Koloniale archieven in het licht van global history r Sneller en intenser Naarmate de snelheid en intensiteit van wereldwijde communicatie toeneemt, groeien in het algemeen ook de wederzijdse beïnvloeding en onderlinge afhankelijk heden. Netwerken Archives without Borders At home in Europe The white man can be seen as a man As soon as he leaves home he is frightful He analyses, spies, classifies, defines, appropriates Conquers and dominates1 Charles Jeurgens Globalisering, glocalisering, mondiali sering, netwerksamenleving: het zijn begrippen die hun ontstaan en betekenis te danken hebben aan grensoverschrijdende relaties, waarbij het draait om uitwisseling van personen, goederen en ideeën. In onze tijd vormen internet en het world wide web de paden waarlangs een belangrijk deel van deze grensover schrijdende betrekkingen tot stand komen en worden onderhouden. Met de sterk groeiende interactie en wederzijdse afhankelijkheden in een globaliserende samenleving op zowel economisch, financieel, sociaal, bestuurlijk en maatschappelijk terrein, neemt ook de belangstelling toe voor de studie naar grensoverschrijdende relaties in het verleden. Global history is inmiddels een aanzienlijke en ook populaire tak aan de boom van de geschiedwetenschap. Vanuit die invalshoek is er volop belangstelling voor de archieven die in een koloniale context zijn gevormd. Niet met de bedoeling om op eurocentrische wijze de koloniale verhoudingen te onderzoeken, maar nadrukkelijk om de interactie en afhankelijkheden tussen continenten en samenlevingen in het verleden te bestuderen. In deze bijdrage wil ik verkennen wat de historische archivistiek kan bijdragen aan deze onderzoekstrend en omgekeerd in hoeverre deze invalshoek nieuwe dingen in petto heeft voor de archivistiek. Zonder hier op de vele verschillende definities van globalisering en global history in te kunnen gaan, kan wel worden vastgesteld dat in vrijwel alle omschrijvingen de communicatie een kenmerkend aspect vormt. Naarmate de snelheid en intensiteit van wereldwijde communicatie toeneemt, groeien in het algemeen ook de wederzijdse beïnvloeding en onderlinge afhankelijk heden. In het debat over de toenemende globalisering vormen de technische ontwikkelingen die van invloed zijn op de snelheid waarmee goederen, mensen en ideeën verplaatst kunnen worden een belangrijke verklarings- grond.2 De introductie van de telegraaf wordt in dit opzicht als een mijlpaal beschouwd. Niet langer was het uitwisselen van berichten afhankelijk van de snelheid waarmee het fysieke transport van een document plaatsvond, maar werd informatie via onzichtbare signalen razendsnel over grote afstanden langs een kabel verstuurd.3 De wereld werd hierdoor aanmerkelijk kleiner. Hoewel het nog tot 1870 zou duren alvorens een rechtstreekse, hoogwaardige telegraafverbinding tussen Londen en Bombay tot stand kwam, ontwikkelde de telegraaf zich vlak na het midden van de negentiende eeuw in India, door toedoen van de gouverneur-generaal Dalhousie, al tot een krachtig 'instrument of empire'. Telegraaflijnen werden er nog sneller aangelegd dan de spoor- wegen.4 In Nederlands-Indië kwam de eerste telegraaflijn in 1856 tot stand tussen Weltevreden in Batavia en Buitenzorg5 en sinds 1859 lag er een zeekabel tussen Batavia en Singapore. Het zou echter een veel te eenvoudige voorstelling van zaken zijn wanneer we het proces van globalisering uitsluitend zouden beschouwen vanuit de technische mogelijkheden van berichten-, goederen en personenverkeer. Het gaat bij globalisering uiteindelijk om de weder zijdse beïnvloeding en een transformatie van bestaande verhoudingen. De Britse historicus C.A. Bayly heeft erop gewezen dat de oorsprong van het moderne internationale systeem niet zozeer in de technologische veranderingen, maar veel meer in de daaraan voorafgaande politieke en culturele veranderingen moet worden gevonden.6 De techniek zorgde weliswaar voor een enorme versnelling in de uitwisseling, maar de patronen die bepaalden hoe de verbindingslijnen liepen, werden al veel eerder getekend. Het gebruik van de metafoor van de netwerken werkt in dit kader verhelderend. Kerry Ward laat in haar analyse van de Verenigde Oost-Indische Compagnie zien dat deze 32 2010 nummer 6

Archievenblad | 2010 | | pagina 32