Nieuws uit het veld Archieven willen gemeenschappelijke e-depotvoorzieningen Kees Mandemakers wint DANS Dataprijs Lezingen afscheid Roelof Koops Besteladvies Archieven De Raad voor Cultuur, de Algemene Rekenkamer en de Erfgoedinspectie hebben er al voor gewaarschuwd: Nederland stevent af op een informatie infarct als niet snel beslissende stappen worden gezet om de groeiende berg digitale overheidsinformatie vakkundig te bewaren en toegankelijk te houden. De oplossing voor deze digitale dementie: gemeenschappelijke e-depot- voorzieningen. Tijdens de KVAN-dagen presenteerden archiefinstellingen de plannen voor verdere ontwikkeling van het e-depot. De drie e-depotpioniers Nationaal Archief, Gemeentearchief Rotterdam en Stads archief Amsterdam hebben de handen ineengeslagen in een voorstel voor gemeenschappelijke e-depot- voorzieningen met bijbehorende diensten. Wat al ontwikkeld is, wordt ingebracht en opgeschaald tot een landelijke oplossing. De inzet is om een landelijk dekkend netwerk te ontwikkelen van vijf tot tien e-depotvoorzieningen. Alle archiefinstellingen en de Nederlandse overheid kunnen zich daarbij aansluiten. Het voorstel uit de archiefsector voor gemeenschappelijk e-depotvoorzieningen wordt breed gesteund: van Regionale Historische Centra, de Branchevereniging Archiefinstellingen in Nederland (BRAIN) en de Koninklijke Vereniging van Archivarissen (KVAN), tot het Landelijk Overleg Provinciale Archiefinspecteurs (LOPAI) en de Stichting Digitaal Erfgoed Nederland (DEN). Het is van groot belang dat de overheid nu gaat investeren Lita Wiggers, directeur van het Regionaal Historisch Centrum Limburg (RHCL) en een van de onder tekenaars van de plannen voor gemeenschappelijke e-depots. in het uitbouwen van gemeenschappelijke e-depotvoorzieningen. Het alternatief is dat instellingen voor zichzelf depots gaan opzetten voor de opslag van digitale informatie. Berekend is dat dergelijke oplossingen vijf keer duurder zijn. KNA W-president Robbert Dijkgraaf (r.) reikt de bronzen sculptuur die bij de DANS Dataprijs 2010 hoort uit aan Kees Mandemakers (foto Johannes Abeling). Tijdens het afscheid van Roelof Koops op 17 juni spraken Eric Ketelaar, Martin Berendse en Charles Jeurgens. Zowel de Ketelaars' Archieven, waarom? Het verleden van de toekomst', Berendses 'Daarom archieven! De toekomst van het verleden' en als Jeurgens' 'Het multi- culturele archief. Mythe of werkelijkheid' komen op site van het Zeeuws Archief. Op 9 juni, Internationale Archievendag, heeft de Raad voor Cultuur het Bestel advies Archieven gepresenteerd. Raadvoorzitter Els Swaab reikte het besteladvies uit aan Judith van Kranendonk, directeur-generaal Cultuur en Media van het ministerie van OCW. Prof. dr. C.A. Mandemakers, initiator en projectleider van de Historische Steek proef Nederland bij het Internationaal Instituut voor Sociale Geschiedenis, heeft de DANS Dataprijs 2010 gewonnen. De prijs werd hem vrijdag 18 juni in Amsterdam uitgereikt door president Robbert Dijkgraaf van de Koninklijke Nederlandse Akademie van Wetenschappen. De 'Historische Steekproef Nederland' (HSN) is een representatieve steekproef van bijna 80.000 personen die tussen 1812 en 1922 in Nederland zijn geboren. De HSN-database bevat individuele levensgeschiedenissen en maakt daardoor onderzoek mogelijk op het gebied van de Nederlandse geschiedenis en demografie. De Dataprijs, die dit jaar voor het eerst werd toegekend, bestaat uit een sculptuur, een geldbedrag voor de organisatie van een symposium en een diner voor de betrokken onder zoeksgroep. DANS wil met de Dataprijs de aandacht vestigen op het belang van goede, duurzame en toegankelijke data in het wetenschappelijk onderzoek, én op het belangrijke werk van de mensen die vaak buiten de schijnwerpers voor die duurzaamheid en toegankelijkheid zorgen. nummer 6 2010 7

Archievenblad | 2010 | | pagina 7