Voor het Zeeuws Archief in Middelburg: "Ik vind dat nog steeds het mooiste archiefgebouw van Nederland, zowel mooi ais functioneel. democratische rechtsorde. Zij is ook bij ons inspiratie komen opdoen voor haar nieuwe Utrechtse Archief. Gevestigd aan de Hamburgerstraat is dat een prachtig publieksgericht gebouw geworden. Toch vind ik dat een directeur van een RHC een archivaris moet zijn. Mijn opvolger moet een archiefdiploma hebben of bereid zijn het te halen. Dat is een functie-eis. Anders moet je als directeur de vakinhoudelijke kant aan het tweede echelon overlaten. Exposities inrichten moet je door experts laten doen, dat is een vak apart. Maar aan de top moet je iemand hebben die alles kan overzien." Hoe kijk je ten slotte terug op je carrière? "Als ik wegga, is de cirkel rond. Ik raakte gefascineerd door het archief van de Middelburgse Commerciecompagnie in 1974, toen ik op het Rijksarchief in Zeeland begon. Nu, 36 jaar later, heb ik dit archief samen de minister van Binnenlandse Zaken van Suriname en vertegenwoordigers van het Tula Museum in Willemstad op Curacao weten te nomineren voor het Memory of the World Register van UNESCO, de tegenhanger van de Werelderfgoedlijst. Daar hoort het ook op: het is het meest bijzondere slavenhalersarchief van de hele wereld. Als je dat fenomeen op de vierkante millimeter wilt onderzoeken, dan moet je dat met het archief van die compagnie doen. Deze nominatie moest uiteindelijk uiterlijk 26 april bij de Unesco in Parijs binnen zijn. Ondanks een week vertraging in Suriname door de IJslandse aswolk is dat gelukkig toch gelukt. Het zou mooi zijn als het archief van de Middelburgse Commercie- compagnie het zou worden. Maar als het niet lukt, heb ik in ieder geval mijn best gedaan." Theo Thomassen Pensionado Koops: "Niet werken is nog leuker dan werken. nummer 5 2010 41

Archievenblad | 2010 | | pagina 41