Geglazuurde ijsbeer Grenzen slechten Once in a lifetime? Het Vredespaleis in Den Haag, een geschikte locatie voor 'Archives without Borders' Natuurlijk heeft Archives without Borders meer te bieden dan lezingen over de hoofdthema's alleen. Op de zondag die aan het congres voorafgaat, staat een welkomstborrel gepland, waarbij Peter Horsman zal terugblikken op het eerste internationale archiefcongres van 1910. De congresdeelnemers wordt op maandag en dinsdag de mogelijkheid geboden deel te nemen aan een diner. Tijdens het congres worden 'bar camp'-sessies ingericht, die deelnemers de mogelijkheid bieden in een ad hoc-bijeenkomst op open wijze vragen te stellen, informatie te delen en te discussiëren over de congresthema's. In de foyer is er ruimte voor de presentatie van enkele sponsoren en voor posterpresentaties van relevante archiefprojecten. Velen zullen verder de mogelijkheid niet onbenut laten deel te nemen aan een bezichtiging van het Vredespaleis. Deze rondleiding voert onder meer langs de vermaarde bibliotheek en de zalen waarin het Internationale Gerechtshof en het Permanent Hof van Arbitrage hun zittingen houden. Er is in het paleis meer te zien dan deze highlights alleen, want het Vredespaleis herbergt bijvoorbeeld ook de geschenken van deelnemers aan de Tweede Haagse Vredesconferentie van 1907: de mooiste houtsoorten, veel marmer, en tal van kostbare kunstvoorwerpen, zoals een jaspisvaas die werd geschonken door de laatste Russische tsaar. Een fontein die is voorzien van een geglazuurd porceleinen ijsbeer, zeehonden en vissen uit Denemarken, zes grote zijden wand tapijten uit Japan en het door Zwitserland geschonken torenuurwerk. Dankzij de samenwerking met het Nationaal Archief kunnen de congres deelnemers de film Nuremberg. Its lesson for today zien. Deze film over het Neurenberg-tribunaal is kort na de Tweede Wereldoorlog gemaakt, maar werd nooit uitgebracht en leek zelfs verloren te zijn gegaan. Nadat de beelden waren teruggevonden en met steun van het Nationaal Archief konden worden hersteld, is de film in 2009 dan toch nog in première gegaan. Op de woensdag na afloop van het congres ten slotte, wordt (buitenlandse) deelnemers de mogelijkheid geboden een of meer archiefinstellingen te bezoeken. Hierboven werd al aangestipt dat enig idealisme - in aansluiting op de positieve energie waarmee de inter nationale dialoog tussen archivarissen een eeuw geleden startte - aan Archives without Borders ten grondslag ligt. De cultuurhistorische waarde van archieven is genoegzaam bekend. De vraag is of de rechts- en bewijsfunctie niet op een veel wezenlijker manier betekenis geeft aan archieven dan het erfgoedaspect. Daarom staat juist deze thematiek tijdens het congres centraal. Met archieven als instrument kunnen burgers én overheden immers concrete stappen zetten in de richting van een meer transparante en meer democratische samenleving. Om die reden vragen KVAN en VVBAD anno 2010 aandacht voor de wereldwijde betekenis van archieven in samenhang met een goed overheidsbestuur, democratische beginselen en het veiligstellen van mensenrechten. Het is helder dat dit slechts te realiseren valt wanneer archieven worden omringd door de zorg van professionals, namelijk van archivarissen die borg staan voor de toegang tot die archieven en voor 'het recht om te weten'. Aan het begin van de eenentwintigste eeuw onderkennen beroepsverenigingen niet alleen het belang van goede archiefopleidingen, kennis en competenties, maar streven zij ook naar solidariteit met collega's die onder andere, vaak lastige omstandigheden hun bijdrage leveren aan een zo breed mogelijke toegang tot archieven. Omdat de positie en speelruimte van collega's wereldwijd sterk verschilt, is het zinvol met elkaar kennis uit te wisselen en 'tools' te delen. Het organisatiecomité van Archives without Borders hoopt dat vele collega's uit Nederland en Vlaanderen dat laatste onderschrijven, en dat zij daadwerkelijk naar Den Haag komen en zo de kans grijpen om met vakgenoten uit de gehele wereld in discussie te treden over de maatschappelijke en democratische betekenis van archieven. De mogelijkheid om dat zo dicht bij huis te doen, doet zich niet vaak voor. Waarom zou u nog eens honderd jaar wachten? Hildo van Engen streekarchivaris a.i. Streekarchief Land van Heusden en Altena te Heusden en voorzitter organisatie comité Archives without Borders. Klaartje Pompe hoofd Beheer Noord-Hollands Archief in Haarlem en vice-voorzitter organisatiecomité Archives without Borders. nummer 6 2010 13

Archievenblad | 2010 | | pagina 13