Nieuws uit het veld Samenwerking Thesaurus Audio visuele Archieven Erratum Alle mensen ■C^lENPW™ PdRTij 5 Uit het archief van de Vrouwenpartij (foto Mieke Schlaman). "Het is een grote eer", aldus Saskia Wieringa, directeur van Aletta. De Vrouwenpartij werd opgericht op 8 maart 1989 (Internationale Vrouwendag) en 15 jaar later, op 8 maart 2004, opgeheven. Reden voor het oprichten van de Vrouwenpartij was meer vrouwen in beslissende colleges te krijgen. In de Eerste en Tweede Kamer en gemeente raden, maar ook in besturen van scholen, ziekenhuizen en bedrijven. De partij deed in 1989 voor het eerst mee aan de ver kiezingen, maar slaagde er niet in Kamer zetels te bemachtigen. Het geld dat nog in de kas zat is op verzoek van de oud-leden van de partij opgenomen in een Fonds op Naam. Het Fonds is overgedragen aan Aletta, instituut voor vrouwengeschiedenis. In 2004 was het archief van de Vrouwenpartij al aan Aletta (toen het IIAV) geschonken. Doel van het Fonds op naam is het bevorderen van politieke en maatschappelijke bewustwording ten aanzien van gelijke behandeling, emancipatie, politieke verantwoordelijkheid en het activeren van vrouwen tot politieke stellingname. Meer info: www.aletta.nu. Het Nederlands Instituut voor Beeld en Geluid en het Nationaal Archief zijn een uniek samenwerkingsverband voor vijf jaar aangegaan betreffende het gebruik van de Gemeenschappelijke Thesaurus Audiovisuele Archieven (GTAA). Beide instellingen werken reeds samen in het kader van het programma Beelden voor de Toekomst, waarin op grote schaal audiovisueel materiaal wordt gedigitaliseerd en van context voorzien. Documentalisten gebruiken de GTAA om op uniforme en efficiënte wijze av-producties te beschrijven, zodat de bezoeker van een catalogus zo eenvoudig mogelijk het materiaal kan vinden waar hij naar op zoek is. De data zijn onder gebracht in de categorieën 'onder werpen' (met een rubrieksindeling), 'genres', 'persoonsnamen', 'makers', 'geografische namen' en 'overige eigennamen'. De beschikbaarstelling van de GTAA aan derdenpartijen vindt plaats door middel van technieken die zijn ontwikkeld in het kader van CATCHPlus, een door de overheid ondersteund programma dat software ontwikkelt die het zoeken in cultureel erfgoeddata optimaliseert. Het Nationaal Archief heeft voor het beschrijven van zijn fotocollectie gekozen voor de GTAA van Beeld en Geluid vanwege de brede toepas baarheid en de technische mogelijkheden die het systeem biedt. Het Nationaal Archief kan zelf in overleg ook tref woorden aan de GTAA laten toevoegen. Het beheer van de thesaurus blijft bij Beeld en Geluid. In de toekomst kunnen ook andere instellingen voor hun audio visuele collecties gebruik maken van de GTAA. Door het gebruik van een gezamenlijke thesaurus wordt de vind baarheid van objecten uit uiteenlopende collecties aanzienlijk verbeterd. Door gebruik te maken van de Linked Data principes kunnen verbanden gelegd worden tussen termen in de GTAA en andere databronnen zoals Wikipedia en de krantendatabases. De GTAA is door Beeld en Geluid beschikbaar gesteld onder de Open Database License, een wereldwijd gebruikte licentie waarmee onder beperkte voorwaarden toestem ming wordt verleend om een deel of de gehele databank te gebruiken. De samenwerkingsovereenkomst past in het streven van Beeld en Geluid te gaan fungeren als kennisinstituut voor de av-sector. Het Citaat van de maand in de vorige editie van het Archievenblad is niet afkomstig van @ingmario maar is een tweet van cvdven aan ingmario. Op 1 juli 2010 hoopt Jan G.J. van Booma (73) uit Woerden aan de Vrije Universiteit te Amsterdam te promoveren tot doctor in de Godgeleerdheid. De titel van de driedelige kerkhistorische en archieftechnische dissertatie luidt: Communio clandestine. Archivalien der Konsistorien der heimlichen niederlandischen reformierten Flüchtlingsgemeinden in Goch und Gennep im Herzogtum Kleve 1570 c. 1610. Van Booma was aanvankelijk onderwijzer, hoofd der school en leraar Duits. Na een opleiding aan de toenmalige Rijksarchiefschool en privélessen Latijn vervolgde hij zijn loopbaan als adjunct-archivaris van de landelijke Nederlandse Hervormde Kerk en ten slotte was hij tot aan zijn pensionering in 2001 ruim 25 jaar staflid van het Centraal Bureau voor Genealogie. Hij was bevriend met de algemene rijksarchivaris prof. dr. J.L. van der Gouw en werkte veel met hem samen. 8 2010 nummer 5

Archievenblad | 2010 | | pagina 8