r De pen als gereedschap Om bestuurlijke greep te verkrijgen op afgelegen gebieden van de kolonie was informatie over de situatie ter plaatse van cruciale betekenis. Vitale ruggengraat Conclusies Noten Het belangrijkste gereedschap waarover de overheid de beschikking had om een uitgestrekt koloniaal gebied te kunnen besturen, was de pen, of zoals H.V. Bowen in zijn uitstekende studie naar de administratieve geschiedenis van de Britse East India Company schrijft: "[The pen could be] as mighty as the sword in the making of the empire."8 In vergelijking met de Britse historiografie is er in Nederland betrekkelijk weinig aandacht voor de specifieke betekenis van informatie- en kennisuitwisseling voor de opbouw van de koloniale staat. Siegfried Huigen besteedt in zijn proefschrift de nodige aandacht aan de veranderingen na het uiteenvallen van de handelscompagnie en de transformatie naar de nieuwe staatsstructuur. Hij stelt dat het Bataafse koloniale bewind grote behoefte aan informatie had, omdat het zichzelf graag zag als een bestuur dat het welzijn van 'medeburgers' (dat waren overigens de kolonisten en niet de inheemse inwoners) wilde bevorderen. Dat kon alleen effectief gebeuren als de bestuurders de leefomstandigheden van hun burgers kenden. Om bestuurlijke greep te verkrijgen op afgelegen gebieden van de kolonie was informatie over de situatie ter plaatse van cruciale betekenis. Die informatie werd voornamelijk verkregen door het uitvoeren van inspectiereizen door hooggeplaatste ambtenaren en het vervaardigen van gedetailleerde topografische kaarten.9 In de negentiende eeuw neemt de administratiedrift van de overheid verder toe, totdat zo ongeveer alles wat vastgelegd kon worden ook daadwerkelijk geregistreerd leek te worden. De Britten hebben al langere tijd oog voor de betekenis van informatie voor het koloniale bestuur. Bayly beschrijft bijvoorbeeld hoe in Brits-India in het begin van de negentiende eeuw de transitie van een gedecentraliseerd en oraal georiënteerd Indiaas informatie systeem naar een meer gestructureerd, archiefgeoriënteerd Brits systeem in zijn werk ging. Hij laat zien hoe inheemse en koloniale circuits met elkaar verbonden raken en laat in zijn onderzoek zien op welke wijze informatie van het ene naar het andere circuit bewoog.10 In de Nederlandse vroeg-koloniale tijd vormde de onafgebroken correspondentie die de gouverneur-generaal en de Minister van Koloniën geacht werden met elkaar te onderhouden de vitale ruggengraat voor het bestuur. De kwaliteit van de informatie die langs deze ader vanuit Batavia naar Den Haag vloeide, was echter voor een belangrijk deel afhankelijk van de mate waarin het informatienetwerk vanuit Batavia - via de residenten, assistent-residenten, controleurs, regenten en de dorps hoofden - door wist te dringen tot in de lokale samenleving. Neem alleen al de archieven die in Jakarta en Den Haag worden bewaard. Stel we reconstrueren, op grond van de archiefvorming, hoe de informatie die bij de verschillende archiefvormers te vinden was vanuit de haarvaten van de lokale samenleving naar het Haagse centrum vloeide. Dan krijgen we zicht op de werking van het koloniale informatienetwerk en de wijze waarop in de knooppunten informatie werd gefilterd en wat werd overgeheveld naar andere netwerken. Door verbindingen te leggen tussen de archieven die in Indonesië en Nederland worden bewaard, kunnen de verschillende informatienetwerken worden blootgelegd (we kunnen op die manier bestuurlijke-, handels-, religieuze- en persoonlijke netwerken onderscheiden). Het Haagse machtscentrum wordt via tussenschakels met de lokale dorpssamenleving verbonden, de oorspronkelijke beweging van de informatie kan zichtbaar worden gemaakt, en het wordt mogelijk te reconstrueren wat er met die informatie in de knooppunten gebeurde. Digitalisering van de koloniale archieven vanuit deze uitgangspunten zal een belangrijke bijdrage leveren aan de onderzoeksmogelijkheden in het kader van global history en zal leiden tot een beter begrip van de informatiestructuren uit het verleden. 1 Michael Kayoy, My Father's footsteps (Nairobi 1973). 2 Voor een aardige introductie op de uitwisseling van informatie zie Daniel R. Headrick, When information came of age. Technologies of knowledge in the Age of Reason and Revolution, 1700-1850 (Oxford 2000) 181-216. 3 John B. Thompson, 'The global communication', in: David Held and Anthony McGrew, The global transformations reader. An introduction to the globalization debate (Cambridge 2003; 2e druk) 246. 4 Thomas J. Misa, Leonardo to the Internet: technology culture from the Renaissance to the present (Baltimore 2004) 105-106. 5 Rudolph Mrazek, Engineers of the happy land. Technology and Nationalism in a Colony (Princeton 2002). 6 C.A. Bayly, ''Archaic' and 'Modern' Globalization in the Eurasian and African Arena, c. 1750-1850', in: A.G. Hopkins (ed.), Globalization in World History (London 2002) 47-73, aldaar 50. 7 Kerry Ward, Networks of Empire. Forced Migration in the Dutch East India Company (Cambridge 2009) 10. Zie ook: Zoë Laidlaw, Colonial connections, 1815-45: Patronage, the information revolution and colonial government (Manchester 2005) 13. 8 H.V. Bowen, The business of empire. The East India Company and imperial Britain, 1756-1833 (Cambridge 2006) 181. 9 Siegfried Huigen, Verkenningen van Zuid-Afrika. Achttiende-eeuwse reizigers aan de Kaap (Zutphen 2007) 194. 10 C.A. Bayly, Empire and Information. Intelligence gathering and social communication in India, 1780-1870 (Cambridge 1996). 11 In dit kader is het interessant te wijzen op twee ontsluitingsprojecten van het Instituut voor Nederlandse Geschiedenis: 'Godsdienstpolitiek in Nederlands-Indië, in het bijzonder ten aanzien van de Islam, 1816-1942' en het 'Repertorium van Nederlandse zendings- en missiearchieven, ca 1800-1960'. Voor beide projecten zie de website: www.inghist.nl/Onderzoek/ LopendOnderzoek#programmas Charles Jeurgens hoogleraar Archivistiek aan de Universiteit van Leiden en werkzaam bij het Nationaal Archief. 34 2010 nummer 6

Archievenblad | 2010 | | pagina 34