Koloniaal archief Godsdienstpolitiek Voorlopige inkijk Archives without Borders 'Koranschooltje voor jongens op Java', datum onbekend (coll. KITLV, Leiden). Isabel van der Heiden In het aprilnummer van het Archievenblad besteedde Charles Jeurgens aandacht aan de gebrekkige kennis onder Nederlanders - burgers, politici alsook de media - ten aanzien van de islam. Dit besefte men ook op het Instituut voor Nederlandse Geschiedenis, toen daar in 2006 aan het project Godsdienstpolitiek in Nederlands-Indië in het bijzonder ten aanzien van de islam, 1816-1942 werd gestart. Aangezien Nederland eeuwenlang nauwe betrekkingen onderhield met de Indonesische archipel, eilanden waarvan de bevolking voor het overgrote deel de islam aanhing en aanhangt, is het des te opmerkelijker dat van opgedane kennis van en omgang met de islam weinig in het collectieve geheugen is overgebleven. Na de teloorgang van de VOC en de WIC kwam het beheer van de bezittingen overzee aan de Nederlandse regering toe. Er kwam een 'minister van Koloniën' in Den Haag, die graag op de hoogte wilde worden gehouden van de gebeurtenissen in Nederlands-Indië. Hoewel de gouverneur-generaal in Batavia redelijk autonoom kon regeren (de Raad van Indië en de twintigste- eeuwse Volksraad buiten beschouwing latend), behoorde rapportage aan 'Den Haag' tot de belangrijke dagelijkse taken. Het archief van het ministerie van Koloniën, door structuur weinig toegankelijk, is geordend in verschillende stelsels. Belangrijke pijlers voor de studie van Nederlands-Indië zijn: Oost-Indische Besluiten, Openbaar en Geheim Verbaal, en Mailrapporten. Het project Godsdienstpolitiek in Nederlands-Indië, in het bijzonder ten aanzien van de islam, 1816-1942 wil inzichtelijk maken, door middel van een digitale gids, welke informatie in het koloniaal archief te vinden is aangaande de relatie tussen koloniaal bestuur en de aanwezige godsdiensten. Hier komt niet alleen de islam aan bod, maar er is ook aandacht voor het katholicisme, protestantisme en voor de animistische ethno-religies. De drie eerder genoemde archieven worden daartoe systematisch onderzocht en vormen de modules waarop de digitale gids steunt. Als vierde module wordt daaraan toegevoegd 'wetgeving', zoals neergelegd in het Indisch Staatsblad. Die vier pilaren worden waar mogelijk met elkaar verbonden middels verwijzingen. Een 'Overige Bronnen'-document zal daarnaast zowel overige archieven binnen het ministerie van Koloniën, als relevante bronnen aanwezig bij het KITLV, de Universiteits bibliotheek Leiden, het Utrechts Archief, het HDC en het KDC belichten. Hoewel het project aan het einde van 2011 zal worden opgeleverd, is nu al duidelijk dat er veel meer informatie is gevonden dan aanvankelijk verondersteld. Vanaf 1906 werd de regering in Nederland in haar informatievoorziening geassisteerd door een adviseur voor Indische en Arabische Zaken. Deze Christiaan Snouck Hurgronje was in de jaren 1889-1906 adviseur voor Inlandse Zaken in Indië geweest, en liet in beide hoedanigheden een spoor van adviezen aan de regering op het gebied van de islam na. Duidelijk wordt dat de Nederlandse overheid, ondanks haar politiek van niet-inmenging in godsdienstzaken, niet om religieuze kwesties heen kon. Daarbij gold ook het adagium dat de rust en orde in de kolonie te allen tijde gewaarborgd moesten worden. Zo raakte het gouvernement toch betrokken bij de bedevaart naar Mekka en bij teruggekeerde hadji's in de kolonie, om wie een aureool van verzet tegen Europese overheersing leek te hangen. Grote en kleine islamitisch geïnspireerde opstanden in de negentiende eeuw en de oprichting van islamitische (politieke) partijen in de twintigste nemen een belangrijk deel van het archiefmateriaal in. Conflicten tussen islam en christen dom, belediging van de profeet en islamitische leiders en het islamitisch rechtsstelsel: in al die zaken moest de koloniale overheid haar positie bepalen. Jammer voor het islamdiscours van de afgelopen decennia dat niet vaker werd teruggegrepen op ervaringen en resultaten uit het verleden. Of die ook garantie bieden voor de toekomst is uiteraard nog maar de vraag. Isabel van der Heiden onderzoeker project Godsdienstpolitiek in Nederlands- Indië in het bijzonder ten aanzien van de islam, 1816-1942, verbonden aan het Instituut voor Nederlandse Geschiedenis. nummer 6 2010 35

Archievenblad | 2010 | | pagina 35