De grensoverschrijdende dimensie van archieven Het internationale congres Archives without Borders Met een prestigieus internationaal congres staan KVAN en VVBAD deze zomer stil bij het feit dat precies een eeuw geleden de eerste georganiseerde ontmoeting tussen archivarissen uit verschillende landen plaatsvond. Onder de veelzeggende noemer Archives without Borders buigen zich op 30 en 31 augustus in Den Haag naar verwachting zo'n vierhonderd beroepsbeoefenaren over de vraag naar het belang van archieven voor een deugdelijk (overheids)bestuur. Twee organisatoren bieden hier een vooruitblik op wat komen gaat. Vredespaleis Archives without Borders Foto Maurice Lipsch. Hildo van Engen en Klaartje Pompe Het optimisme en de internationale oriëntatie die gepaard gingen met de organisatie van de Brusselse wereld tentoonstelling in 1910 hadden zich aan het begin van de twintigste eeuw ook meester gemaakt van Belgische archivarissen en bibliothecarissen. Hun beroepsvereniging, die enkele jaren eerder was opgericht, stond aan de basis van de allereerste archivistische conferentie met een internationaal karakter. Het 'Congrès international des Archivistes et des Bibliothécaires' bracht archivarissen uit vooral Europa en Noord-Amerika bijeen in de schaduw van de Brusselse Expo. Zij discussieerden hoofdzakelijk over aangelegenheden met een min of meer praktisch karakter, zoals archiefwetgeving, de bouw van depots, vraagstukken op het gebied van conservering en restauratie, de vervaardiging van inventarissen, en de beroepsopleiding. Hevig debatteerde men in Brussel over de Handleiding van Muller, Feith en Fruin, waarvan juist een Franse vertaling het licht had gezien. Het uit de Handleiding afkomstige herkomstbeginsel werd door het congres aangemerkt als universeel basisbegrip voor archivarissen. Dat is van een niet te onderschatten belang geweest voor de ontwikkeling van het archiefwezen wereldwijd. Reden genoeg dus voor KVAN en haar Vlaamse evenknie VVBAD om anno 2010 stil te staan bij het eeuwfeest van het eerste internationale archiefcongres. Eind augustus worden honderden, uit vele verschillende landen afkomstige collega's verwacht in Den Haag, waar onder de titel Archives without Borders (ook: 'Archivos sin Fronteras') gedurende twee dagen zal worden ingegaan op uiteenlopende zaken die raken aan 10 2010 nummer 6

Archievenblad | 2010 | | pagina 10