Colofon Van de redactie Verbloemen V Citaat van de maand Mijn tuin bevat een border: randbeplanting. Deze vormt een afbakening. Geen harde lijn tussen twee territoria, zoals met een schutting of tralies, maar een verbloemde grens. Sterke één- en meerjarige planten en bloemen maken de afstand tussen mijn en dijn kleurrijker, maar ook groter. In elk land is geen volledige openbaarheid en openheid ten opzichte van archieven. Dan gaat het niet alleen en zozeer om akten van de burgerlijke stand, maar ook om voor de overheid gevoelige informatie. Om transparant bestuur. Dictaturen, monarchieën en republieken. In het ene land zijn stalen hekken waar je doorheen kunt kijken, in het andere een muur, in weer een ander veelverhullende borders. Hoe dat in Nederland is? De commisie-Davids en het Irakrapport, de stukken over Greet Hofmans, Lijnse Donner die hun informateursstukken niet wilden overdragen... Overal zijn beperkingen. In elk land, onder elk regime. Zelfs Spel zonder grenzen kent afbakeningen. Het gaat er niet alleen om die grenzen te slechten, juist ook om ze bloot te leggen. Wat is meer transparant: een stalen hek waarbij je kunt zien waar je niet bij kunt en mag of een weelderige border? Ik hoop dat het congres Archives without Borders leidt tot duidelijke grenzen waar grenzen nodig zijn (hekken); en het slechten van grenzen waar dat ook nodig is. Niet alleen archieven worden gevangen gehouden. Archivarissen ook. Bloemen moet je plukken en aan elkaar geven. Paden in de borders maken. Ook dat is in dienst van de samenleving. NB: het decembernummer (deadline 20 oktober) zal in het teken staan van openbaarheid en transparantie. We roepen u op uw suggesties en artikelen aan te dragen. Hans Berende hoofdredacteur@archievenblad.nl rTm^^TTTT.l "Ontgrenzing betekent hier dat de identiteit van de archivarissen niet meer bepaald wordt door de archieven die ze beheren - Romeinse schrijfplankjes, charters, films, geluid, analoog of digitaal -, ook niet meer door de publieksgroep die ze bedienen of de instelling waar ze werken (een archiefdienst, een secretarie, een bibliotheek of documentatiecentrum), maar door hun professionele specialisme en de manier waarop ze dat specialisme in dienst stellen van de samenleving." Prof. dr. Eric Ketelaar, Archieven waarom? Het verleden van de toekomst, uitgesproken tijdens het afscheid van Roelof Koops, 17 juni 2010. Het Archievenblad is een uitgave van de Koninklijke Vereniging van Archivarissen In Nederland (KVAN). Het Archievenblad verschijnt tienmaal per jaar. Alle leden van de KVAN ontvangen het Archievenblad. Redactie Gabriëlle Beentjes, Hans Berende (hoofdredacteur), Jac. Biemans, Ineke van den Broek, Dick Deuzeman, Ton Dijksterhuis, Caroline Leistra, May Scheepers, Fransien Smeets, René Spork, Patrick Timmermans/Verleden Tijd (eindredactie), Ernst Verhees, Ruud Yap, Ivo Zandhuis. Vaste medewerkers Luud de Brouwer, Charles Jeurgens, Bert Sliggers, Theo Thomassen, Peter Vlot. Redactieadres Archievenblad Markt 1, 6811 CG Arnhem Telefoon: (026) 352 16 05 E-mail: redactie@archievenblad.nl E-mail persberichten: nieuws@archievenblad.nl Abonnementen en ledenadministratie Wie geen lid is van de KVAN kan het Archievenblad bestellen bij het KVAN-bureau. Ook voor adres wijzigingen kunt u daar terecht. KVAN-bureau Markt 1, 6811 CG Arnhem Telefoon: (026) 352 16 05 E-mail: bureau@kvan.nl Jaarabonnement Nederland 75,00 Buitenland, binnen Europa 87,00 Buitenland, buiten Europa 104,00 Losse nummers 7,60 Product- en personeelsadvertenties Sales Services geeft inlichtingen over tarieven en plaatsing van alle advertenties. Postbus 2317, 1620 EH Hoorn Telefoon: (0229) 21 12 11 Fax: (0229) 27 04 04 E-mail: sns@wxs.nl Ontwerp Infour, marketing en communicatie, Heerlen Opmaak en druk Schrijen-Lippertz Voerendaal/Stein Coverfoto Maurice Lipsch Fotografie ISSN 1385-4186 Het volgende nummer van het Archievenblad verschijnt medio september 2010. 4 2010 nummer 6

Archievenblad | 2010 | | pagina 4