Twinning Project Vele wegen leiden naar Rome "Zoals gezegd, zit ik inmiddels in mijn tweede termijn als secretaris. Deze is net begonnen. In totaal ben ik dan ook al vijf jaar secretaris van de SPP. In die tijd heb ik gezien dat we veel werk verrichten als sectie. We hebben elk jaar een conferentie georganiseerd, behalve in die jaren dat er een groot ICA-congres plaatsvond. Wel heeft de sectie tijdens het laatste congres in Kuala Lumpur een drukbezochte en succesvolle workshop gegeven over webarchivering." Op dit moment is Van der Heide druk bezig met het opstarten van het zogeheten 'Twinning Project'. "Dit is een initiatief om gelijksoortige archieven in onze sectie te bewegen een bilaterale relatie te vormen binnen de multilaterale relaties die binnen de SPP bestaan. Dit idee is afkomstig van Nassa Traoré, de parlementsarchivaris van Burkina Fasso", zo legt hij uit. Het project wordt met een aparte subsidie ondersteund door de Programme Committee van de ICA. Het is overigens niet eenvoudig om dit project van de grond te tillen. Van der Heide loopt vooral tegen het koppelen van minder ontwikkelde landen met meer ontwikkelde landen aan. "Zo zijn er weinig Franstalige ontwikkelde landen, maar wel veel Franstalig minder ontwikkelde landen. Te denken valt aan landen in Afrika. Om partners te vinden voor deze laatste categorie is niet eenvoudig, maar inmiddels hebben Canada en België zich over deze problematiek gebogen en wellicht dat Burkina Fasso en Senegal een bilaterale verbinding met deze landen aangaat." Een van de belangrijkste doelen van het Twinning Project is het tot stand brengen van een relatief intensieve samenwerking tussen twee partnerlanden die onder meer kan leiden tot versnelde en zinnige ontwikkelingen bij beide. Hierbij geldt dat niet alleen arme landen, maar ook rijke landen het vanuit een duurzaam archiefstandpunt bekeken probleem van de technotronisch-digitale tsunami, niet onder controle hebben. Beide partijen kunnen dus veel van elkaar leren. Een ander, maar iets minder officieel Twinning Project is het project tussen het Centraal Archief van de Tweede Kamer en het Archief van het Albanese Parlement. Dit project wordt onder meer gesubsidieerd door de Organisatie voor Veiligheid en Samenwerking in Europa (OVSE) en heeft inmiddels de nodige vruchten afgeworpen. Als belangrijkste onderdeel van zijn werk voor de ICA-SPP ziet Van der Heide de relaties met collega's uit andere landen. "Die wisselwerking is heel kostbaar en goed voor je eigen ontwikkeling. Er valt veel te leren van elkaars' archieven en dus ook van elkaar. Je krijgt inzicht in de wijze waarop overal op de wereld wordt geworsteld met archivistische vraag stukken, van soms zeer verschillende aard. Hoewel de archivistische wereld veel gemeenschappelijke wortels kent - zoals de Handleiding van Muller, Feith en Fruin die in 98 talen is vertaald, of nieuwe internationale normen en standaarden die worden opgesteld - geven mensen overal een heel eigen inhoud en vorm aan deze kennis. Vaak is er herkenning, maar even vaak blijkt in andere landen alles heel anders in elkaar te zitten. Het gekke, en daarom het meest interessante daaraan, is dat je moet constateren dat het overal min of meer werkt, dat er vele wegen zijn die naar Rome leiden." Reinder van der Heide archivaris Tweede Kamer en secretaris ICA-SPP. De SPP aan het werk in Wenen, 2005. nummer 6 2010 37

Archievenblad | 2010 | | pagina 37