Koning, Uitgelezen keizer, rml admiraal wjl Wilfried Uitterhoeve Korting, keizer, -v admiraal vormgegeven decors van een platgebrande stad, verwoeste winkels en gebouwen. Tussendoor zie je een plattegrond van de stad en enkele foto's die verknipt zijn tot puzzelstukken. Dialoogteksten tussen jongen en opa geven aanvullende informatie. Om de zoekende, maar vooral muisklikkende speler te blijven motiveren, verschijnt er tussentijds een scorebord dat de stand van zaken geeft ten aanzien van de gevonden voorwerpen, munten, het tijdsaspect en de totaal score. Beïnvloedbaar is deze score echter niet: het spel doet geen beroep op kennis, vaardigheden of inzichten. De voorwerpen zijn irrelevant en ook de muntenkoffer, die in eerste instantie belangrijk lijkt, doet niet ter zake. De puzzels vragen slechts om vorm- herkenning en de tussentijdse dialogen van jongen en opa geven wat betekenis loze namen, zoals die van een of andere journalist, de Bijenkorf en het Rotterdamsch Nieuwsblad. Na ruim een uur gespeeld te hebben, is het geheim echter ineens onthuld Maar, hoe zit het nu met dat werkstuk van die jongen? En vanwaar die geheim zinnigheid over dat ene voorwerp dat al die tijd in opa's broekzak bleek te zitten? Waarom die herhaaldelijke vermelding van het Rotterdamsch Nieuwsblad en wat hebben de voorwerpen met het Gemeente archief te maken? Het geheim is weliswaar bekend, maar deze game blijft voor mij een raadsel. Petra Robben coördinator Educatie Publiekszaken Stadsmuseum Tilburg en Regionaal Archief Tilburg. Wilfried Uitterhoeve, Koning, keizer, admiraal 1810. De ondergang van het Koninkrijk Holland (Nijmegen: Vantilt 2010) paperback, geïllustreerd, 230 pagina's, ISBN 978-94 6004-045-0, 19,95. Dit jaar is het exact twee eeuwen geleden dat keizer Napoleon Bonaparte een einde maakte aan het Koninkrijk Holland en het inlijfde bij Frankrijk. Dat deze annexatie zich niet van de ene op de andere dag voltrok, wordt duidelijk uit het nieuwe werk van Wilfried Uitterhoeve met de passende titel Koning, keizer, admiraal. Voor het eerst krijgen we een goed beeld van het ruim acht maanden durende diplomatieke en militaire proces dat uitliep op de ondergang van het Koninkrijk Holland en de inlijving bij het Franse Keizerrijk. Bonaparte hield Holland en zijn koning, zijn broer Lodewijk Napoleon, enkele maanden in een beklemmende wurggreep. In een prettige en meeslepende schrijfstijl weet Uitterhoeve de gebeurtenissen in het Holland en Frankrijk van 1810 aan de hand van (gepubliceerde) eigentijdse bronnen minutieus te schetsen. Over de vernedering en gevangenhouding van de naar Parijs gelokte Lodewijk, de vergeefse inzet van minister Roëll en admiraal-gezant VerHuell, de privébeslommeringen van Napoleon en Lodewijk met hun vrouwen, over de inval in het zuiden en de ruzies over de verdediging van Amsterdam als laatste bolwerk van de natie. Alle puzzelstukjes van het intrigerende kat-en-muisspel tussen Frankrijk en Nederland, tussen koning en keizer, komen in deze publicatie aan bod. Jac. Biemans medewerker PR en Educatie Stadsarchief 's-Hertogenbosch en redacteur Archievenbald. Dccjudrrg^tig hm Kumiifcrijk l lui Ia nd 52 2010 nummer 6

Archievenblad | 2010 | | pagina 52