"Ik ben altijd heel graag naar school gegaan, zeker de lagere school. waarom ik nu uitgerekend het alfapakket moest kiezen: nog nooit zoveel huiswerk gemaakt en tijd besteed aan vertalen en grammatica. Wellicht heeft het wel geholpen om een zekere discipline te ontwikkelen... Maar mijn interesse ging toch uit naar filosofie, geschiedenis en aardrijkskunde. Die vakken deed ik echt met plezier. Natuurlijk was het buitenschoolse leven net zo belangrijk als school: vrienden en vriendinnen, muziek, kleding. Ik was vaak in de mediatheek te vinden, met nog echte vinylplaten toentertijd. Ik hield van alternatieve muziek. Hoogtepunten uit die tijd waren dan ook de openlucht festivals zoals Pinkpop en Werchter." Wanneer en waardoor koos je ervoor om geschiedenis te gaan studeren en waarom in Nijmegen? "Na de middelbare school had ik wel eventjes genoeg van de boeken en dacht dat de kunstacademie wel iets voor me was. Tot mijn grote verrassing - en wellicht ook van mijn omgeving - haalde ik het toelatingsexamen voor de kunstacademie in Maastricht. Een geweldig jaar, elke dag en avond een nieuw feest. Ik woonde in een fantastisch studentenhuis; het was één grote familie. Maar na de propedeuse, die ik nog wel gehaald heb, was het toch wel duidelijk dat kunst niet voor mij was weggelegd. Geschiedenis was mijn lievelingsvak op de middelbare school, ik had al veel goeds over de Universiteit in Nijmegen gehoord en de keuze was daarom eenvoudig." Hoe verliepen je universiteitsjaren? Welke richting koos je? "Geweldig. Veel geleerd in alle opzichten. Het leven van een student in Nijmegen is heel aangenaam: er wordt veel gefeest, maar ik heb er ook hard gewerkt. Ik heb gekozen voor middeleeuwse geschiedenis. Naast geschiedenis heb ik ook de propedeuse kunstgeschiedenis gedaan, Italiaans en museologie. Dit laatste was een samenwerking met de Universiteit van Leiden. Ik heb er ook nog een stage gedaan in een museum in Groningen. Hoogtepunt van mijn studie in Nijmegen was waarschijnlijk Erasmus in Italië. Ik had al twee jaar in Italië gewerkt gedurende de zomer vakanties; een keer als chauffeur voor een gravin (geweldige en bijzondere ervaring) en een keer als au-pair. In Italië kon ik alles combineren: geschiedenis, Italiaans en museologie. In Italië heb ik ook mijn enige 10 gehaald! Voor mijn afstudeerscriptie wilde ik de drie vakken combineren en ik had dan ook al een een serie van middeleeuwse schilderijen uitgezocht in het Castello del Buonconsiglio in Trento. Helaas paste dit niet binnen de richtlijnen van de Universiteit van Nijmegen en moest ik me beperken tot een middeleeuws manuscript." Net afgestudeerd in Nijmegen, 1993. Wanneer en waardoor kwam de Rijksarchiefschool of het vak van archivaris in beeld? "Waarschijnlijk zit aan elke teleurstelling ook weer iets positiefs. Door mijn scriptie kwam ik vaak in het Stadsarchief in Nijmegen en raakte ik gefascineerd door de wereld van archieven. Ik hoorde toen over het toelatingsexamen op de Rijksarchiefschool en heb me ingeschreven. De jaren op de Archiefschool in Den Haag beschouw ik als zeer positief. Ik was de jongste in de klas, ik had net mijn scriptie ingeleverd en begon daarna meteen al in Den Haag. We hadden een hechte band met elkaar. Wat ik leuk vond, was dat iedereen door Op het archief van de UNHCR, 1996-1997. zijn opleiding of werkervaring zijn eigen unieke inbreng had. Er waren ook heel geanimeerde discussies. Dingen waren ook in beweging in de archiefwereld. Men sprak over de het vernieuwen van de opleiding; ISAD(G) was net uit, PIVOT werd gelanceerd en er werd veel gesproken over digitale archieven. Omslag in opslag was net gepubliceerd, al heb ik dit boek wel drie keer van a tot z gelezen voordat de essentie tot me doordrong. Het was natuurlijk ook een ommezwaai van middeleeuwse archieven tot modern archiefbeheer. Ik denk nog met veel plezier aan mijn leerrijke stage bij het Stadsarchief in Zutphen, de werkweken in Zeist en ons uitstapje naar Brussel. Soms, als ik nu in Brussel over de Grote Markt loop of in Grimbergen ben, dan denk ik aan het uitstapje met de Archiefschool in Brussel en Brugge. Of aan onze logeerpartij in de abdij van Grimbergen, het bezoek aan het Rijksarchief of ons bezoek aan Mort Subite, een bekend café in Brussel." Hoe verliep je verdere carrière? "Ik wist al vroeg in de opleiding dat ik weer naar het buitenland wilde. Italië was zo goed bevallen. Drie VIP's uit de Nederlandse archiefwereld hebben mijn interesse in het buitenland nog vergroot: Richard Hermans, Peter Horsman en Johan van Albada. De verhalen over ICA en de archiefopleiding in Australië, VS en Canada wekten mijn interesse. De vraag was: hoe en wat. Direct aansluitend op de opleiding had ik het geluk om in contact te komen met Ad van Heijst, toentertijd directeur van ODRP, een adviesbureau. Hij zocht nog iemand voor een opdracht in Genève bij de Verenigde Naties. Geweldig! Wat een fascinerende organisatie. Toen ik na een tijdje de mogelijkheid kreeg om als archivaris bij UNHCR (VN Vluchtelingen- 56 2010 nummer 6

Archievenblad | 2010 | | pagina 56