Mijn internationale uitdagingen Internationale uitwisseling Archives without Borders Reinder van der Heide In juli 2001 begon Reinder van der Heide als archivaris van de Tweede Kamer, hoofd van het Centraal Archief aldaar. Voordien werkte hij als archivaris bij het ministerie van Algemene Zaken. Daar had hij de Archiefwet 1995 van binnen en buiten leren kennen, als gevolg van het overbrengen van de archieven van het Kabinet van de Minister-President (1945-1980) naar het Algemeen Rijksarchief. Zijn nieuwe functie stelde hem echter voor andere en nieuwe uitdagingen. Van der Heide vertelt in derde persoon enkelvoud. Voordat Van der Heide als archivaris van de Tweede Kamer werd aangenomen, was het hem niet bekend dat zijn nieuwe functie ook een internationale component bevatte. Dit werd al snel duidelijk toen zijn voorganger hem vroeg of hij mee wilde gaan naar de ICA-SPP-conferentie in Rome. Niet alleen om aanwezig te zijn, maar vooral ook om een inleiding te houden over de Nederlandse archiefwetgeving én om zijn voorganger op te volgen als sectielid van de ICA-SPP. Voor de conferentie in Rome was de ICA-SPP onbekend terrein voor Van der Heide. De ICA-SPP staat voor de sectie binnen de International Council on Archives (ICA) die zich bezighoudt met parlementaire archieven en archieven van politieke partijen: the Section of Archives and Archivists of Parlement and Political Parties (SPP). Van der Heide vertelt dat de basis voor het opzetten van de sectie gelegen is in een campagne uit 1991 die door de Archive for Christian Democratic Politics van de Konrad Adenauer Foundation opgestart is. Dit leidde tot een resolutie van de ICA in 1992 en de SPP werd op 11 september 1992 in Montréal ingesteld. Het thema van de conferentie in Rome was de archiefregelgeving in verschillende landen en de regelgeving voor parlementaire archieven in het bijzonder. Van der Heide hield er zijn inleiding over de Nederlandse archiefwetgeving. "In mijn vorige baan als archivaris van het ministerie van Algemene Zaken, heb ik de Archiefwet 1995 zo'n beetje tot in alle details leren kennen. Veel geheimen heeft deze wet niet meer voor mij." Niet alleen verliep zijn inleiding goed, maar ook leerde hij veel mensen kennen tijdens het vierdaagse programma. Hij ontmoette bevlogen collega-parlements- archivarissen en voerde interessante archiefinhoudelijke discussies. "Ik heb mij daar onder meer verbaasd over het gegeven dat de meeste andere landen het als een lakmoesproef van democratisch gehalte zien dat hun parlementen niet onder een nationale archiefwetgeving ressorteren, maar als hoogste macht van de staat zelf bepalen wat ze met hun archieven doen. Toen ik dat hoorde, moest ik wel even slikken." Tijdens de eerste kennismaking met de ICA-SPP in Rome, bij andere conferenties en de grote vierjaarlijkse congressen van de ICA heeft Van der Heide niet alleen veel genoten van de contacten met zijn collega's, maar ook veel geleerd. Hij bewaart bijzondere herinneringen aan de Clerk of the Records van het Britse Hogerhuis, de archivaris Stephen Ellison. "Stephen vertelde voortdurende de meest fantastische verhalen over verschillende lords. Maar naast de internationale contacten met vakgenoten, leerde ik ook dat ik in Nederland strikt genomen geen collega's heb. De Eerste Kamer heeft geen archivaris in dienst. De meeste landen kennen dan ook maar één of twee parlementsarchivarissen. Hoewel er natuurlijk altijd uitzonderingen zijn. Zo kent Spanje 17 parlementen met elk een eigen vertegenwoordiger in de SPP. De Spanjaarden zijn dan ook nogal boventallig in onze sectie", lacht Van der Heide. Sinds 2005 is Van der Heide secretaris van de SPP. Hij was door het vorige bestuur uitdrukkelijk gevraagd zich hiervoor verkiesbaar te stellen. "Naast de internationale contacten, vind ik het ook aantrekkelijk om een actievere rol in het bestuur te kunnen spelen. Uiteraard reageerde ik positief op de vraag van het bestuur." Op dit moment zit Van der Heide in zijn tweede, reglementair laatste termijn. Samen met de president, twee vice-presidenten en vijf leden vormt hij het dagelijks bestuur. "Wij organiseren jaarlijks in het najaar een conferentie in een van de hoofdsteden. Om dit te organiseren wordt elk voorjaar een voorbereidende vergadering gehouden. Vorig jaar werd de conferentie in Wenen gehouden met als thema 'Archives and Democracy'. Het was een belangwekkende en succesvolle bijeenkomst, waar naast de reguliere SPP-leden ook vele andere geïnteresseerden van buiten de sectie aan deelnamen. De conferentie had een breed en veelzijdig programma. Voor dit jaar staat de conferentie gepland in Dakar, Senegal, en het thema zal zijn 'Modernization and Sustainability: Law-making Support in the 21st Century'." 36 2010 nummer 6

Archievenblad | 2010 | | pagina 36