Agenda Studiemiddag e-lezen en e-boeken in de erfgoedsector Wereldcongres voor historici Congres Archives without Borders Landelijke Archievendag Week van de Geschiedenis huidige generaties e-readers zich tot de iPhone, iPad of netbooks waarbij het elektronisch lezen slechts een van meerdere gebruiksmogelijkheden is? Ten slotte zullen de beveiliging (DRM) van e-books, auteursrechtenproblematiek en het gevaar van piraterij aan bod komen. Locatie: MadurodamDen Haag Info: www.den.nl/agenda/ 20100428041443 over werk, over politieke activiteiten, over het gezinsleven en nog veel meer. Gezamenlijk vormen deze interviews een kleine geschiedenis van Groningen vanaf de jaren dertig van de vorige eeuw. Delen van deze interviews worden sinds september 2009 uitge zonden door RTV Noord. Vanaf 12 juni zullen de interviews ook in het geheel te bekijken en beluisteren zijn via de Groninger Verhalenboom. De Verhalen- boom is een mobiele 'hangplek' voor alle leeftijden waarin op verschillende monitoren verhalen worden getoond. Naast 'Hou 't was' zullen daar ook andere interviews, oude films, fotocollages, bestaande documentaires en geluidsfragmenten worden getoond en afgespeeld. Tot medio september 2010 staat de verhalenboom in de hal van de Groninger Archieven. Daarna gaat de boom door de provincie reizen. Locatie: Groninger Archieven Info: www.groningerarchieven.nl 17 juni 2010 DEN en de Vereniging voor Geschiedenis en Informatica organiseren een studie middag over de invloed die de opkomst van het e-lezen en e-boeken zal hebben op de erfgoedsector. Tijdens de middag passeert een breed spectrum van onderwerpen en vragen de revue. Hoe zullen e-boeken worden gebruikt, verspreid en gemaakt door bibliotheken (openbaar, wetenschappelijk en digitaal) en archieven, musea en archeologische diensten? Hoe zit het met de verschillende bestandsformaten zoals PDF, HTML of het nieuwe e-boekformaat ePub? Kunnen reeds gedigitaliseerde tekstcorpora eenvoudig geschikt worden gemaakt voor e-boekgebruik? Hoe verhouden de 22-28 augustus 2010 In augustus vindt in Amsterdam het Wereldcongres van historici plaats, voor het eerst in Nederland in de meer dan 100 jaar oude geschiedenis van deze congressen. De hoofdstad zal gedurende die week een vrolijke, veelzijdige en inspirerende jaarmarkt van de histo rische discipline bieden, alsmede een ontmoetingsplaats over de grenzen van culturen en armoede heen. Het Wereld congres voor historici vindt om de vijf jaar in telkens een andere stad plaats, voor het eerst in 1900 in Parijs. Je zou het de Olympische Spelen voor historici kunnen noemen, maar dan zonder medailles. Het is het grootste, meest internationale en breedst opgezette congres dat historici kennen. Locatie: Amsterdam Info: www.ichs2010.org 30 en 31 augustus 2010 De beroepsverenigingen VVBAD en KVAN organiseren een internationaal congres onder de titel Archives without Borders. Dit congres herdenkt het eerste inter nationale archiefcongres dat in 1910, dus exact een eeuw geleden, plaatsvond in Brussel. Archives without Borders richt zich op het belang van archieven voor een goed (overheids)bestuur, en dat in een internationale context. In meer opzichten overstijgt de betekenis van archieven grenzen, zeker in het licht van de huidige globalisering en de in grijpende ontwikkelingen op het gebied van de uitwisseling van informatie. Sessies worden ingericht rond de vier thema's 'Archival solidarity', 'Mensenrechten en archieven', 'Grensoverschrijdend archief', en 'Archieven, staatsvorming en nationale identiteit'. Archives without Borders wordt ondersteund door de Sectie voor Beroepsverenigingen van de International Council on Archives (ICA/SPA). Locatie: Vredespaleis, Den Haag Info: www.archiveswithoutborders.org 16 oktober 2010 De Landelijke Archievendag wordt georganiseerd door het Nationaal Historisch Museum en Erfgoed Nederland, met ondersteuning van BRAIN. Tientallen archieven verspreid door Nederland zetten hun deuren open voor publiek en tonen hun bijzondere collectie en organiseren activiteiten voor jong en oud. Het thema in 2010 is 'Land en Water'. Een onderwerp waar de meeste Nederlandse archieven een diversiteit aan materiaal van bezitten. Van historische foto's van waterrampen en droogleggingen tot oud geografisch kaartmateriaal. Locatie: heel Nederland Info: www.weekvandegeschiedenis.nl/ landelijke-archievendag Watersnoodramp 1953. 16 t/m 24 oktober 2010 De Week van de Geschiedenis is het grootste historische evenement van Nederland. Elk jaar organiseren honderden musea, archieven, historische verenigingen, bibliotheken, theaters, filmhuizen en andere culturele instellingen speciale activiteiten rond een wisselend thema. Dit jaar is het thema Land en Water. Locatie: heel Nederland Info: www.weekvandegeschiedenis.nl nummer 5 2010 33

Archievenblad | 2010 | | pagina 33