Burgerlijke stand Koops Roelof Luite I StüJ Naam: Voornamen: Geboren: 2 juli 1947 in Aalst-Waalre Burgerlijke staat: Samenwonend, twee dochters 1967 Eindexamen gymnasium-a, Haags Montessori Lyceum, Den Haag 1974 Doctoraal examen geschiedenis, Universiteit Leiden 1977 Diploma hoger archief ambtenaar, Rijks Archiefschool, Utrecht 1974-1977 Chartermeester i.o. Externe Dienstverlening, Rijksarchief in Zeeland 1977-1980 Chartermeester Externe Dienstverlening, Rijksarchief in Zeeland 1980-1991 Rijksarchivaris in Zeeland 1991-1992 Hoofd Archiefbeleid en Onderzoek bij de Centrale Directie Rijksarchiefdienst/plv. Algemeen Rijksarchivaris, Den Haag 1993-2000 Rijksarchivaris in Zeeland 2000-heden Directeur Zeeuws Archief Huidige nevenwerkzaamheden: was dat de gemeenschap van nazaten van de tot slaaf gemaakten absoluut geen eenheid vormt, maar uiterst verdeeld is van zeer gematigd tot uiterst extreem. Ik had altijd gedacht dat dat een eigenaardigheid was van de witte protestantse cultuur. Onlangs ben ik voor het eerst in Suriname geweest, waar op 12 april het nieuwe Nationale Archief werd geopend. Het land werd in 1666 op de Engelsen veroverd door de Zeeuw Abraham Crijnssen en veertien jaar lang door de Staten van Zeeland bestuurd. We hebben in Middelburg veel stukken over Suriname in de archieven van de Staten en de Rekenkamer van Zeeland. Al die stukken hebben we gedigitaliseerd en op twee dvd's gezet. Die mocht ik als onderdeel van de feestvreugde in Paramaribo officieel aanbieden, in de slipstream van de overdracht van 800 meter echt archief die door het Nationaal Archief in Den Haag de komende zeven jaar aan het Nationaal Archief van Suriname zal worden 'teruggegeven'. Leuk dat ik daar bij ben geweest." In hoeverre heb je het archiefwezen in de loop der jaren zien veranderen? "In de jaren tachtig hoorde ik met Jos Wieland, Frank Keverling Buisman en Roelof Hol nog bij de jonge honden van de Rijksarchiefdienst. Als Ribberink iets nieuws in het vizier kreeg, stuurde hij ons eropaf. Je zag elkaar soms twee keer per week en later twee keer per maand, als je in Den Haag of Utrecht was voor overleg in het Convent van Rijksarchivarissen of in convent commissies. Dat waren broedplaatsen van nieuwe ideeën. Die gedeconcen- treerde rijksdienst bestaat niet meer. Ik ben een van de laatste rijksarchivarissen die dat nog heeft meegemaakt. Nu ben ik het zicht op het veld een beetje kwijtgeraakt. Dat komt vooral door de regionalisering. Die heeft grote voordelen gehad maar ook nadelen. De laatste tijd zie je weer nieuwe vormen van samenwerking. De problematiek van het e-depot is zo veelomvattend dat alle archiefdiensten en BRAIN en de KVAN erover van gedachten wisselen en er afspraken over proberen te maken. Het Nationaal Archief werkt met de archieven van Rotterdam en Amsterdam aan een plan voor een nationale e-depotvoorziening voor Rijk, provincies en gemeenten. Het gevoel van urgentie is duidelijk groter dan voorheen. Ik was bij een bijeenkomst in het Nationaal Archief en dacht: dat ik dit nog mee mag maken!" Heb je nog een vakinhoudelijk advies voor 'het veld'? "Een collega die ik zeer waardeer, is Saskia van Dockum van het Utrechts Archief. Ze heeft een hele goede mix tot stand gebracht tussen publieksbereik en de belangen van de administratie en de I tfM»* I j«<"< I *4 t- F Mf V M Roelof Koops toont de minister van Buitenlandse Zaken van Suriname, M.S. Hassankham, de oudste stukken over de Zeeuwse bemoeienis met Suriname als gevolg van de verovering in 1667 door de Zeeuwse commandeur Abraham Crijnssen. - Bestuurslid stichting Nationaal instituut Nederlands slavernij verleden en erfenis (NiNsee) te Amsterdam - Lid stuurgroep webportaal www.geschiedeniszeeland.nl - Bestuurslid stichting historisch onderzoek Zeeland (SHOZ) - Lid redactieraad geschied- schrijvingsproject Zeeland - Voorzitter commissie regionale geschiedschrijving Zeeland (CRGZ) - Secretaris/penningmeester stichting Kadastrale Atlas Zeeland 1832 - Secretaris/penningmeester stichting op het gebied van oral history: Ooggetuigen van de 20ste eeuw - Lid begeleidingsgroep onderzoeks- en geschied- schrijvingproject 'Molukkers in Zeeland 1951-2006' - Voorzitter (gedeeld) Dienst- hoofdenoverleg Zeeuwse archivarissen - Voorzitter Vlaams-Zeeuws archivarissenoverleg 40 2010 nummer 5

Archievenblad | 2010 | | pagina 40