De International Records Management Trust 1 a Voorzien in lacune Bescherming bieden Archives without Borders Archiefmedewerkers in Sierra Leone (foto IRMT). Team IRMT (vertaling Ruud Yap) De International Records Management Trust (IRMT) is in 1989 opgericht om nieuwe strategieën te ontwikkelen voor archiefmanagement in de publieke sector. De IRMT ondersteunt ontwikkelingslanden, zodat zij zelf kennis en mogelijkheden opbouwen waarmee ze in staat zijn effectieve en doelmatige strategieën voor archief beheer te realiseren. Het hoofdkantoor in Londen coördineert verschillende internationale archief projecten voor de publieke sector. Het bureau wordt ondersteund door een adviesteam van meer dan zestig professionals, afkomstig uit de publieke en private sector en van academische instellingen. Het team bestaat uit experts op het gebied van archiefbeheer in de publieke sector, informatiebeleid en digitale archiefsystemen in relatie tot e-governance. We hebben samenwerkingsverbanden met verschillende overheidsinstituten en instellingen uit de publieke sector. Onder onze donateurs bevinden zich onder andere de Wereldbank, het UK Department for International Development (DFID), UNDP en het Commonwealth Secretariat. We onderhouden regelmatig contact met verschillende nationale en internationale beroepsverenigingen, consultancybedrijven, academische instellingen en NGO's. Onze activiteiten kunnen worden onderverdeeld in drie categorieën. De eerste categorie wordt gevormd door archiveringsadvies. Dit houdt in dat we samenwerken met lokale beleidsmakers, belanghebbenden en archiefprofessionals om effectieve en duurzame wet- en regelgeving, beleid, systemen, procedures, faciliteiten en vaardigheden te ontwikkelen en te implementeren. We hebben in meer dan dertig landen met succes projecten afgerond, zoals in Gambia, Ghana, Tanzania, Oeganda en Sierra Leone. De tweede categorie betreft training en opleiding. Dit omvat de ontwikkeling van opbouwinstrumenten, trainings materiaal en trainingsprogramma's. In dit kader hebben we twee uitgebreide studieprogramma's ontwikkeld voor archiefprofessionals die gratis vanaf onze website kunnen worden gedownload. De derde categorie omvat ontwikkeling en onderzoek. Hierin worden de relaties tussen archivering en governance bestudeerd. Daarbij zoeken we naar praktische oplossingen voor problemen op het gebied van informatiemanagement, in het bijzonder ter ondersteuning van financieel en human resource management in de digitale omgeving. Het onderzoeksprogramma, dat al tien jaar lang onafgebroken loopt, geeft ons een uniek perspectief op de uitdagingen op het gebied van archiefbeheer in Afrika en in de rest van de wereld. Een van onze lopende projecten is de vestiging van een 'Centre of Excellence in the Management of Electronic Records in Africa'. Het Eastern and Southern African Management Institute (ESAMI) leek ons de meest logische plaats voor zo'n centrum en we werken dan ook met hen samen om het project te realiseren. Het centrum zal voorzien in de lacune in de e-government ontwikkel en implementatieplannen in de regio, door de opleiding van gekwalificeerde archiefprofessionals te ondersteunen. Daarnaast werken we samen met de ARMA International Education Foundation aan hun African Textbook Project. Door middel van dit project verzamelen we leerboeken voor universiteiten met informatie- en archiefbeheeropleidingen. Momenteel worden er boeken en geld gedoneerd door ARMA-afdelingen, maar we hopen dit initiatief internationaal voort te zetten en andere beroeps verenigingen te betrekken. Nieuwe of gebruikte Engelse leerboeken zijn daarom erg welkom en kunnen naar ons kantoor in Londen worden gestuurd, net zoals donaties die gebruikt worden om de koeriersdiensten te bekostigen. Koeriers zijn namelijk nodig, omdat normale postverzendingen het risico lopen niet aan te komen zonder steekpenningen van de universiteiten. Al onze activiteiten zijn gericht op het promoten van good governance door te pleiten voor de bescherming en het behoud van archiefstukken als rechts- en bewijsstukken en door aan te tonen dat het gebruik van internationale archiveringsstandaarden dienstverlening en verantwoording verbeteren. International Records Management Trust Suite 14/15, 2nd Floor, 88-90 Hatton Garden London, EC1N 8PN, UK Tel: +44 (0)20 7831 4101 Fax: +44 (0)20 7831 6303 E-mail: info@irmt.org Website: www.irmt.org nummer 6 2010 25

Archievenblad | 2010 | | pagina 25