Blue Shield, het Rode Kruis voor cultureel erfgoed Snel en centraal ANCBS Archives without Borders Angela Dellebeke Om het cultureel erfgoed te beschermen tegen de bedreigingen van oorlogs geweld en natuurrampen is in 1996 door vijf organisaties het International Committee of the Blue Shield (ICBS) opgericht. Het doel: voorbereid zijn om adequaat te reageren op noodsituaties in geval van gewapende conflicten of natuurrampen die het cultureel erfgoed bedreigen. De vijf partijen die Blue Shield in het leven hebben geroepen zijn de International Council on Archives (ICA), de International Federation of Library Associations and Institutions (IFLA), de International Council on Museums (ICOM), de International Council on Monuments and Sites (ICOMOS) en de Coordinating Council of Audiovisual Archives Associations (CCAAA). Het embleem van de Haagse Conventie - het blauwwitte schild - is door de organisaties als symbool overgenomen. Op 28 juni 2000 werd in datzelfde kader Blue Shield Nederland opgericht, op initiatief van de Nederlandse vertegenwoordigers van de overkoepelende internationale cultuur organisaties én van de Nationale UNESCO Commissie. Blue Shield Nederland is opgezet als een netwerkorganisatie die kan functioneren dankzij medewerking van talloze professionals op vrijwillige basis. Het krachtigste instrument is de database met daarin namen en gegevens van experts met hun expertise, inzetbaar in geval van nood. In geval van gewapende conflicten of (natuur)rampen waarbij culturele instellingen getroffen zijn, kan hiermee snel en centraal effectieve hulp worden geboden. Te denken valt aan informatieverspreiding, coördinatie en indien nodig het verlenen van specifieke hulp bij opslag, herstel en conserverings- en restauratiewerkzaamheden. Stressbestendige mensen met kennis van erfgoedbehoud kunnen zich hiervoor aanmelden (www.ancbs.org). Daarnaast wordt nauw samengewerkt met de Nationale UNESCO Commissie, het Prins Claus Fonds en de betrokken overheidsinstellingen, zoals de Erfgoed inspectie, Instituut Collectie Nederland, de Rijksdienst voor het Cultureel Erfgoed en de ministeries van OCW en Defensie. Blue Shield Nederland richt zich bovendien op het actief opstellen van rampen plannen en risicoanalyses binnen Voorbeelden van situaties waarin Blue Shield in actie kwam, zijn de instorting van het archief van Keulen (2009) en de aardbeving in Haïti (2010). Het bestuur van Blue Shield Nederland bestaat uit: Hans Mulder (vicevoorzitter), Gerrit de Bruin (penningmeester), Paul van Duin (bestuurslid), Erik Kleyn (bestuurslid) en Angela Dellebeke (secretaris). Meer weten over de Haagse Conventie. Zie: www.icomos.org/ hague/. Voor meer informatie over Blue Shield, zie: www.ancbs.org Nederlandse erfgoedinstellingen, zoals archieven, bibliotheken, musea en monumenten. Momenteel werkt Blue Shield Nederland aan het ontwikkelen van een training voor de ANCBS op het gebied van waterschade en wordt er informatie ingewonnen over de bruikbaarheid van remote sensing bij het opstellen van noodhulpplannen. Daarbij worden eerst omvang en aard van de ramp, waarnemingen uit het veld, de hulpvraag (soort en omvang) en logistiek vormgegeven. Dit zou snelle en doeltreffende hulpverlening kunnen bespoedigen. In december 2008 is de Association of the National Committees of the Blue Shield (ANCBS) opgericht. ANCBS wordt ondersteund door alle nationale Blue Shield Comités en door ICBS. Het ANCBS coördinatiecentrum is gevestigd in Den Haag en heeft een aantal hoofdtaken. Ten eerste het bieden van een openbaar toegankelijk overzicht van wereldwijde hulpvraag en -aanbod bij directe bedreiging van cultureel erfgoed door een natuurramp of een conflict. Ten tweede de bemiddeling van deskundige Eerste Hulp, gebruikmakend van de door Nationale Blue Shield Comités onderhouden database met experts. En ten derde de ondersteuning van (nieuwe) nationale comités bij de opbouw van hun organisatie. Angela Dellebeke secretaris Blue Shield Nederland. nummer 6 2010 39

Archievenblad | 2010 | | pagina 39