ARCHI VARIS Jaarboek over professie Alle mensen Professie. Professional. Professionaliteit. Professionalisering. s@p Jaarboek 10 Tijdens de KVAN-dagen presenteerde de Stichting Archiefpublicaties haar tiende jaarboek: Archivaris. Professie, professional, professionaliteit, professionalisering. Onder redactie van Erika Hokke en Thijs Laeven laten archivarissen en informatie professionals uit binnen- en buitenland hun licht schijnen over de professie en de confrontatie die de archivaris aan moet gaan met de ontwikkelingen van zijn tijd - zowel in het verleden, als nu én in de toekomst. Competenties, opleiding, institutionalisering van de beroepsgroep, het imago van de archivaris, kennisdeling: het komt allemaal aan bod in dit jaarboek. De redacteuren en auteurs dragen het boek op aan Hans Scheurkogel, die zich tot zijn plotselinge overlijden in 2006 wereldwijd vol toewijding heeft ingezet voor het vak en de opleiding van de archivaris. Voorzitter Yvonne Bos reikte het eerste exemplaar uit aan Theo Thomassen. Alle deelnemers van de KVAN-dagen kregen het jaarboek mee. De publicatie is te bestellen via www.archiefpublicaties.nl Sinds 1 april 2010 is Lita Wiggers de nieuwe directeur van het Regionaal Historisch Centrum Limburg (RHCL). Wiggers was voorheen onder meer werkzaam als directeur van het Bibliotheekhuis Limburg, algemeen directeur van het Centrum voor Ruimtelijke Kwaliteit en Hoofd Cultuur en Erfgoed bij de provincie Noord Brabant. Zij volgde onder andere een Bibliotheek- en Documentatiestudie en studeerde aan de Leergangen (geschiedenis) en de Universiteiten van Nijmegen en Utrecht. Het bestuur van het Streekarchief Land van Heusden en Altena heeft aan streekarchivaris Tom van der Aalst op diens verzoek een bijzondere opdracht verleend. Deze opdracht behelst de kwaliteitsverbetering van de toegankelijkheid van de archieven en collecties die het Streekarchief beheert. Van der Aalst was in 1977 de eerste streekarchivaris van het toenmalige Streekarchivariaat Land van Heusden en Altena, dat in 1982 met de ingebruikname van een centrale archiefbewaarplaats en studiezaal te Heusden werd omgevormd tot streekarchief. Na ruim dertig jaar leiding te hebben gegeven aan deze instelling zal Van der Aalst zich tot aan zijn pensionering weer gaan richten op de inhoudelijke kant van het vak van archivaris. De functie van streek archivaris wordt waargenomen door Hildo van Engen, die als hoofd archiefbeheer en plaatsvervangend streekarchivaris sinds 2006 aan het Streekarchief verbonden is. Per 1 juli 2010 is Lolke Folkertsma benoemd als archiefinspecteur in Overijssel. Sinds 15 januari 2007 vervulde hij daar de functie van adjunct-archiefinspecteur. Zijn aanstelling is gewijzigd wegens het afronden van de deeltijdopleiding Media, informatie en communicatie aan de Hogeschool van Amsterdam, met archivistiek b. Tijdens de laatste Algemene Leden vergadering van de KVAN zijn de volgende personen benoemd als redacteur van het Archievenblad: Gabriëlle Beentjes en Caroline Leistra. Beentjes studeerde Algemene Letteren aan de Universiteit Utrecht. Daarna is zij in de papierrestauratie terechtgekomen en via het Gemeentearchief Rotterdam en het Rijksarchief Noord-Holland/ Noord-Hollands Archief bij het Nationaal Archief beland. Daar coördineert zij het restauratie-atelier en neemt ze deel aan onderzoeken en projecten. Leistra studeerde Geschiedenis aan de Rijks universiteit Groningen. Daarna is zij via TTP (traineeship Documentmanager) aan het werk gegaan bij de Centrale Archiefselectiedienst te Winschoten, onderdeel van ministerie van BZK. Daar is zij sinds 2006 werkzaam als senior projectcoördinator. Sinds 2007 is zij bezig met de studie Archiefwetenschap aan de UvA. Chaja Beck en Harry Hendriks hebben afscheid van de redactie genomen. Voor vermelding in deze rubriek is de redactie afhankelijk van berichten die aan haar worden toegezonden. nummer 6 2010 9

Archievenblad | 2010 | | pagina 9