te maken en beschikbaar te stellen, om zo de herinnering aan de Tweede Wereldoorlog veilig te stellen (zie bijdrage Annemieke van Bockxmeer in dit nummer). De digitale Wegwijzer Archieven WO2 en een digitale toegang op het Centraal Archief Bijzondere Rechtspleging in het Nationaal Archief zijn mooie voorbeelden van onder- zoekstoepassingen. Ook het conserveren en toegankelijk maken van archieven is gesubsidieerd, waarbij vooral het beschikbaar en doorzoekbaar komen van het materiaal centraal staat. De Tweede Wereldoorlog is onmis kenbaar een belangrijke periode uit de Nederlandse geschiedenis. Het papieren erfgoed uit deze jaren is in veel gevallen zwaar bedreigd. In 2008 en 2009 zijn diverse projecten door zowel Metamorfoze als Erfgoed van de Oorlog gesubsidieerd. Soms waren dat archieven en collecties waarbij elk van de programma's een deel voor zijn rekening nam, zoals de Indische paspoorten van het Centraal Bureau voor Genealogie, de collectie van de Stichting Papua Cultureel Erfgoed, de oorlogsdagboeken van het NIOD en de collectie illegalia bijeengebracht door Dirk de Jong van de UB Leiden. In een vijftal gevallen betrof het grotere projecten met op elkaar afgestemde onderdelen en werkzaamheden. Deze hebben wel elk een eigen voorstel en uitvoering, maar een gecombineerde begroting voor Metamorfoze en Erfgoed van de Oorlog. Hierdoor konden kostenbesparingen worden bereikt en tegelijk omvangrijker projecten worden gerealiseerd, waardoor er meer geconserveerd wordt en toegankelijk komt voor een breed publiek. Waar Metamorfoze zich vooral richt op conservering (behoud van de originelen en hoogwaardige digitalisering), zijn voor Erfgoed van de Oorlog, naast behoud, ook ontsluiting en beschikbaar stelling belangrijke uitgangspunten. Deze complementaire aspecten hebben geresulteerd in projecten die anders niet mogelijk waren geweest en hebben zo gezorgd voor het behoud van waardevol erfgoed uit de Tweede Wereldoorlog. Het is een mooi voorbeeld van samenwerking van de twee grootste conserveringsprogramma's in Nederland van de ministeries van OCW en VWS. De volgende gecombineerde projecten van door verzuring aangetaste archieven zijn door de Beoordelingscommissie van Metamorfoze en de Toetsingscommissie van Erfgoed van de Oorlog goedgekeurd. Het in 1934 door de Nederlandse Dagbladpers opgerichte Algemeen Nederlands Persbureau is het grootste Nederlandse persbureau en heeft als coöperatieve nieuwsorganisatie van de dagbladen en als radionieuwsdienst 16 2010 nummer 7

Archievenblad | 2010 | | pagina 16