Engelse vertaling Schadeatlas archieven verschenen Tropisch tintje Nieuw jasje Archives without Borders Erik van der Doe De in 2007 gepubliceerde Schadeatlas archieven is in een Engelse vertaling verschenen. Deze internationale versie is uitgegeven door Metamorfoze, het samenwerkingsverband van het Nationaal Archief en de Koninklijke Bibliotheek in het Nationaal Programma voor het Behoud van het Papieren Erfgoed. Omslag van de Archives Damage Atlas. Het bewaren van miljoenen stukken archiefmateriaal is niet het doel van het archief- en bibliotheekwezen; onderzoekers in staat stellen ze te kunnen raadplegen wel. De atlas relateert schade aan raadpleegbaarheid van documenten. Het herkennen van een schadebeeld vergt training, omdat eenzelfde schadebeeld niet altijd tot eenzelfde beperking van de raadpleegbaarheid hoeft te leiden. De Archives Damage Atlas is een hulpmiddel bij het herkennen en classificeren van de schade aan archief- stukken, helpt daarbij schadesoorten te onderkennen, de oorzaken ervan te benoemen en kan tegelijk de aanzet vormen tot het opstellen van een conserveringsplan. Niets is zo divers als archiefmateriaal. De Archives Damage Atlas telt bijna honderd foto's, ingedeeld in 22 soorten schade in vijf categorieën: binding and text block damage (zoals versleten naaiwerk en rugbeschadiging), chemical damage (onder andere brandschade, inktvraat, kopervraat en verzuring), mechanical damage (door gebruik en geweld), pest infestation (insecten en knaagdieren) en water damage (bijvoorbeeld vervilting en schimmel). Elke schadesoort is geïllustreerd met een of meer foto's en een beknopte uitleg. Bij elke afbeelding is aangegeven of, gelet op de raadpleegbaarheid, de schade licht, matig of ernstig is. De Nederlandse Schadeatlas archieven is een geactualiseerde en verbeterde versie van de oorspronkelijk alleen digitaal verschenen Schadeatlas van de Rijksarchiefdienst uit 2001. De behoefte aan een exemplaar in boekvorm dat ook op de werkvloer gehanteerd kan worden, leidde tot de uitgave van Metamorfoze in 2007; in 2009 verscheen een tweede druk. Door de vele internationale contacten van het Nationaal Archief en de Koninklijke Bibliotheek groeide de vraag naar een Engelse versie, onder andere voor workshops schade-inventarisatie. Met de oprichting van het programma Gemeenschappelijk Cultureel Erfgoed nam deze behoefte toe. Dit programma richt zich op het behoud van het cultureel erfgoed in landen waarmee Nederland in het verleden nauwe relaties onderhield en een gemeenschappelijke geschiedenis heeft. Door de Nederlandse regering zijn Indonesië, India, Sri Lanka, Zuid-Afrika, Ghana, Suriname, Brazilië en Rusland als kernlanden in het programma gedefinieerd. Het GCE-programma, gefinancierd door de ministeries van OCW en Buitenlandse Zaken, heeft de uitgave van de Engelse schadeatlas mede mogelijk gemaakt. De vertaling is afgestemd met restauratoren van The National Archives in Kew en The British Library in Londen. De Archives Damage Atlas heeft een tropisch tintje gekregen. Extra foto's van archiefstukken uit de tropen, nieuwe paragrafen over documenten op lontarblad en schade toegebracht door termieten werden toegevoegd. Nu kunnen nog meer mensen, over grenzen heen, de atlas gebruiken waarvoor hij is bedoeld: een hulpmiddel bij het uitvoeren van een schade-inventarisatie en het behoud van het papieren erfgoed. Groot voordeel is verder dat er internationale standaardisering komt in het benoemen van schades. Op de omslag van de uitgave prijkt een achttiende-eeuwse kaart van de VOC van het Indonesische eiland Celebes. De achterkant toont de doorslag van kopervraat en inktvraat. De eerste exemplaren van de Archives Damage Atlas werden uitgereikt bij de opening van het nieuwe Nationaal Archief van Suriname op 12 april van dit jaar. De Nederlandse versie is te bestellen bij Bureau Metamorfoze. De Engelse uitgave is, eveneens gratis, via mara.de.groot@nationaalarchief.nl te bestellen. Erik van der Doe coördinator Archieven Metamorfoze en redacteur Nederlandse en Engelse versie Schadeatlas. Archives Damage Atlas A tool for assessing damage 42 2010 nummer 6

Archievenblad | 2010 | | pagina 42