De schaduwsamenleving en informatiebeheer in Bangladesh Landregistratie Archives without Borders Floor Geraedts I Van 3 januari tot en met 6 maart 2010 verbleef Floor Geraedts voor de zestiende maal in India en Bangladesh ter ondersteuning van het Bangladesh Archives Records Management project (BARM). In onderstaand artikel doet hij verslag van bijzondere ervaringen met archiefbeheer in de plattelandssamenleving. Kenmerkend voor een ontwikkelingsland als Bangladesh is het bestaan van 'bypass'-voorzieningen: naast officiële instanties functioneert een wereld aan particuliere instituten en personen. Zo wordt het onderwijs omringd door coaching centers voor bijlessen en huiswerkbegeleiding, bijlesstudenten, bijlesleraren en examentrainers. Daarnaast bestaan tientallen particuliere universiteiten. In de gezondheidszorg vind je een soortgelijke combinatie van voorzieningen. Bij mijn bezoeken aan het platteland ontdekte ik dat deze lijn ook daar wordt doorgetrokken. Naast de overheids structuur op informatiegebied, de Land Registry met zijn bureaus in de wat grotere dorpen en kleine steden, functioneert in de kleine dorpen een plaatselijk werkzame kenner en - informeel - beheerder van het 'grondboek', de amin. In Berakhai in westelijk Bangladesh wist deze man precies te vertellen wie eigenaar of huurder was van welk stuk grond, boerderij of landarbeiderswoning. Zijn archief bestond uit lijsten met namen en genummerde stukken grond en dergelijke, met als kernstukken kopieën van kopieën van oude kadasterkaarten uit de koloniale tijd, teruggaand tot de jaren twintig. Dit plaatselijke archiefbeheer op 'grassroot' niveau is een deel van een archiefwereld, aanwezig tot in de uithoeken van het land en aanwezig in alle haarvaten van de maatschappij. Deze wereld onttrekt zich volkomen aan het officiële archief beheer. Dat geldt in belangrijke mate ook voor een ander nogal wezenlijk terrein van informatiemanagement en archiefvorming in Bangladesh: de bevolkingsadministratie. Bewust heb ik ditmaal plaatsen bezocht waar ik kennis kon opdoen van dit heel kleinschalige, amateuristische maar in het dagelijks leven van miljoenen mensen bijzonder belangrijke archiefbeheer. Mijn doel was kennis opdoen over: - Hoe bereik je archiefvormers op dat niveau? - Hoe krijg je een beeld van hun archiefvorming en -beheer? - Hoe krijg je zicht op hun informatie- en archiefvragen? - Wat weten ze van en hoe verhouden ze zich tot de National Archives of Bangladesh, en wat weten ze van de bijbehorende wetgeving? - En, niet onbelangrijk: hoe krijg je de National Archives of Bangladesh geïnteresseerd voor dit kleinschalige, informele maar zo belangrijke 'archiefbeheerssysteem'? Kortom: BARM heeft er een aardige uitdaging bij. Soms, zo bleek mij, is informatie alleen opgeslagen in de hoofden van dorpelingen. Zo tekende een dorpeling uit zijn hoofd in het zand de loop van bepaalde landscheidingen. Bherakai: in het midden (met keppel en grijze punjabi) de amin van Bherakai, 27 januari 2010 (foto's auteur). nummer 6 2010 23

Archievenblad | 2010 | | pagina 23