ICA krijgt Nederlandse president De International Council on Archives krijgt een Nederlandse president. De leden hebben de algemene rijksarchivaris Martin Berendse tot hun nieuwe president gekozen. Vanaf september 2010 staat Berendse voor een periode van twee jaar aan het hoofd van deze organisatie. Vier vragen aan de toekomstige president. Archives without Borders De International Council on Archives krijgt een Nederlandse president. De leden hebben de algemene rijksarchivaris Martin Berendse tot hun nieuwe president gekozen. Vanaf september 2010 staat Berendse voor een periode van twee jaar aan het hoofd van deze organisatie. Vier vragen aan de toekomstige president. Is het uniek, een Nederlander aan het roer bij de ICA? "Uniek is het niet. Van 1953 tot 1956 was jhr. dr. D.P.M. Graswinckel ook al president. Een illuster man. Hij heeft veel betekend voor het Nederlandse archiefwezen. Na de oorlog heeft hij een belangrijke rol gespeeld voor de recuperatie van archieven en bibliotheken in Duitsland en de door dit land bezette landen. Daar bestaan nog foto's van. Op één daarvan zie je hoe hij op een schip bij het inschepen van archivalia aanwijzingen stond te geven. Ik vind het een mooie gedachte dat Graswinckel mij is voorgegaan in deze bijzondere functie. Misschien is het ook wel weer niet helemaal toevallig dat in vijftig jaar tijd twee keer een Nederlander president is. Het Nederlandse archief wezen is altijd al sterk internationaal georiënteerd geweest. Binnen de International Council on Archives zijn allerlei Nederlanders van zowel het Nationaal Archief als daarbuiten vertegenwoordigd in commissies (zie kader). Onze bijdrage aan de International Council on Archives is altijd stevig geweest. Maar we zitten er niet namens Nederland; de focus is altijd de internationale gemeenschap geweest." ICA-president, dat betekent dus ellenlange vergaderingen in het internationale circuit met grijze muizen? "Dat archieven stoffig en saai zijn, is een net zo hardnekkig vooroordeel als dat internationale bijeenkomsten ellenlange martelingen zijn. Ik vind het juist uitermate spannend om op dit moment bezig te zijn met informatie. We leven in een tijd waarin de toegang tot informatie in steeds hogere mate bepaalt wie aan de touwtjes trekt. Bij het ICA proef ik dat er verschillende stromingen zijn. Een nieuwe generatie komt op. Dat is allesbehalve stoffig. Denk maar aan de opgezette Flying Reporters groep, naar aanleiding van een congres in Kuala Lumpur, zo'n twee jaar terug. Dat zijn jonge mensen die verslag doen van internationale events en op de achtergrond een steeds sterkere bijdrage leveren aan de opinievorming binnen de internationale archiefgemeenschap." Is het wel mogelijk om de ambities voor de International Council on Archives te verenigen met de ambities van het Nationaal Archief? "Als Nationaal Archief krijgen we er - voor de duur van het presidentschap - een verantwoordelijkheid bij. Tegelijk stel ik vast dat onze collecties internationaal steeds meer ineen grijpen. Ook de opdrachten waar we ons voor gesteld zien, raken meer en meer verweven. Denk maar aan een vraagstuk als digitalisering. Alle archieven, of die nou in Nederland, India of Brazilië staan, hebben met digitalisering te maken. Hetzelfde geldt voor openbaarheid: in elk land speelt 26 2010 nummer 6

Archievenblad | 2010 | | pagina 26