In Memoriam Jacob Cornelis Kort (1943-2010) Woensdag 29 april overleed op 67-jarige leeftijd onze collega Jacob Kort. Hoewel hij al geruime tijd ziek was, kon men hem tot voor kort nog regelmatig aantreffen in de studiezaal van het Nationaal Archief. Onverstoorbaar Mediëvistisch deskundige Passie voor schaken en muziek Jacob Kort begon zijn loopbaan in 1969, na zijn studie geschiedenis in Leiden, als stagiair bij de Derde Afdeling (Zuid-Holland) van het Algemeen Rijksarchief, onder leiding van drs. J. Fox. Na het behalen van het diploma Hoger Archiefambtenaar werd hij daar per 1 februari 1972 tot charter meester benoemd. In zijn stagewerkstuk, over het middeleeuwse archief van de Heren van Voorne, burggraven van Zeeland, beschreef hij, naast de aanwezige stukken, ook de in de loop der eeuwen verloren gegane archiefbescheiden. De in 1976 gepubliceerde inventaris van het archief van de Heren van Haarlem bevat een soortgelijke reconstructie. Het leverde Jacob Kort faam op als inventarisator van niet meer bestaande archieven. Men vond het knap wat hij had gedaan, maar zette ook vraagtekens bij de noodzaak hiervan. Er wachtten immers nog zoveel archieven op goede toegangen. Geschiedenis in archiefland schreef Jacob Kort toen hij in 1981 aan de Rijksuniversiteit Leiden bij H.PH. Jansen als eerste archivaris in Nederland promoveerde op een inven taris: zijn driedelige inventaris van het archief van de Graven van Holland. Nadien zouden verschillende collega's zijn voorbeeld volgen. Jacob Kort publiceerde veel nadere toegangen, vooral op leen- registers. In 1976 verscheen zijn 'Overzicht van de leenkamers in Holland', een oude wens van onderzoekers. Herdrukken werden steeds aangevuld met nieuwe vondsten. Jacob zou zich zijn hele ambtelijk leven blijven bezighouden met Hollandse leenkamers, een bron van groot belang voor lokale en regionale geschiedschrijvers - amateurs en professionals. Velen van hen waren aanwezig bij de herdenkingsbijeenkomst op 6 mei in Gouda. Het archivarissenleven van de onverstoorbare Jacob Kort wordt getekend door het inventariseren van vele archieven en daaruit publiceren van allerlei gegevens, ook van genealogische aard. Bij meer dan 200 publicaties wordt hij als auteur vermeld. Maar Jacob was niet alleen in depot of werkkamer te vinden; wanneer er vanuit de studiezaal een beroep werd gedaan op zijn kennis van paleografie of Hollandse archieven, was Jacob altijd bereid die te delen, met de onderzoeker én met de aanwezige studiezaalambtenaar. Nieuwe manieren van leiding geven en veranderende werkmethoden (de met pen schrijvende Jacob sprak vaak over 'de komputter') leidden in latere jaren in het Algemeen Rijksarchief/Nationaal Archief tot soms grote irritaties bij leiding én bij Jacob Kort. Een detachering volgde, als inventarisator bij de Hoge Raad van Adel. Bij een reorganisatie in 2005 werd zijn functie opgeheven; het reorganisatie ontslag werd opgeschort totdat zijn werk bij de Hoge Raad van Adel zou zijn afgerond. Snel daarna openbaarde zich zijn ziekte. Gezien zijn leeftijd werd afge sproken dat Jacob zijn salaris zou behouden tot aan zijn 65ste jaar. Met Jacob Kort vertrok in 2005 een der grote mediëvis- tische deskundigen van het Nationaal Archief en een van de laatste archivarissen die Latijnse paleografie machtig was, een archivaris die op zijn geheel eigen karakteristieke en integere manier altijd bereid was zijn kennis te delen met klant en collega. Jacob Kort was meer dan alleen maar een archivaris. Hij was een verwoed en kundig schaker en nam aan vele gerenommeerde, ook internationale schaaktoernooien deel. Zijn andere passie was muziek. Met gelijkgestemden schepte hij plezier in het opgeven van muziekraadsels, waarbij niet alleen componist en compositie geraden moest worden, maar ook de uitvoering. Enige jaren geleden ontmoette Jacob Kort, die het grootste deel van zijn leven vrijgezel was, de liefde van zijn leven. Tijdens de herdenkingsbijeenkomst werd hiervan op ontroerende wijze getuigd. Helaas heeft deze verbintenis veel te kort geduurd. Sierk Plantinga werkzaam bij het Nationaal Archief in Den Haag. Sierk Plantinga Jacob Kort (1943-2010). nummer 5 2010 9

Archievenblad | 2010 | | pagina 9