r Zieke kinderen uit Schiedam Nationale Collecties Tijdens de bevrijding van Delft wordt een gearresteerde NSB'er door de Binnenlandse Strijdkrachten opgebracht. Deze foto maakt onderdeel uit van de collectie negatieven afkomstig van de 'Filmdienst der Binnenlandsche Strijdkrachten Gewest 13, District Delft'. Een acht man tellende BS-eenheid maakte in de omgeving van Delft en Den Haag meer dan 1300 foto's van de laatste oorlogsmaanden. De originele negatieven zijn in een prima staat en werden recent geconserveerd, gedigitaliseerd en opgenomen in de Beeldbank WO2. Eén van de medewerkers van de groep, student Leen Timp, die later grote faam verwierf als tv-regisseur, was behulpzaam bij de beschrijving van de foto's. betekenis voor het heden, fysieke staat en authenticiteit, herkomst, zeldzaamheid en presentatiepotentieel een hoofdrol. Met 'betekenis voor het heden' wordt de sociale of actuele waarde van het materiaal bedoeld en 'representativiteit' refereert aan criteria als symboolfunctie en ijkwaarde. In het beleidskader voor de subsidiëring is geformuleerd dat de overheid het als haar taak ziet "het publiek in staat te stellen de herinnering aan de Tweede Wereldoorlog geïnfor meerd en op verantwoorde wijze invulling te geven, overigens zonder dat zij daarbij de inhoud van die herinnering wil bepalen."3 Afgezien van de vraag of het überhaupt mogelijk is om de inhoud van herinnering te bepalen, is het duidelijk dat de missie van het programma Erfgoed van de Oorlog voortvloeit uit de voorlichtende taak van de Eenheid Oorlogsgetroffenen en Herinnering WOII. Maar de missie past ook goed in de tendens herinnering een belangrijke rol te geven in de geschiedschrijving en in de waardering Tijdens en na de oorlog werden tal van Schiedamse kinderen elders opgevangen om aan te sterken of na ziekte te herstellen. Ze werden voor korte of langere tijd ondergebracht bij gast gezinnen om even de ellende te kunnen vergeten en op krachten te komen. Direct na de oorlog gingen de kinderen ook naar gastgezinnen in het buitenland: Engeland, België, Frankrijk, Zwitserland, Denemarken en Zweden. Voor hun vertrek brachten de kinderen eerst twee tot acht weken door in een quarantainekamp, waar ze met spelletjes en uitstapjes werden beziggehouden. Ze leerden daar ook iets over de taal van het land waar ze naartoe gingen. In dit project van het Gemeente archief Schiedam zijn kinderen van toen geïnterviewd over hun ervaringen. Het project maakt deel uit van de nationale collectie Getuigen Verhalen. van historisch materiaal. Het programma wil een verbinding leggen tussen de historische waarde van het materiaal en collectieve herinnering als hulpmiddel voor een fatsoenlijke samenleving. Daar is aansprekend materiaal voor nodig. Een deel van de resultaten van het erfgoedprogramma bestaat uit verzamelingen die een gevoelige snaar raken, niet in het minst omdat zij de boodschap uitdragen dat het echt zo is gebeurd. Het gaat om digitale reproducties van direct aansprekend materiaal als foto's, eigentijdse films, affiches, persoonlijke dagboeken en in beeld gebrachte interviews met ooggetuigen. Deze bestanden zijn geschikt om een breed publiek te berei ken en kunnen op tal van manieren worden benut in documentaires, onderwerpsgerichte projecten en in het onderwijs. De brede inzetbaarheid voor het oproepen of in stand houden van de herinnering is waarschijnlijk de reden waarom het programma Erfgoed van de Oorlog heeft gekozen voor het aanleggen van dit soort verzamelingen, die aan het eind van de looptijd van het programma nationale collecties zijn gaan heten. Met de samenstelling van die collecties is vanuit het programma een keuze gemaakt, ook al was het voor de beheerders van het materiaal mogelijk om binnen die keuze te bepalen wat in de subsidieaanvraag meegenomen zou worden en wat niet. Een neveneffect van het vormen van aansprekende erfgoedcollecties over de Tweede Wereldoorlog kan zijn dat ze statusverhogend gaan werken en bij wijze van spreken een keurmerk geven aan het materiaal dat in de collectie is opgenomen. Materiaal dat niet is opgenomen en niet digitaal beschikbaar is, kan als onbelangrijk en niet-erfgoed worden beschouwd. Daarmee kan de indruk worden gewekt dat er een Nederlandse collectie Tweede Wereld oorlog is, die bestaat uit alle docu menten, foto's, films, kranten, tijd schriften en dagboeken die in de nationale collecties zijn opgenomen. Vooral archieven, die meestal niet zo makkelijk te benaderen zijn, kunnen dan makkelijk uit beeld verdwijnen. Het is daarom zaak om met een degelijke digitale infrastructuur de werkelijke breedte van wat bewaard is gebleven, in beeld te houden. Hier kom ik onder het kopje 'de toekomst' op terug. In deze groep horen de vier grote digitale collecties thuis, waarin op nationaal niveau gedigitaliseerd materiaal is verzameld op de volgende terreinen: film en audio, beeld, oral history en tekst. 'Oorlog in Blik' is de nationale collectie waarin een zo volledig mogelijk overzicht wordt aangeboden van films en geluidsopnamen uit het toenmalige 12 2010 nummer 7

Archievenblad | 2010 | | pagina 12