i ARCHI VARIS KVAN Nieuws wb S@P-jaarboek nummer tien gepresenteerd Snaai'er in beeld: Theo Vermeer r I 1 ^:n\ - Professie. Professional. Professionaliteit. Professionalisering. i Archivaris: professie, professional, professionaliteit, professionalisering. Zo luidt de titel van het tiende S@P-jaarboek dat op 14 juni tijdens de KVAN-dagen in conferentieoord Rolduc te Kerkrade wordt gepresenteerd. Dit jaarboek staat onder redactie van Erika Hokke en Thijs Laeven. Het beroep van archivaris is even dynamisch als de samenleving waarvoor en waarin de archivaris zijn missie volbrengt. De samenleving is anno 2010 volop in verandering. Het beroep verandert mee. Verandering als constante factor, van alle tijden. Dit jaarboek brengt de kernkwaliteit van ons beroep in beeld. Wat is de eigenheid van het beroep? Wat is de meerwaarde van de beroeps uitoefening? Welke legitimiteit heeft de beroepsbeoefenaar? In de vier thema's professie, professional, professionaliteit en professionalisering komen deze vragen en ontwikkelingen terug. Blijven professionaliseren De professional anno 2010 loopt tegen 21ste-eeuwse beroepsgrenzen aan. Nieuwe ontwikkelingen als Web 2.0, Archief 2.0, digitale duurzaamheid, records continuum, e-depot en virtuele studiezaal stellen andere vragen aan archivistische competenties. De RHC-vorming, de opheffing van de Archiefschool, de besteldiscussie en visieontwikkeling bevorderen een nieuwe institutionalisering van de beroeps omgeving. Het verkennen van de grenzen van het beroep zet aan tot reflectie. En tot vernieuwing. Hoe ontwikkelt zich ons beroep? Hoe wordt ons beroep gezien? Hoe zien we zelf ons beroep? Wat gebeurt er in en rond ons beroep? Is het in eigen land anders dan in het buitenland? Welke invloed heeft dat op professie? Welke gevolgen zien we voor beroepstaken en bekwaamheidseisen? Hoe kunnen we ons door opleiding en een- leven-lang-leren blijven professionaliseren? Momentopname Dit jaarboek is een momentopname van de stand van zaken in 2010, een analyse van hoe we tot hier gekomen zijn en een vooruitblik naar wat er mogelijk komen gaat. Het bevat binnen- en buitenlandse bijdragen van onder anderen Filip Boudrez, Luciana Duranti, Fred van Kan, Eric Ketelaar, Christine Martinez, Elizabeth Shepherd en Theo Thomassen. Een pleidooi voor een learning continuum, zoals Hans Scheurkogel (1953-2006) - coördinator opleidingen van de Archiefschool en docent aan de leerstoelgroep Archief- en Informatiewetenschap van de Universiteit van Amsterdam - dat noemde. Ook is een artikel van zijn hand opgenomen in Jaarboek 10 de bundel. Collega's en vrienden dragen dit jaarboek aan hem op. U kunt het jaarboek vanaf 15 juni bestellen via www.archiefpublicaties.nl. De Sectie Nieuwe en Aankomend Archivarissen en Informatiespecialisten (SNAAI) van de KVAN is er voor studenten van archivistische oplei dingen, recent afgestudeerden en nieuwe vakgenoten zónder specifieke beroepsopleiding. In deze rubriek stellen de leden van SNAAI zich voor. Dit keer Theo Vermeer. Wie ben je? "Mijn naam is Theo Vermeer en ik ben in 1981 te Dordrecht geboren. Op 14 mei 2009 ben ik gehuwd met Corrie Top. Wij betrokken het appartement in Dordrecht waar ik al enige tijd woonde. Ik heb verschillende hobby's, zoals musiceren (orgel), sporten (zwemmen en fietsen) en lezen (filosofie, theologie, geschiedenis en archivistiek). Verder publiceer ik een aantal keer per jaar over een geschied kundig onderwerp en soms in het Archievenblod over archivistiek. Naast mijn werk studeer ik Archivistiek in Amsterdam. Ik verwacht binnen enkele maanden mijn masterthesis in te leveren, zodat ik eindelijk kan afstuderen." Wat doe je in je werk? "Ik werk bij het Gemeentearchief Rotterdam, afdeling Archieven. Een groot deel van mijn tijd ben ik bezig met de acquisitie van particuliere archieven, maar daarnaast houd ik me ook bezig met het toegankelijk maken en digitaliseren van archiefstukken (scannen). nummer 5 2010 27

Archievenblad | 2010 | | pagina 27