In de brand en uit de brand Nul op het rekest Sprong voorwaarts Archives without Borders Ramon Cumberbatch, lid van het management van het Nationaal Archief van Surinameontvangt als eerste geregistreerde studiezaalbezoeker Eric Ketelaar (foto's Nationaal Archief). Surinaamse archiefwezen met een grote sprong voorwaarts vooruit te helpen, was afkomstig uit de zogenoemde HGIS-cultuurmiddelen. De ministeries van Buitenlandse Zaken en Onderwijs, Cultuur en Wetenschap stelden deze fondsen beschikbaar. Samen met de Nederlandse Rijksdiensten voor het culturele erfgoed beoordeelden zij de aanvragen voor subsidie van de afzonderlijke door Suriname ingediende projecten. In 2001 liet de commissie voor het nieuw te bouwen Nationaal Archief in Suriname een Plan van Aanpak en een Programma van Eisen verschijnen. Daarna mocht Carel van Hest van het gelijknamige architectenbureau de geformuleerde voorwaarden vertalen naar bouwtekeningen en bestek. In 2007 ging de eerste paal de grond in en nu, anno 2010, opent het Nationaal Archief Suriname zijn deuren. Het management van het Nationaal Archief van Suriname bekwaamde zich aan de Universiteit van Amsterdam in de archiefwetenschappen. Voor de scholing van de andere echelons en die van de archiefmedewerkers binnen het overheidsapparaat werden regelmatig opleiders en trainers ingevlogen vanuit Nederland voor zogenoemde train-de- trainers programma's. De nieuwe wet- en regelgeving kwam voor rekening van Eric Ketelaar, die de Archiefwet voor Suriname van zijn hand in 2006 geaccordeerd zag in De Nationale Assemblée. De argeloze bezoeker, die tot voor kort de studiezaal van het Nationaal Archief aan de Doekhieweg 18 binnenliep, op zoek naar de oudere aspecten van het Surinaams verleden, kreeg in veel Cees Jan van Golen Op 12 april jongstleden knipte de president van Suriname, Ronald Venetiaan, het lint door. Hij werd terzijde gestaan door de kersverse nationaal archivaris van Suriname, Rita Tjien Fooh-Hardjomohamad, en Hare Majesteits ambassadeur in Suriname, Aart Jacobi. Met deze rituele handeling verklaarden zij de nieuwbouw van het Nationaal Archief van Suriname voor geopend. Het papieren verleden in Paramaribo heeft een state of the art en vooral een veilig onderkomen gekregen. Bij de plechtigheid overhandigde Martin Berendse, directeur van het Nationaal Archief te Den Haag, een archiefdoos aan de vice-president van Suriname, Ramdien Sardjoe. Een doos met een verleden van meer dan honderd jaar, waarvan de inhoud al twee keer de Atlantische Oceaan is overgestoken. De eerste concrete plannen voor een nieuw archiefgebouw in Paramaribo dateerden uit de jaren '90 van de vorige eeuw. Het was Jan Pronk, minister voor Ontwikkelingssamenwerking, die uit zijn budget fondsen beschikbaar stelde voor de realisering van een nieuw onderkomen. De directe aanleiding was de brand in het gebouw van de Nationale Assemblée in Paramaribo, waarbij voor de zoveelste keer onvervangbaar archiefmateriaal verloren was gegaan. Drijvende kracht achter de verregaande vernieuwingen van het Surinaamse archiefwezen was en is Maurits Hassankhan. Op dit moment is Hassankhan minister van Binnenlandse Zaken, het departement waaronder het Surinaamse archiefwezen ressorteert. De financiële speelruimte om het nummer 6 2010 19

Archievenblad | 2010 | | pagina 19