Chatten met het Nationaal Archief r r "Welkom, dit is Anna van Ikea, waar kan ik je mee helpen?". Naast grote winkelketens, banken en bibliotheken zijn sinds een tijdje enkele archiefinstellingen bezig met chatten met hun klanten. Het doel: de klanttevredenheid vergroten door een directere en snellere dienstverlening. Klinkt mooi, maar werkt het ook in de praktijk? "Coole actie trouwens dit chatten - 't valt totaal niet op dat ik dit doe tijdens werktijd." Aanpak Resultaten "Ik dank u zeer. Ik ben 77 jaar en dit is mijn eerste chat." Volwaardig Ina Dijkman en Johan van Langen Bij het Brabants Historisch Informatie Centrum en het Gemeentearchief Rotterdam hebben ze er al ervaring mee. En aangezien een goed voorbeeld doet volgen, werd ook bij het Nationaal Archief (NA) al enige tijd gesproken om chat in te zetten als volwaardig communicatiekanaal. Om te bepalen wat daar nu bij komt kijken, heeft het NA gedurende drie maanden op bescheiden schaal een chatpilot uitgevoerd. De insteek was tweeledig: enerzijds het onderzoeken van de technische kant van het chatten en anderzijds kijken naar de chatters en hun vragen. Bij het ontwerp van de nieuwe website van het NA werd al rekening gehouden met de mogelijkheid voor een chatapplicatie. De behoefte om een chat- pilot te starten werd actueel toen het NA moest bedenken op welke manier de chatapplicatie ingericht zou moeten wor den en welke technische eisen het NA had. Voor de chatpilot is gekozen voor Google Talk. Niet alleen is het een eenvoudige en gratis tool om mee te werken, maar deze is ook goed in te passen in de website van het NA. De chatdienst werd bemand door medewerkers van de afdeling Dienst verlening en het Webteam. Alvorens van start te gaan is een cursus chat-etiquette georganiseerd en zijn de FAQ's doorge nomen. Er is gekozen voor een low profile start om te kunnen wennen aan de functionaliteit. We kozen er aanvankelijk voor om niet op de website te melden wanneer er gechat kon worden, zodat we flexibele diensten konden draaien. Na twee weken werd geconcludeerd dat de chatdienst minder dan verwacht gebruikt werd. Aanpassingen moesten de zichtbaarheid op de site verbeteren. Zo verscheen er een groen bolletje in de header van de home page met daarnaast de tekst "chat". Op deze wijze werd de chatfunctie zichtbaar op (bijna) alle NA-pagina's. Op de pagina met informatie over de chatpilot kwam het vaste rooster te staan met een bondige tekst. In totaal is de chatdienst van 1 december 2009 tot 1 maart 2010 250 uur online geweest. Tijdens de ochtend- en middag uren werden we het meest frequent benaderd. De avonden en zondag middagen waren erg rustig. Er zijn avonden verstreken zonder enig chatcontact. In die drie maanden hebben in totaal 52 chat- gesprekken plaatsgevonden en waren er 32 wegklikkers (mensen die de chatfunctie aanklikten, maar geen vraag stelden). Ook hebben meer dan 20 collega's de chatfunctie getest. In 34 van de 52 chatgesprekken werd een archief- inhoudelijke vraag gesteld, in de 18 overige gevallen ging het om een servicevraag. De inhoudelijke vragen gingen veelal over genealogische onder werpen en over de militaire en koloniale geschiedenis. Drie chats hadden betrekking op het archiefbestel en bij zes andere inhoudelijke vragen heeft het NA door verwezen naar andere archiefinstellingen of de Koninklijke Bibliotheek. Door de pilot heeft het NA een duidelijker beeld gekregen van de eisen die aan de te gebruiken chatapplicatie gesteld moeten worden. Chatten moet worden beschouwd als een volwaardig communicatiemiddel. Verder wordt chatten vaak een 'nieuw poortje' genoemd waardoor bezoekers binnen gehaald kunnen worden. Het NA zal vanaf de lancering van de nieuwe website een langdurige pilot houden om de chat- applicatie verder vorm te geven. Gedetailleerde informatie over de chatpilot is te vinden op www.nationaalarchief.nl. Ina Dijkman programmamanager Webteam Nationaal Archief. Johan van Langen plaatsvervangend hoofd Dienstverlening Nationaal Archief. nummer 5 2010 19

Archievenblad | 2010 | | pagina 19