Echte innovatie Noten Voorbeeldprojecten Europeana Erfgoedplus.be Wat nu te doen? van velden worden onafhankelijk van het informatiesysteem bij de archief dienst vastgelegd en er worden relaties gelegd met data en veldnamen op andere plaatsen op het web. Deze veld namen en verwijzingen kunnen door elke computer die de beschikking krijgt over de data worden gebruikt om een precies en compleet antwoord te geven op de zoekvraag van de mens. Maar dat is niet alles. De datastructuren maken het mogelijk de data ook voor andere doeleinden te gebruiken dan alleen het zoeken en vinden van archiefmateriaal. Behalve de vraag: "Welke archiefstukken gaan over Rembrandt?", kan ook de vraag: "Wat kocht Rembrandt voor schilderijen?" beantwoord worden. Of nog algemener: "Welke schilders kochten schilderijen van elkaar?". Ook als geen directe verbanden zijn gelegd, kunnen relaties worden afgeleid. Het is aan de computer om op deze manier de feiten op een rij te zetten en aan de (kunst)historicus de taak daarmee een beeld van de ge schiedenis te scheppen. Dus blijft de rol van de archivaris, net als altijd, het ontsluiten van het archief in de vorm van gestructureerde data. Nu alleen niet meer in archiefinventarissen, kaarten bakken en zelfs niet in de vorm van webpagina's, maar in triples. voorwerpen en onderwerpen online te zetten, maar de voorwerpen en onderwerpen zelf. 1 Met dank aan Jacco van Ossenbruggen (Centrum voor Wiskunde en Informatica/VU Amsterdam), Theo Thomassen (Universiteit van Amsterdam) en René Spork (Gemeentearchief Rotterdam) voor het kritisch meelezen. 2 T. Berners-Lee, M. Fischetti, E. van Steenis-Perelaër en M. Wijsman, De wereld van het World Wide Web: Het oorspronkelijke ontwerp en de uit eindelijke bestemming van het World Wide Web, beschreven door zijn uitvinder (Amsterdam 2000). 3 Een interface is een kanaal waar mee tussen een systeem en een mens (human interface) of tussen systemen onderling (computer interface) kan worden gecommuniceerd. 4 Zie voetnoot 1. 5 Vereniging Digitaal Erfgoed Nederland, Woordenboek voor het digitaal erfgoed (Den Haag 2008). 6 http://stadsarchief.amsterdam.nl/ presentaties/uitgelicht/rembrandt_ prive/rembrandt_van_rijn/rembrandt_ koopt_huis/ Ivo Zandhuis onderzoeker en adviseur voor digitale ontsluiting van culturele informatie. Europeana heeft twee belangrijke voorgangers, die in de organisatie en in de website zijn terug te vinden: het (wetenschappelijke) MultimediaN project en de European Digital Library (EDL). In de EDL wordt data uit ver schillende Europese bibliotheken en cultureel erfgoedinstellingen via een platform toegankelijk gemaakt. Het MultimediaN project is een samenwerkingsverband van enkele universiteiten, erfgoedinstellingen en DEN, waarin een demonstratietoepassing ontwikkeld is. Hierbij is geëxperimen teerd met het zoeken naar en presen teren van informatie met behulp van in triples vastgelegde informatie. De 'award-winning' toepassing is toegankelijk onder het 'lab' van de website van Europeana. Op dit moment wordt het systeem van Europeana gevuld met behulp van een op Dublin Core gebaseerd metadataschema, maar nog niet op basis van Semantisch Web-technologie. Dit vormt een proto type, waarmee aan de gebruikers en geldschieters een idee wordt gegeven van wat Europeana behelst. In 2011 wordt een eerste officiële versie verwacht, waarin ook gewerkt wordt op basis van triples. Ook archiefdiensten worden uitgenodigd hun data beschik baar te stellen aan Europeana. Dit kan door de data uit de databases als triples op internet beschikbaar te hebben, gerelateerd aan de ontologie van het Europeana-project. 0p de website Erfgoedplus.be kan worden bekeken wat er in een zoekmachine mogelijk is als de data is gestructureerd met behulp van triples. In dit project worden databases van voornamelijk musea in tripleformaat verzameld en via een systeem doorzoekbaar gemaakt. In de interface kan van tevoren worden bepaald of de zoekterm die is ingevoerd een persoon, een object of een plaats zou moeten zijn. Ben innovatief en doe mee. U bent niet de eerste en enige, dus bouw uw volgende website met op deze manier gepubliceerde data. Vraag er uw leverancier naar. Als u nu een webpagina maakt met de data van een (nadere) toegang of ander systeem waarin de data wordt beheerd, dan wordt de database gebruikt als basis en wordt automatisch een webpagina gemaakt. In plaats van dat u de data uit de database publiceert als webpagina, gebruikt u op het Semantisch Web dezelfde database om de data op de website te plaatsen in de vorm van triples. De data hoeft dus niet opnieuw te worden ingevoerd of in een ander systeem te worden opgenomen. De Semantisch Web-technologie is (slechts) een nieuwe techniek om de bestaande (nadere) toegangen nog toegankelijker te maken. En dat door niet alleen webpagina's over uw 14 2010 nummer 5

Archievenblad | 2010 | | pagina 14