Ordenen en computerwerk Maatschappelijk belang Jongeren als instrument M nform De maatschappelijke stage biedt een mooie mogelijkheid om jongeren bekend te maken met het archiefwezen. Uit onderzoek dat jongerenonderzoeks- bureau Qrius voor Erfgoed Nederland heeft uitgevoerd, blijkt dat jongeren bij een stage in een archief vooral denken aan "iets met computers" en "iets sorteren". Zij zien een grote berg ongeordende krantenknipsels en foto's voor zich, die allemaal uitgezocht en ingevoerd moeten worden. In het Streekarchief Land van Heusden Altena verleende een groepje jongeren in het kader van hun stage inderdaad dergelijke hand- en spandiensten. Paula Jorritsma daarover: "De leerlingen waren enthousiast! Ze waren met name onder de indruk van het depot en dan in het bijzonder van onze oudste stukken uit de middeleeuwen. Ze hadden van tevoren weinig notie van hoe een archiefdienst werkt en welk belang het heeft om 'oud papier' te bewaren. Daar hebben we ze (gelukkig) van weten te overtuigen en dat alleen al maakte de maatschappelijke stage geslaagd." Betsy Dokter van het Stadsarchief van Amsterdam zag al snel mogelijkheden van de maatschappelijke stage: "Vanuit onze eigen maatschappelijke positie valt de stage onder publieksbereik. Naast het educatieve aanbod dat we al aanbieden, vinden we het een goede gelegenheid om jongeren bewust te laten kennismaken met het maatschappelijk nut van archieven; het bewaren van documenten, van geschiedenis." Ook voor Geke van de Kamp van het Gemeentearchief Zaanstad is het nemen van maatschappelijke verantwoordelijk heid een van de overwegingen geweest om stageplaatsen aan te bieden. "In het kader van de burgerschapsvorming vind ik dat als de politiek iets bedenkt, je als gemeente ook iets moet aanbieden. Uiteindelijk is het natuurlijk ook een pr voor je instelling; je wilt dat de stagiairs met een positieve ervaring weggaan." De stagiairs hielpen in Zaanstad bij de reguliere werkzaamheden, maar kregen ook een specifieke, op hun eigen belevingswereld gerichte opdracht. Van de Kamp daarover: "Het tweede deel van de stage, dat bestond uit het aanleggen van een persoonlijk dossier, werd erg leuk gevonden. Vanuit het Maatschappelijke stage in het archief archief hebben we aangegeven welke vragen de leerlingen moesten beantwoorden over hun persoonlijk leven en op basis daarvan hebben de leerlingen materiaal verzameld, zoals een print van een eigen Hyves pagina, foto's van hun kamer en een geheim in een verzegelde envelop. De persoonlijke dossiers van de leerlingen mogen pas honderd jaar na hun geboortedatum worden geopend. Op die manier kunnen toekomstige leerlingen over honderd jaar zien hoe het leven er vroeger uitzag, wat erg nuttig zal zijn want er is nu weinig archiefmateriaal over jongeren." Dat zal op deze manier in de toekomst dus anders zijn. De jongeren dragen zo prachtig bij aan de maatschappelijke rol van het archief als hoeder van het gezamenlijk geheugen. In het Stadsarchief van Amsterdam zat de maatschappelijke component van de geboden stage hem vooral in de ontmoeting tussen jong en oud. Leerlingen zoeken samen met ouderen uit een verpleeghuis in Amsterdam foto's uit oude familiealbums, die onderdeel zullen gaan uitmaken van een online Europees fotoalbum: www. fotorally.eu. De foto's zijn analoog, dus die moeten worden gescand en dat is voor ouderen vaak een stapje te ver. "Omdat ouderen niet bekend zijn met nieuwe media, zijn jongeren een prachtig instrument. De samenwerking tussen jong en oud resulteert op deze manier weer in nieuwe manieren om erfgoed te ontsluiten en te presenteren. De invulling die we aan de maatschappelijke stage hebben gegeven, heeft er voor ons voor gezorgd dat we met vooralsnog onbekende partijen, zoals zorginstellingen, konden samenwerken." De aanwezigheid van de jonge stagiairs heeft nog een positieve bijkomstigheid. Dokter: "Ik vind het zelf heel leuk die jongelui, je krijgt er altijd energie van en ze kijken met een frisse blik naar het archief." Maar er komt ook veel kijken bij het organiseren van de stage en het begeleiden van de stagiairs. "Het contact leggen met scholen en het combineren van eigen roosters met die van de scholen was bijvoorbeeld erg tijdrovend. Soms is het praktisch even aftasten, maar daar staat wel een mooie ervaring tegenover." Alle drie de archieven zullen daarom ook in de toekomst stageplekken blijven aanbieden. Kijk voor meer informatie op www. maatschappelijkestage.nl en op www. erfgoednederland.nl. In september 2010 organiseert Erfgoed Nederland een overdrachtsconferentie voor deelnemers aan het project 'Over de vloer. Jong talent in het erfgoed' en voor alle andere geïnteresseerden. De ervaringen uit het gelijknamige project komen ter beschikking in de vorm van een draaiboek, aangevuld met tips en nuttige informatie. Het draaiboek zal helemaal zijn toegespitst op erfgoedinstellingen, waarbij rekening wordt gehouden met de grote diversiteit binnen de sector. Aafje Moonen voormalig projectmedewerker educatie Erfgoed Nederland, betrokken bij het project 'Over de vloer. Jong talent in het erfgoed'; momenteel werkzaam bij Stedelijk Museum Alkmaar als medewerker educatie. Laura Bras medewerker publicaties Erfgoed Nederland. nummer 6 2010 45

Archievenblad | 2010 | | pagina 45