Stadsarchief Amsterdam zoekt partners: alle militieregisters van Nederland online? Onlangs is het project 'Vele handen maken licht werk. Open archieven door crowdsourcing' van start gegaan. Doel van dit project is te onderzoeken hoe vrijwilligers op grote schaal online ingezet kunnen worden om archieven nader te ontsluiten. Organisator Stadsarchief Amsterdam nodigt archiefinstellingen uit om deel te nemen aan de eerste pilot: het scannen en indexeren van alle militieregisters. Doe mee! J'Ü5 f I h Annemarie Lavèn I -W- .Jtm, ■SF- &T- "rf r 7U. Inschrijvingsregisters voor de nationale militie, 1888. In november 2009 verscheen in het Archievenblad het artikel 'Open archieven door crowdsourcing', geschreven door Ellen Fleurbaay. Dat artikel ging in op de mogelijkheden die het 'outsourcen' aan de 'crowd' biedt voor het archiefwezen. Alleen als heel veel vrijwilligers bereid zijn te helpen met het indexeren, en daarna wellicht ook transcriberen en vertalen, kunnen onze archieven voor het grote publiek ontsloten worden. Sinds het verschijnen van het artikel is een eerste stap gezet in de goede richting: het project 'Vele handen maken licht werk. Open archieven door crowdsourcing' is van start gegaan. Hierbij wordt onderzocht hoe archieven nader toegankelijk kunnen worden gemaakt door de grootschalige, online inzet van vrijwilligers. We willen weten hoeveel vrijwilligers bereid zijn te helpen met het ontsluiten van archieven; moet er een beloning tegenover staan, en zo ja, welke? De 'crowdsourcingsite' moet snel, gebruiksvriendelijk en stimulerend zijn. Hoe geven we dat vorm? Uit ervaringen met de eigen Archiefbank weet Stadsarchief Amsterdam dat er een grote discrepantie bestaat tussen de kleine groep ervaren archiefvorsers die grondig historisch onderzoek verricht en het grote publiek dat veelal meer geïnteresseerd is in genealogisch onderzoek en in de geschiedenis van eigen woning, buurt of stad. Is de eerste groep vertrouwd met de wijze waarop archieven traditioneel worden ontsloten via inventarissen, de tweede groep maakt vrijwel uitsluitend gebruik van archiefstukken die toegan kelijk zijn via indexen. Het resultaat is dat zij slechts gebruikmaken van een klein gedeelte van wat de archieven te bieden hebben. Maar indexeren is nu eenmaal bijzonder tijdrovend en daardoor onbe taalbaar, en dan hebben we het nog niet over transcriberen of over her- of vertalen. Om binnen relatief korte tijd toch méér ontsluiting te realiseren is crowdsourcing de aangewezen oplossing. Om dit op te zetten moet wel aan een aantal voor waarden worden voldaan. De belangrijkste is dat de hoeveelheid te indexeren mate riaal van voldoende omvang is. Voor een eerste pilot is daarom gekozen voor de militieregisters. Dat is letterlijk een bron van formaat: een schatting van 1 miljoen scans en 7 miljoen indexrecords lijkt realistisch. En in heel Nederland zijn bijna een eeuw lang militieregisters gemaakt en bewaard, zodat ze voor iedereen met Nederlandse voorouders relevant zijn. nummer 5 2010 17

Archievenblad | 2010 | | pagina 17