d Tewerkgestelde Nederlanders In het kader van de subsidielijn 'Conserveren, digitaliseren en toegankelijk maken' heeft het Stads archief Amsterdam drie belangrijke bestanden ontsloten die te maken hebben met tewerkstelling in Duitsland: staten van in Duitsland tewerkgestelde Nederlandse arbeiders, transportlijsten van tewerkgestelde Nederlandse arbeiders en paspoortaanvragen van Nederlandse burgers in de periode 1940-1945 om naar het buitenland te kunnen afreizen (inclusief pasfoto's). IH ico Snj Aat Tl* tttUg. tolïL&L -ï'WW «IV XS&& WW De toegangen zijn online te raadplegen en digitale reproducties van documenten van overleden personen worden ook online geleverd. Koninkrijk der Nederlanden, inclusief de voorgeschiedenis (vanaf 1933) en de nasleep (tot 1950). In www.oorloginblik.nl wordt materiaal opgenomen van achttien instellingen, waaronder de grote gemeentearchieven, Regionaal Historische Centra en, als grootleverancier, het Nederlands Instituut voor Beeld en Geluid. De site wordt in september 2010 gelanceerd. De beeldresearch is gedaan door Gerard Nijssen. Foto's, affiches en tekeningen zijn verzameld in de nationale collectie Beeldbank WO2. In dit NIOD-project wordt samengewerkt door zo'n dertig instellingen, waaronder ook musea en herinneringscentra. De eerste resultaten van Beeldbank WO2 zijn in 2007 gepresenteerd. Daarna is nog veel materiaal toegevoegd. De tweede fase wordt in september 2010 afgesloten. Vanuit het programma Erfgoed van de Oorlog is veel aandacht besteed aan het interviewen van ooggetuigen. Dit heeft er toe geleid dat instellingen nieuw gefilmd oral history materiaal konden maken binnen een speciale programmalijn met de naam 'Getuigen Verhalen'. Daar is op grote schaal gebruik van gemaakt. In totaal zijn er ruim vijfhonderd interviews gemaakt, verdeeld over 46 projecten van 38 instellingen. Het was ook mogelijk subsidie aan te vragen voor het behoud of toegankelijk maken van reeds bestaand oral history materiaal. De centrale en duurzame opslag van alle digitale interviews is ondergebracht bij het KNAW-instituut DANS (Data Archiving and Networking Services) en het NIOD maakt een website waarop de interviews die openbaar zijn, geraadpleegd kunnen worden. Ook dit project wordt in september 2010 gepresenteerd. Tekst is een vaag begrip dat tijdens de looptijd van het programma werd gebruikt om aan te geven dat er een nationale collectie gevormd zou worden waarin tijdschriften, illegale bladen, In Londen werd in 1944 dit affiche van ontwerper Lewitt-Him vervaardigd en gedrukt. De groet aan de Nederlandse kinderen van de prinsesjes werd begin 1945 verspreid in het bevrijde zuiden van Nederland. De tekst luidt: "Aan de Kinderen van Nederland. Wij zijn zóó blij dat we terug kunnen komen. Vader en Moeder hebben ons zoveel over jullie verteld. Tot heel gauw dus! Trix, Irene, Margriet (met een 'X').Alle affiches zijn gedigitaliseerd en opgenomen in de Beeldbank WO2. nummer 7 2010 13

Archievenblad | 2010 | | pagina 13