Inhoud Topics most suitable for discussion. Het internationale congres voor archivarissen en bibliothecarissen, Brussel 1910 Recht op toegang tot overheidsdocumenten erkend als grondrecht De schaduwsamenleving en informatiebeheer in Bangladesh "Ik wist al vroeg dat ik weer naar het buiten land wilde." In gesprek met Ineke Deserno Onder de titel Archives without Borders organiseren de VVBAD en de KVAN eind augustus in het Vredespaleis in Den Haag een international congres. Precies honderd jaar na het eerste internationaal congres voor archivarissen en bibliothecarissen in Brussel. Een terugblik. Het Europees Hof voor de Rechten van de Mens neemt sinds kort klachten in behandeling die gaan over toegang tot overheids documenten. Wat is het belang van deze ontwikkeling? Begin dit jaar verbleef Floor Geraedts in India en Bangladesh ter ondersteuning van het Bangladesh Archives Records Management project (BARM). Een verslag van zijn bijzondere ervaringen met archiefbeheer in de plattelandssamenleving. Ze is Limburgse van geboorte maar woonde de afgelopen decennia in Nederland, Zwitserland, Luxemburg en nu in België. Ineke Deserno werd begin dit jaar benoemd tot archivaris bij de NAVO in Brussel. Een gesprek met een bevlogen Nederlandse met een internationale drive. Peter Horsman EXPOSITION ONlVEflSffiE ET INTEilNATIONALE l>K BRUXBIXË8 UHO Floor Geraedts CONGRES INTERNATIONAL Jac. Biemans 04 Van de redactie 05 De archiefervaring 07 Nieuws uit het veld 10 De grensoverschrijdende dimensie van archieven. Het internationale congres Archives without Borders, Hildo van Engen en Klaartje Pompe 15 Topics most suitable for discussion. Het internationale congres voor archivarissen en bibliothecarissen, Brussel 1910, Peter Horsman 17 Archieven en mensenrechten. Het ICA-rapport van Antonio Gonzalez Quintana, Cristina Bianchi en Fred van Kan 19 In de brand en uit de brand, Cees Jan van Golen 23 De schaduwsamenleving en informatiebeheer in Bangladesh, Floor Geraedts 25 De International Records Management Trust, Team IRMT (vertaling Ruud Yap) 26 ICA krijgt Nederlandse president 29 Recht op toegang tot overheidsdocumenten erkend als grondrecht, Tjeerd Schiphof 32 Koloniale archieven in het licht van global history, Charles Jeurgens 35 Koloniaal archief als leermeester? Islam en beleid in Nederlands-Indië, Isabel van der Heiden 36 Mijn internationale uitdagingen, Reinder van der Heide 39 Blue Shield, het Rode Kruis voor cultureel erfgoed, Angela Dellebeke 40 Het Historisches Archiv Köln een jaar later, Max Plassmann (vertaling Gabriëlle Beentjes en Rob de Graaff) 42 Engelse vertaling Schadeatlas archieven verschenen, Erik van der Doe 43 Het Neurenberg-proces: film en archieven, Elwin Hendrikse 44 Maatschappelijke stage in het archief, Aafje Moonen en Laura Bras 46 De KVAN-dagen in tweets, @ivozandhuis 49 Column 50 Uitgelezen 53 Agenda 55 Burgerlijke Stand: "Ik wist al vroeg dat ik weer naar het buitenland wilde." In gesprek met Ineke Deserno, Jac. Biemans nummer 6 2010 3

Archievenblad | 2010 | | pagina 3