Archieven en mensenrechten Het ICA-rapport van Antonio Gonzalez Quintana Het recht op controle De kunst van vernietigen Archives without Borders Cristina Bianchi en Fred van Kan Een archiefcongres in het Vredespaleis in Den Haag in augustus 2010, daar moeten de mensenrechten wel aan de orde komen. Eind 2008 publiceerde de International Council on Archives (ICA) op haar website een rapport van Antonio Gonzalez Quintana over archiefbeleid ter verdediging van de mensenrechten: Polfticas archivfsticas para la defensa de los derechos humanos.2 Dit is een actualisering van een eerder rapport dat in 1995 werd uitgebracht door UNESCO en ICA over het beheren van de archieven van veiligheidsdiensten van voormalige repressieve regimes. In 1994 werd binnen de ICA een werkgroep gevormd met de opdracht archieven te analyseren die betrekking hebben op of getuigen van politieke repressie. Het ging daarbij zowel om Latijns-Amerikaanse als Europese staten die inmiddels waren omgevormd tot democratieën. De werkgroep bestond uit archivarissen die ervaring hadden met dergelijke archieven en uit mensen- rechtenspecialisten. Zij waren afkomstig uit landen waarop het onderzoek betrekking had. Als projectleider trad de Spanjaard Antonio Gonzalez Quintana op. Hij gaf in de jaren 1986-1994 leiding aan de afdeling 'Spaanse Burgeroorlog' van het Nationale Archief in Salamanca. De werkgroep kwam in 1995 met aan bevelingen voor het behoud en beheer van de archieven van veiligheidsdiensten. Gonzalez Quintana heeft het rapport inmiddels geactualiseerd. Ook andere archieven dan die van veiligheidsdiensten zijn door hem in het onderzoek opgenomen. Dankzij toegankelijke informatie kun je het overheidshandelen controleren. Dat is geen nieuwsgierigheid, dat is een recht. Diverse landen kennen een 'Right to Information Act' en anders wel onderzoekscommissies. In Zuid-Afrika bijvoorbeeld, kwam na jaren van onderhandelen tussen het African National Congress en de Nasionale Party in 1995 een Waarheids- en Verzoenings commissie (Truth and Reconciliation Commission of South Africa, TRC) tot stand. De Commissie beoogde een zo volledig mogelijk beeld te schetsen van misdaden begaan onder apartheid, met de mogelijkheid tot het verlenen van amnestie aan misdadigers. In elk geval moest de waardigheid van de slachtoffers worden hersteld door ze de kans te geven hun ervaringen te vertellen en ook door uitkering van vergoedingen. Ongeveer 20.000 mensen werden gehoord en 2000 mensen legden in het openbaar getuigenis af. In 1998 verscheen het eerste deel van het TRC Report en in 2003 het tweede. Zowel de regerende ANC als de puur blanke partijen werden schuldig bevonden aan het schenden van mensenrechten. Waarheidsvinding gebeurde niet alleen op grond van getuigenissen; advocaten zwaaiden met stapels papieren, overheidspapieren. Commissies voor waarheidsvinding vind je overal ter wereld waar de mensen rechten op grove wijze zijn geschonden, van Argentinië tot en met Zuid-Afrika. Archieven getuigen van het overheids handelen. Het ligt voor de hand dat de meest bezwarende papieren worden vernietigd. In de praktijk blijkt dat toch meer wordt bewaard dan menigeen later lief is. Sommige mensen bewaren de papieren nu eenmaal om zich in te dekken: ik kreeg een opdracht die ik niet kon weigeren, maar het was niet mijn idee, kijk maar, het staat er allemaal in. En wat niet meer op papier staat, blijkt voor 'eeuwig' verankerd in de geheugens van de slachtoffers of hun nabestaanden. Niet alleen bewaren, maar ook vernietigen is een kunst. Neem nou de voormalige archieven van de inlichtingendiensten in de DDR. Die zijn versnipperd, maar of dat nou effectief is? De snippers worden gescand en met behulp van een uitgekiend computerprogramma weer digitaal aan elkaar gelijmd. Antonio Gonzalez Quintana. nummer 6 2010 17

Archievenblad | 2010 | | pagina 17