studiezaalmedewerker bij het Stadsarchief Dordrecht (tegenwoordig DiEP) en kreeg de gelegenheid om Media, Informatie Communicatie met Archivistiek B te volgen. Sinds september 2009 werkt hij als adviseur en projectmedewerker bij VHIC. Robin vertrok naar Indonesië voor zijn scriptie Balanced Descriptions. A description project at the Arsip Nationale Republik Indonesia. Bij het Arsip Nasional te Jakarta was men gewend om zeer gedetailleerde archief beschrijvingen op stukniveau te maken. In opdracht van de organisatie werd er een nieuwe methodiek ontwikkeld voor het beschrijven door de archiefmede werkers. De methode zet in op generieke beschrijvingen op een hoger niveau. De nieuwe werkwijze werd met behulp van een casus getest en vervolgens aangepast. Lassche begon zijn presentatie met een advies: afbakenen! Hijzelf en veel van zijn medestudenten hadden de neiging om alles interessant te vinden en erbij te halen. Dit had het onderzoeksproces soms in de weg gestaan. Het onderzoeks voorstel schreef hij daarentegen gemakkelijk. Ook hiervoor had Robin een belangrijke tip: zorg dat je het onderzoeksplan als leidraad gebruikt, maar dat je je er niet aan ophangt. Als er problemen optreden is het soms beter om je onderzoeksplan wat aan te passen. Na een welkome pauze kregen we een rondleiding door het archief. Een kijkje achter de schermen. We bezochten het restauratieatelier, de afdeling waar wordt geïnventariseerd en de omvang rijke depots. Twee medewerkers van het SAA vertelden ons enthousiast over de werkzaamheden die worden gedaan. Al snel liepen we in de depots en zagen we allerlei interessante omschrijvingen op de dozen staan. We moesten onze nieuwsgierigheid bedwingen om niet even stiekem in een doos te kijken. Op het restauratieatelier werden we ontvangen door een hartelijke restaurator die hard aan het werk was aan een nieuwe tentoonstelling. Praktische handleiding De laatste spreker was Joeri Meijer. Hij is werkzaam bij de Koninklijke Nederlandse Academie van Wetenschappen (KNAW) en studeerde af bij de HvA in 2007. Zijn onderzoek, Belangen en belang hebbenden bij archieven in de rechts staat, brengt in kaart wat de verschil lende belangen zijn bij overheids archieven in de rechtsstaat. Hij beant woordde vragen als: wie zijn de belanghebbenden? Hoe kunnen de overheidsorganisaties hun archiverings systeem naar de verschillende belangen inrichten? Per proces heeft hij uitgezocht hoe rekening kan worden gehouden met die belangen. Dit resulteerde in een praktische handleiding voor elke archivaris die hiermee te maken heeft. Joeri vond het maken van de scriptie heel interessant en sloot zich bij de vorige sprekers aan wat betreft de tips. Helaas moest hij het een beetje kort houden, omdat de middag al op z'n eind liep. De dag werd afgesloten op een terrasje op het Rembrandtplein, waar we onder het genot van een hapje en een drankje nog lange tijd bleven napraten over alle interessante onderwerpen die op deze (lange) middag waren langsgekomen. Krista van Loon en Diana Oppelaar bestuursleden SNAAI. O 81 In het depot van het Stadsarchief Amsterdam (foto Diana Oppelaar). nummer 5 2010 29

Archievenblad | 2010 | | pagina 29