Uitgelezen a -) it w*-> Functioneel vormgegeven Oorlogsgetroffenen Zfrikvn «aar qre/iMiiCTt *M aim tmridm. Oll.TiJ'rar nf# Thnrnu vJfeünaj m Iflpd JfüSiirfriftl! Hlttyfll Wegwijzer archieven en collecties Tweede Wereldoorlog (december 2009) (www.archievenwo2.nl) van Nationaal Archief en NIOD en Onderzoeksgids Oorlogsgetroffenen (maart 2010) (www.oorlogsge- troffenen.nl) van Instituut Nederlandse Geschiedenis en NIOD (laatst geraadpleegd 25 april 2010). In januari 2009 sprak ik in mijn recensie van de Wegwijzer archieven en collecties Tweede Wereldoorlog aanwezig bij het Haags gemeentearchief de hoop uit dat de landelijke wegwijzer, waarvoor de Haagse gemaakt was, meer en beter gebruik zou maken van de digitale mogelijkheden. Hoewel het Haags Gemeentearchief nog steeds naar het eigen pdf-bestand verwijst, is sinds december 2009 de landelijke website online. De Wegwijzer is gemaakt door het Nationaal Archief en het NIOD met geld van het programma Erfgoed van de Oorlog. Het doel is een landelijk over zicht te bieden van bij Nederlandse archiefinstellingen aanwezige archieven met betrekking tot het nationaal- socialisme en de Tweede Wereldoorlog. De functioneel vormgegeven internet pagina biedt precies wat je kan ver wachten, en meer. Centraal staat het zoeken, op de eerste plaats met behulp van een eenvoudig zoekveld of een uitgebreid zoekformulier. In het laatste is het zoekresultaat geografisch te beperken op regio (de wat vreemde aanduiding voor de opties Nederland, Nederlands-Indië, Nederlandse Antillen en Suriname) en/of op provincie (in Nederland). Na de keuze voor een regio komt er, enigszins onverwacht, een extra optie om het zoekresultaat ook nog op thema's te beperken. Ook vanaf de startpagina is het mogelijk om voor een thema te kiezen. Over elk thema is er een korte inhoudelijke toelichting en een link naar alle archieven over dit thema. Deze thema's zijn namelijk als extra beschrijvingselementen gekoppeld aan de archieven. Bij Nederland gaat het in totaal om 50 hoofd- en subthema's als Geallieerden, Kunst en cultuur, Politieke partijen, Luchtbescherming en Vervolging. Bij het overzicht van archieven over een bepaald thema is het vervolgens mogelijk om het resultaat te filteren op basis van de andere thema's en de regio of periode van het archief. Je kunt bovendien filteren op de archiefbeherende in stelling, een mogelijkheid die ook als afzonderlijke zoekingang op de start pagina wordt aangeboden. Van elk archief is er een korte inhoudelijke beschrijving en onder andere de vermelding van de archiefbeherende instelling, de archiefvormer en even tueel een link naar de volledige toegang op internet. Bovendien is er meteen een overzicht van de inventarisnummers uit het archief die voldoen aan de criteria, én de overige inventarisnummers uit het archief die zijn geselecteerd. Ook aan de beschrijvingen van de stukken is dus extra metadata (thema, regio, periode) toegekend. Bij de archieven is er nog een vierde categorie gehanteerd: de systematische indeling. De toegevoegde waarde van deze klassieke indeling - met het onderscheid tussen archieven van overheids- en niet-overheidsinstellingen - is echter beperkt. Wat wel een grote meerwaarde heeft, is de thesaurus van gemeenten. Los van het bij velen on bekende begrip 'thesaurus' (niet opge nomen in de kleine woordenlijst) is een hulpmiddel waarin gemeentelijke herindelingen (in dit geval na 1940) zijn verwerkt niet alleen voor deze site zeer makkelijk. Het zou mooi zijn als dit hulpmiddel vrij beschikbaar komt om bij andere portals en wegwijzers in te zetten. Hetzelfde geldt overigens ook voor de toegevoegde metadata aan de beschrijvingen van de opgenomen archieven en archiefstukken. Krijgen de archiefbeherende instellingen die ook aangeleverd om op te nemen in hun toegangen? Een paar maanden na de lancering van de Wegwijzer volgde de presentatie van de digitale Onderzoeksgids Oorlogs getroffenen door het Instituut Neder landse Geschiedenis en het NIOD, eveneens gefinancierd uit het programma Erfgoed van de Oorlog. Op de startpagina staat de volgende korte uitleg: "Deze site biedt een overzicht van archieven van organisaties die betrokken waren bij de terugkeer, opvang en naoorlogse positie van getroffenen van de Tweede Wereldoorlog." Hoewel de term oorlogsgetroffenen ("burgers die tijdens de Tweede Wereld oorlog op de één of andere manier getroffen zijn door de Duitse of de Japanse bezetting") zeer breed is, richt de digitale onderzoeksgids zich na drukkelijk alleen op de nasleep van de Tweede Wereldoorlog. De naam 'Oorlogs getroffenen' doet daarom wat vreemd aan, waarom bijvoorbeeld niet 'Nasleepwo2'? In de digitale gids zijn de aanvankelijk gescheiden onderzoeksgidsen 'Sociale Zorg en Rechtsherstel Oorlogs getroffenen WOII, 1942-heden' en 'Opsporing en Verificatie, 1944-heden' geïntegreerd met zes hoofdthema's als onderverdeling. Deze thema's, als Opsporing van vermisten, Wetgeving, Sociale zorg en Rechtsherstel, hebben uitgebreide toelichtingen met ook weer een onderverdeling in onderwerpen. nummer 5 2010 23

Archievenblad | 2010 | | pagina 23