Agenda Exposities De eerste foto's van Amsterdam 1845-1875 De Wonderjaren Graaf Hendrik van den Bergh Bijeenkomsten De Groninger Verhalenmiddag t/m 27 juni 2010 Breed overzicht van de erfenis aan foto's die in het derde kwart van de negen tiende eeuw van Amsterdam zijn gemaakt. De tentoonstelling is het resultaat van jarenlang onderzoek en het is voor het eerst dat de opnamen als een 'ensemble' worden gepresenteerd. Rond 1850 begonnen fotografen als Pieter Oosterhuis hun werk op de markt te brengen. Daarnaast waren er fotografen als Eduard Isaac Asser, Jan Adriaan van Eijk en Jacob Olie die uit liefhebberij het nieuwe medium exploreerden. Een bijzondere plaats is ingeruimd voor de zestien grootformaat papieren negatieven van Amsterdamse stadsgezichten die de Britse landschapsfotograaf Benjamin Brecknell Turner tijdens zijn Amsterdamse excursie in 1857 maakte. De tentoonstelling toont Amsterdam aanvankelijk in de gedaante van een kalme, bijna ingedommelde zeventiende-eeuwse stad met vaak 'verstilde' stadsgezichten. De vooruitgang na 1850 is zichtbaar in de verslaglegging van grote bouw- en infrastructurele projecten en beelden van nieuwe initiatieven op het gebied van onderwijs, kunst en cultuur. Naast een rijk geschakeerd beeld van de stad zoals de fotografen die zagen, biedt de tentoonstelling een staalkaart van gebruikte technieken en toepassingen. Originele documenten belichten het leven en werk van de fotografen en gebruikte technieken en ervaringen. Locatie: Stadsarchief Amsterdam en binnenstad Info: http://stadsarchief. amsterdam.nl Triomfpoort ter gelegenheid van het 25-jarig regeringsjubileum van koning Willem III. Foto van Albert Greiner, mei 1874 (coll. Stadsarchief Amsterdam). t/m 29 augustus 2010 Tresoar in Leeuwarden staat gedurende de zomermaanden in het teken van de jaren '50! In de familietentoonstelling 'De Wonderjaren' laten drie kunstenaars die opgroeiden in de jaren vijftig de jeugd van één van hen herleven. Deze persoonlijke geschiedenis wordt tot leven gewekt met verhalen van Frank Groothof (bekend van onder meer Sesamstraat), foto's en films bijeen gebracht door Michel Pellanders en geluiden van Hannes Wallrafen. Zonder TV, computer of mobiele telefoon en nauwelijks auto's leek de wereld klein, vaak niet groter dan je eigen huis, school en buurt. Maar die kleine wereld was wel een wonderlijke wereld. De tentoonstelling is een gezamenlijk project van het Fotomuseum Rotterdam, Museum Van Bommel Van Dam (Venlo) en Tresoar. Naast de reizende tentoon stelling wordt in Tresoar ook aandacht besteed aan Friesland in de jaren '50. In de bioscoop op de studiezaal toont het Fries Film Archief een documentaire uit deze periode en verder wordt aan dacht besteed aan onder meer Friese (kinder)boeken en muziek. Locatie: Tresoar, Leeuwarden Info: www.tresoar.nl t/m 1 maart 2011 Graaf Hendrik van den Bergh (1572- 1638) is het onderwerp van een expositie in kasteel Bergh. Aanleiding daartoe is de verwerving van een levensgroot portret van hem dat geschilderd werd door Otto van Veen, de leermeester van Rubens. Graaf Hendrik was de achtste zoon van graaf Willem IV van den Bergh en Maria van Nassau, zuster van Willem van Oranje. Evenals zijn broers maakte graaf Hendrik carrière in Spaanse legerdienst. Hij bracht het onder andere tot Spaans stadhouder van Gelre en tot opper bevelhebber van het Spaanse leger in de Nederlanden. Hij viel, zijn vele verdiensten op het slagveld ten spijt, in ongenade bij de Spaanse koning. Na zijn dood vond hij in het familiegraf in de kerk bij Huis Bergh, het stamslot van zijn familie, zijn laatste rustplaats. De expositie schetst mede aan de hand van archiefstukken uit het omvangrijke huisarchief een beeld van het militaire optreden van Hendrik en van de problematische verhoudingen binnen diens familie. Daarnaast zijn in het kasteel middeleeuwse kunst en een collectie Berghse munten te zien. Locatie: Kasteel Bergh, 's-Heerenberg Info: www.huisbergh.nl Kasteel Bergh te 's-Heerenberg. 12 juni 2010 Op 12 juni organiseren het Huis van de Groninger Cultuur, het RHC Groninger Archieven, het GAVA en RTV-Noord 'Hou 't was: De Groninger Verhalenmiddag'. 'Hou 't was' is een oral history project waarvoor de laatste twee jaar circa 85 oudere Groningers zijn geïnterviewd. Zij vertellen over het leven van alledag, over voor hen belangrijke gebeurtenissen, nummer 5 2010 31

Archievenblad | 2010 | | pagina 31