6300 manjaren Prioritering Aanwezig en actief manier kunnen de plaatselijke archivarissen in de asielarchieven online de gevonden archivalia en signaturen met de situatie voor de instorting vergelijken, wat de betrouwbaarheid en snelheid van de bergingswerkzaam heden duidelijk verhoogt. Tegelijkertijd werden alle voorhanden zijnde analoge zoekmiddelen, van inventaris tot handgeschreven overdrachtslijst van particuliere archieven, gedigitaliseerd, zodat werkelijk alle beschikbare informatie decentraal beschikbaar is. Met de registratie van de in oktober 2009 geborgen archieven die nu in de asielarchieven Detmold, Düsseldorf en St. Augustin liggen, werden tot nu toe meer dan 185.000 bergingseenheden geregistreerd (stand eind april 2010), waarvan toch nog maar zo'n 50% met zekerheid aan een vroegere signatuur gekoppeld konden worden. De overige stukken zullen in een latere tweede of derde fase van de bergingsregistratie verder bewerkt worden. Er wordt rekening mee gehouden dat alleen voor een eerste beschouwing van alle asielarchieven drie tot vijf jaar nodig zijn. In de asielarchieven wordt naast de signaturen of ten minste de herkomst van de stukken de schade volgens een vooraf bepaald schema geregistreerd, wat een ordening van de geborgen stukken naar een van de drie schade- soorten mogelijk maakt. Daarmee wordt de basis voor de restauratieplanning gelegd. De hoeveelheid te restaureren materiaal is gigantisch. Minstens 6300 manjaar is nodig om alle beschadigde archieven weer zo goed als mogelijk op peil te krijgen. De opbouw van een nieuw restauratie atelier in Keulen als voorzet voor het benodigde werk werd dan ook al snel na de instorting gepland. Vanwege de hoge technische eisen is er nog niet echt begonnen aan de bouw, maar er wordt met hoge snelheid aan gewerkt. In dit restauratie- en digitaliseringscentrum worden aan de restauratie een leeszaal en een depot gekoppeld, waarin de archivalia na de bewerking veilig opgeslagen kunnen worden. De restauratie volgt ofwel in het eigen atelier of bij commerciële aanbieders en openbare samenwerkingspartners, ondersteund door een in oprichting zijnde stichting Stadtgedachtnis. Het alom tegenwoordige betonstof moet van elk afzonderlijk blad verwijderd worden, wat bij een totaalbestand van 30 strekkende kilometers een nooit eerder gekende inspanning vergt. Bij lichtere schades kan volstaan worden met schoonmaken. Dit zal echter slechts bij zo'n 15% het geval zijn. Bij alle andere archivalia volgen de kostbare werkzaamheden van vlakken, scheuren repareren, instukken van ontbrekende delen, het fixeren van zegels, het verwijderen van schimmel en micro biologische schade, het maken van nieuwe banden en beschermings verpakkingen en nog veel meer. De prioritering van de restauratie vindt plaats volgens een complexe matrix, die zowel de soort schade, respectievelijk de te vrezen vervolgschade bij een minder goede reiniging meeneemt, als ook de raadpleegfrequentie, de culturele waarde of juridische noodzakelijkheid. Verfilmde bestanden krijgen minder prioriteit, omdat gebruikers deze ook zonder het origineel kunnen raadplegen. Uit alle factoren die bij de prioritering meegenomen worden, wordt met behulp van een wiskundige formule een waarde gevormd, die de basis voor een volgorde van behandeling van de bestanden vormt. Het gebruik van de originelen zal pas beetje bij beetje met de vorderingen van de restauratie mogelijk zijn. Gelukkig waren bijna alle gezamenlijke oude bestanden op microfilm gezet, zodat al in zomer 2009 een microfilm leeszaal geopend kon worden. De beschikbare meer dan 10 miljoen microfilmopnamen worden gelijktijdig gedigitaliseerd. Dit project zal in de zomer worden afgesloten, zodat het dan mogelijk is vanuit elke willekeurige plaats de microfilms te bekijken. Hierdoor ontstaat een geheel nieuwe, open raadpleegvorm, die voor zover mogelijk ook met al gerestaureerde archivalia uitgebreid zal worden. Begin september 2009 is de beslissing gevallen de nieuwbouw op de Eifelwall op te richten, en wel op een stuk grond in de nabijheid van Südbahnhof en universiteit, wat de eisen van veiligheid met een goede bereikbaarheid combineert. Tot dan zullen twee provisorische standplaatsen betrokken worden: ten eerste bestaat sinds eind april een gebruikerscentrum in de binnenstad, op de Heumarkt 14; ten tweede wordt een in het zuiden van de stadsrand van Keulen voormalige boerderij tot het boven nader omschreven restauratie- en digitaliseringscentrum omgebouwd. Tegelijkertijd rusten de normale taken niet: overnamen van overheidsinstanties of van particuliere nalatenschappen blijven nodig, net als het verder ontwikkelen van het digitale depot en het maken van tentoonstellingen, zoals onlangs in het gerenommeerde Martin-Gropiusgebouw in Berlijn. Het Historisches Archiv blijft op deze manier ondanks de catastrofe als volksarchief aanwezig en actief. De hulp van de vele duizenden vrijwilligers heeft zich ook terugbetaald: het Historisches Archiv heeft dan wel zware wonden opgelopen, maar in de meer dan 12 maanden na de ramp werden de voorwaarden geschapen het in de komende jaren weer tot een van de belangrijkste gemeentearchieven te laten worden. Max Plassmann coördinator tijdelijk archief Historisches Archiv Köln. redding! (foto's part. coll). nummer 6 2010 41

Archievenblad | 2010 | | pagina 41