Vier categorieën Recht op weten en herinnering Aanbevelingen Keynote speaker In zijn studie van 2008 onderscheidt Gonzalez Quintana vier categorieën archieven die een rol spelen bij het documenteren van politieke transities: 1. De archieven van de terreur. Daartoe rekent hij de archieven van veiligheids diensten, (bijzondere) rechtbanken, gevangenissen en detentiecentra, ordediensten en militaire archieven. 2. De archieven van de pijn. Daarmee duidt hij de archieven aan van organisaties die zich inzetten voor de verdediging van de mensenrechten, zoals organisaties van activisten, maar ook (illegale) politieke partijen en vakbonden, religieuze groeperingen en slachtofferorganisaties. 3. De archieven van de rechtspraak. Hieronder rekent Gonzalez Quintana de archieven van rechtsorganen die een rol speelden tijdens de transitie naar de democratie, zoals bijvoorbeeld het Joegoslavië Tribunaal en die van waarheidsvindingcommissies zoals die onder meer werden gevormd in Latijns-Amerikaanse landen. 4. De archieven van het dagelijks leven. Gonzalez Quintana wijst erop dat ook archieven en publicaties die niet strikt genomen betrekking hebben op de mensenrechten, van grote waarde zijn om zich een beeld te vormen van het leven ten tijde van repressie. Sinds 1995 heeft volgens Gonzalez Quintana de archivaris zich verder ontwikkeld tot degene die waarborgen kan bieden voor de uitoefening van burgerrechten. Immers, archieven vormen een essentieel onderdeel van het collectieve geheugen van volkeren en spelen een steeds belangrijker rol bij de verankering van collectieve en individuele rechten. Met name de ontsluiting van de archieven van veiligheidsdiensten heeft grote impact gehad in de periode van overgang naar de democratie. Deze archieven blijken een stevige steun in de rug te vormen voor mensenrechten organisaties en een goede basis te vormen voor rechtsherstel. Louis Joinet spreekt in dit verband van het recht op weten en het recht op herinnering.3 De inzet voor deze rechten heeft in de afgelopen jaren steeds meer geleid tot samenwerking tussen archivarissen en mensenrechtenactivisten. In zijn rapport gaat Gonzalez Quintana in Waarheidsvinding is moeilijk als archieven niet goed worden bewaard, zoals in het Archivo de la Poiicta Nacionai de Guatemala. op de totstandkoming van informatie- wetten die de toegang tot de archieven regelen, de stichting van archief instellingen gericht op de mensenrechten en de oprichting van herinneringsmusea, zoals in Oost-Europa. Verder maakt hij melding van de groeiende belangstelling voor de rol die archieven kunnen spelen bij de verdediging van de mensenrechten, getuige de vele symposia, congressen en dergelijke die rond deze thematiek de laatste jaren zijn gehouden. In het rapport doet Gonzalez Quintana twaalf aanbevelingen aan de nationale overheden: 1. Documenten die getuigen van mensenrechtenschendingen moeten behouden worden. 2. Deze documenten moeten ter beschikking staan van de rechtspraak. 3. Archieven van organen van de voormalige repressieve regiems moeten overgedragen worden aan de democratische rechtsstaat. 4. Deze archieven moeten onder beheer van de democratische overheid worden gesteld. 5. De archieven van waarheidsvinding commissies en vergelijkbare organisaties moeten beschermd worden en het gebruik daarvan moet bij wet geregeld worden. 6. Het behoud en beheer van de archieven van tribunalen moet geregeld worden, ten dienste van de berechting van oorlogsmisdaden en schendingen van de mensenrechten. 7a. Documenten die getuigen van politieke onderdrukking moeten in openbare archieven worden bewaard, of eventueel daaraan voorafgaand tijdelijk door daartoe in het leven geroepen instituten. 7b. Centra die bescheiden uit de tijd van de repressie beheren, dienen onder beschermende culturele wetgeving te worden gesteld. 8. De toegankelijkheid van de archieven van de repressie moet bij wet worden geregeld. 9. Staten die in overgang zijn naar de democratie moeten het recht hebben om archiefbescheiden met betrekking tot de onderdrukking die zich bevinden bij geheime diensten van democratische staten op te eisen. 10. De archieven van staatsorganen die betrokken waren bij de schending van mensenrechten moeten gelokaliseerd en openbaar gemaakt worden. 11. Lokalisering, behoud en bewerking van archieven van mensenrechten organisaties en oppositiebewegingen moet door ondersteunende maat regelen mogelijk worden gemaakt. 12. Overzichten van archieven van repressieve staatsorganen moeten openbaar worden gemaakt. Gonzalez Quintana houdt ten slotte zijn collega's voor dat de grondprincipes van de archivistiek evengoed gelding hebben voor de archieven van repressieve regimes. Selectie, herkomstbeginsel, ontsluiting, conservering, beschikbaar stelling zijn alle aan de orde. Het beheer moet bovendien geënt zijn op ethisch handelen door de archivaris. Eind augustus zal Gonzalez Quintana een van de keynote speakers zijn tijdens het congres Archives without Borders in Den Haag. Noten 1 Deze bijdrage is een bewerking van he artikel 'Politiques archivistiques pour la défense des droits de l'homme', dat Cristina Bianchi schreef voor het vakblad van onze Zwitserse collega's: Arbido (2009) 2, 9-11. 2 Zie voor de volledige tekst: www.ica.org/groups/en/node/77. 3 Louis Joinet, The Administration of Justice and the Human Rights of Detainees: Question of the impunity of perpetrators of human rights violations (civil and political), UNO, Commission on Human Rights, (1997). Cristina Bianchi gemeentearchivaris Pully (Zwitserland). Fred van Kan directeur Gelders Archief en voorzitter KVAN. 18 2010 nummer 6

Archievenblad | 2010 | | pagina 18