Het Neurenberg proces: film en archieven Alsnog vertonen Veroordeeld op eigen materiaal Noten Archives without Borders De aankomst van de archieven van het International Military Tribunal te Schiphol op 14 maart 1950 (coll. Nationaal Archief/Spaarne- stad, collectie ANEFO, onbekende fotograaf). Elwin Hendrikse Vorig jaar heeft het Nationaal Archief een actieve bijdrage geleverd aan de activiteiten rondom de Erasmusprijs1 2009, die als thema 'de internationale vervolging en berechting van oorlogs misdrijven en misdrijven tegen de menselijkheid' had. De betrokkenheid bij dit thema ligt in de adviesfunctie die het NA vervult bij het behoud van diverse tribunaalarchieven. Zoals dat van het Neurenberg-tribunaal, dat bewaard wordt bij het International Court of Justice in het Vredespaleis. In 1948 produceerde Stuart Schulberg in opdracht van de Amerikaanse regering Nuremberg: its Lesson for Today, een film over het Neurenberg-proces. Schulberg maakte gebruik van origineel Duits filmmateriaal, door de Amerikanen zelf gemaakte (naoorlogse) beelden van de concentratiekampen en Russische archiefbeelden. Het Neurenberg-proces was in verschillende opzichten uniek. Voor het eerst in de geschiedenis speelden filmopnamen een belangrijke rol in de rechtszaal. En voor het eerst werd een proces zelf op film vastgelegd, al leverde het voor Schulberg betrekkelijk weinig filmmateriaal op: 25 uur van in totaal tien maanden proces. De openings- en slotverklaring van hoofdaanklager Robert H. Jackson zijn daardoor in de film wel te zien, maar de pleidooien van de verdediging ontbreken. In tegenstelling tot de Duitse versie van de film, die in 1948 ook in Duitsland te zien is geweest, is de Engelse versie om politieke redenen nooit afgemaakt.2 Schulbergs dochter, Sandra Schulberg, besloot na de vondst van archiefmateriaal over de film de Engelse versie te restaureren en af te maken, zodat "One of the Most Historic Films Never Seen" alsnog aan het publiek vertoond zou kunnen worden. Het Nationaal Archief stapte financieel in de restauratie, waardoor ook andere geldgevers over de brug kwamen. De uitreiking van de Erasmusprijs aan Benjamin Ferencz, die een belangrijke rol heeft gespeeld bij een van de latere processen in Neurenberg, was voor Martin Berendse de belangrijkste reden om te besluiten subsidie voor de film te verstrekken. Daarnaast vormt de juridische nasleep van de Tweede Wereldoorlog een belangrijk aandachts gebied van onderzoek binnen het Nationaal Archief en geldt Den Haag met verschillende internationale tribunalen als de justitiële hoofdstad van de wereld. De wereldpremière van de gerestaureerde film3, georganiseerd door het Nationaal Archief in samenwerking met de Erasmusstichting en Movies that Matter, vond plaats op 13 november 2009, aansluitend op de uitreiking van de Erasmusprijs. Na vertoning op het Filmfestival van Berlijn in februari 2010 wordt de film later dit jaar voor het eerst aan het Amerikaanse publiek getoond. Het belang van het Neurenberg-proces is natuurlijk evident. Het proces, uniek in zijn vorm en omvang, wordt algemeen erkend als belangrijk beginpunt van het internationaal strafrecht. Vanuit archivistisch gezichtspunt is het proces interessant, omdat hoofdaanklager Jackson vooraf en in zijn openings toespraak stelde dat hij de nazi's zoveel mogelijk op grond van hun eigen materiaal (geschriften, documenten, foto- en filmbeelden) wilde veroordelen. Dit werd mogelijk gemaakt door gespecialiseerde Amerikaanse militairen direct na het binnentrekken van door Duitsers bezet gebied zoveel mogelijk van dit bewijsmateriaal te laten verzamelen. Naast persoonlijke getuigenissen van overlevenden speelden deze documenten dus een belangrijke rol tijdens het Neurenberg-proces. 1 De Erasmusprijs wordt jaarlijks toegekend aan een persoon of instelling die een buitengewone bijdrage heeft geleverd aan de cultuur in Europa. Zie ook http://www.erasmusprijs.org/ De prijswinnaars van 2009, Benjamin Ferencz en Antonio Cassese, worden beiden algemeen erkend als sleutelfiguren voor de internationale berechting van oorlogsmisdrijven. 2 Meer hierover in de special van het Nationaal Archief Magazine: Nuremberg and The Hague. Jurisdiction and archives (november 2009). 3 Nuremberg: Its Lesson for Today. The 2009 Schulberg/Waletzky Restoration. Voor meer informatie over de film, zie http://www.nurembergfilm.org/ Elwin Hendrikse vanuit het Nationaal Archief verantwoordelijk voor de coördinatie van de restauratie van de Neurenberg-film en de organisatie van activiteiten daaromheen. nummer 6 2010 43

Archievenblad | 2010 | | pagina 43