Uitgelezen tentetter, opvang, pasievp Dezelfde archieven Onderzoeksgids Oorlogsgetroffenen WÖ2 Zo is er bij Rechtsherstel onder andere onderscheid tussen Vermogensrechtsherstel en Schadevergoedingen. De archiefvormers - want die zijn het uitgangspunt in deze gids - zijn echter alleen onderverdeeld naar de hoofdthema's, met zeer lange lijsten tot gevolg. Enigszins verrassend blijkt bij 'uitgebreid zoeken' dat bij de archiefvormers ook een doelgroep is beschreven, zoals collaborateurs, krijgsgevangenen of militairen. Maar wat is nu het verschil met de Wegwijzer waardoor een afzonderlijke website gemaakt moest worden? Blijkbaar is de vraag vaker gesteld, want bij de veelgestelde vragen staat als antwoord hierop dat de Wegwijzer alleen betrekking heeft op de jaren 1940-1945 en de Onderzoeksgids ook verwijst naar archieven die (nog) niet ter inzage zijn of verloren zijn gegaan, dan wel bij particuliere organisaties berusten. Het eerste is niet helemaal juist, al was het maar doordat in de Wegwijzer ook het onderwerp Nasleep als thema gebruikt wordt. Het tweede verschil roept vooral de vraag op waarom deze categorieën van archieven niet in de Wegwijzer zijn opgenomen. Waarom is op dit principiële punt door de projectorganisaties een verschillende keuze gemaakt? Een ander opvallend verschil is dat de Onderzoeksgids veel sterker de nadruk legt op de archief vormers. Van de instellingen en personen zijn uitgebreide beschrijvingen gemaakt met een verwijzing naar de betreffende archieven en collecties. Ook de archieven zijn uitgebreid beschreven, maar er zijn geen beschrijvingen van de stukken opgenomen. De beperkte inhoudelijke scheiding heeft ertoe geleid dat in beide websites toch veel dezelfde archieven beschreven zijn. Maar nog opmerkelijker, bij die beschrijvingen zijn verschillende in delingen met andere termen gebruikt. Voor een zo volledig mogelijke beschrijving van archief, archiefvormer en bestand delen van een archief uit of over de Tweede Wereldoorlog moet in veel gevallen de Wegwijzer, de Onderzoeks gids en de specifieke toegang van dat archief worden geraadpleegd. Er had op zijn minst naar elkaar verwezen kunnen worden, maar eigenlijk dringt zich toch vooral de vraag op of deze twee, op zich goed werkende en vormgegeven websites, niet veel beter samengevoegd hadden kunnen worden onder www.archievenwo2.nl. Voor de scheiding zijn eerder de organisatorische scheiding en gebrekkige samenwerking als verklaringen te geven dan het belang van de gebruikers. Ernest Verhees redacteur Archievenblad. G.H.A. Venner, Inventaris van het archief van het Hof van Gelre te Roermond 1580-1794 Regionaal Historisch Centrum Limburg (Maastricht 2009) ISBN 978-90-78371 02-1, 784 blz., 35,00. Na de capitulatie en het vredesverdrag in 1543 werd het hertogdom Gelre geconfronteerd met een bestuurlijke reorganisatie om het in te passen in de Habsburgse machtsconstellatie. Gelre kreeg een eigen Hof, met Arnhem als vestigingsplaats. Ten gevolge van de Opstand viel het Hof uiteen in een loyale Brusselse voortzetting, sinds 1580 gevestigd te Roermond, en een Staatse tegenhanger in het noorden. Alweer een dertigtal jaar geleden bezorgde A. Maris een driedelige inventaris voor het archief van de Arnhemse instelling (1543-1811). De uitgave bleef bij een stencildruk, waarvan nooit een verzorgde editie verscheen. In dit digitale tijdperk durft het Regionaal Historisch Centrum Limburg het aan met een strak vormgegeven en omvangrijke (784 blz.) publicatie van een inventaris te komen. De bewerker Gerard Venner staat garant voor een gedegen ingang op een van de belangrijkste fondsen binnen Limburg. De inventarisator heeft al verschillende inventarissen over het voormalig Gelderse deel van de huidige provincie op zijn naam staan. Inhoudelijk ligt het accent voor Maris op de personele bezetting, Venner concentreert zich op de bevoegd heden en handelingen van de instelling (totaal 2119 inv.nrs). De handelingen van het Hof betreffen de rechtspraak in de meest ruime zin. Naast contentieuze zaken bemoeide het Hof zich met curatele, detentie, failliete en onbeheerde boedels. Zo zijn er ook gegevens te vinden over minderjarigen en krankzinnigen. Met criminele zaken hielden de Raadsheren zich niet of nauwelijks bezig. Het Hof waakte over de soevereine rechten en de domeinen, inclusief wetgeving, gratieverlening c.q. strafvermindering en buitenlandse betrekkingen. Verder treft men controle en toezicht aan, zoals op rechtspleging, jacht, financiën, maar ook op de armen zorg. Eveneens hield het Hof zich bezig met handhaving van openbare orde en veiligheid, zorg voor onderwijs, infrastructuur, waterstaatszaken en stimulering van de economie. Kortom, van alles wat we van regulerende overheden verwachten. Het meest opvallend is de opname van DTB's als uitvloeisel van controle over pastoorsregistratie door de Staat. 24 2010 nummer 5

Archievenblad | 2010 | | pagina 24