Archives without Borders h l Idealisme Klinkende namen Aa I"'"'I'll nationaalarchief ®ic a Professional associations KVAN (The Netherlands) and VVBAD (Flanders, Belgium) with support of the Section of ProfessionalAssociations of the International Council on Archives (ICA/SPA) het belang van archieven voor een goed (overheids)bestuur, en dit nadrukkelijk in een internationale context. Het congres wordt ondersteund door de Sectie voor Beroepsverenigingen van de Inter nationale Archiefraad (ICA/SPA) en het Nationaal Archief in Den Haag, en het wordt mede mogelijk gemaakt dankzij een aantal fondsen (Morrenfonds, Mondriaan Stichting, NOT-fonds) en enkele commerciële sponsoren. De locatie van de congresdagen op 30 en 31 augustus is even aantrekkelijk als toepasselijk: het in 1913 geopende Vredespaleis, dat evenals de Brusselse wereldtentoonstelling is voortgekomen uit het optimisme dat de periode tot het uitbreken van de Eerste Wereldoorlog zozeer kenmerkt. Het Vredespaleis staat symbool voor het streven naar wereld vrede en internationale samenwerking. Enig idealisme is ook aan Archives without Borders niet vreemd. Het is de uitdrukkelijke bedoeling van de organiserende KVAN en VVBAD om archiefprofessionals uit verschillende landen en culturen de mogelijkheid te bieden met elkaar te reflecteren over de betekenis van archieven voor het deugdelijk functioneren van overheden en andere instellingen. In het licht van de huidige globalisering en de snelle ontwikkelingen op het gebied van de uitwisseling van informatie (digitalisering, internet) wordt de internationale dimensie van de archivistiek immers steeds groter. Nu archieven in toenemende mate een grensoverschrijdend karakter krijgen, bezien archivarissen hun werkzaamheden meer en meer vanuit een internationaal perspectief. Toch is niet in alle landen een vrije toegang tot relevante en betrouwbare informatie voor burgers gegarandeerd. De vraag is dan ook: wat is de rol van archief professionals bij het (blijven) bieden van toegang tot overheidsinformatie, en hoe kunnen de nog bestaande grenzen zoveel mogelijk worden geslecht? De congresorganisatie heeft zeven hoofd sprekers bereid gevonden in Den Haag een plenaire presentatie te verzorgen. De Spaanse archivaris Antonio Gonzalez Quintana verwierf bekendheid in de internationale archivistiek toen in de jaren negentig van de vorige eeuw INTERNATIONAL CONGRESS August 30-31, 2010 Peace Palace, The Hague - The Netherlands Program and information: www.archiveswithoutborders.org Archives without Borders focuses on the importance of archives for good governance in an international context. Session themes: Archival Solidarity Human Rights and Archives Cross-Border archives Archives: Formation of the Nation State and National Identity Meeting place for the international archival and information management society onder zijn leiding een rapport tot stand kwam van Unesco en de ICA over de omgang door archivarissen met de archieven van repressieve regeringen. Nadien heeft Gonzalez Quintana zich veelvuldig beziggehouden met twee essentiële elementen bij de overgang van dictatuur naar democratie: herinnering en gerechtigheid. Een andere specialist op het gebied van de omgang van overheden met informatie is Nathan Mnjama, die verbonden is aan de afdeling Bibliotheek- en Informatie wetenschappen van de Universiteit van Botswana. Hij zal de thema's van Archives without Borders vanuit een Afrikaans perspectief over het voetlicht brengen. Mnjama publiceerde onder meer over de manier waarop Afrikaanse overheden omgaan met recente ontwikkelingen op het gebied van records management, en over de rol van de media bij conflictbeheersing. Het internationale karakter van het congres komt ook sterk naar voren in de gezamenlijke bijdrage van Ian Wilson en Martin Berendse, de huidige respectievelijk toekomstige president van de ICA. Zij geven hun visie op het belang van internationalisering voor de ICA, nu en in de toekomst, en zien Archives without Borders als de aangewezen gelegenheid om het presidentschap van de een op de ander over te dragen. Twee andere hoofdsprekers richten de aandacht op archieven in relatie tot mensenrechten. Trudy Huskamp Peterson heeft een indrukwekkende loopbaan achter de rug, onder meer als archivaris van de Verenigde Staten (1993-1995) en van de vluchtelingenorganisatie van de Verenigde Naties (1999-2002). Een paar jaar geleden publiceerde zij een boek over de omgang met de archieven van waarheidscommissies. Dat er voor de thematiek van Archives without Borders zeker ook in Latijns-Amerika veel belangstelling bestaat, komt tot uitdrukking in de aanwezigheid van Gabriela Salazar, de voorzitster van de Mexicaanse beroepsvereniging. Zij werd opgeleid als juriste en heeft zich herhaaldelijk beziggehouden met archief- en privacywetgeving en bovenal nummer 6 2010 11

Archievenblad | 2010 | | pagina 11