Nieuws uit het veld Tweede uitbreiding van DE BASIS voltooid Opening Nationaal Archief van Suriname Archieven Luns, Beyen en Buitenlandse Zaken gepresenteerd Joseph Luns, minister van Buitenlandse Zaken (coll. Nationaal Archief). Samen met goed getraind personeel en moderne archiefwetgeving is het nu mogelijk om het historische en cultureel erfgoed archief goed te beheren en beschikbaar te stellen voor publiek en onderzoekers. Het Surinaams archief- personeel is, met ondersteuning vanuit Nederland, opgeleid en getraind in archief- management en het beheren, behouden en digitaliseren van archieven. De opleidingen zijn gebaseerd op het principe 'train the trainer', zodat Suriname nu zelf kan voorzien in goed opgeleid personeel. Een vernieuwde Surinaamse archiefwet complementeerde de ideale omstandig heden voor het beheer en behoud van het Surinaamse archief. De Surinaamse archieven behoren tot het gemeenschappelijk erfgoed van Suriname en Nederland. De stukken vertellen het verhaal van een ruim drie eeuwen durende relatie. Naast brand waren de tropische bewaaromstandigheden mede debet aan het verloren of beschadigd raken van archiefmateriaal. Daarom zijn veel over gebleven stukken in de jaren 1916, 1930, 1975 en 1977 naar Nederland verscheept. Met de realisatie van het nieuwe gebouw kunnen de nog in Nederland bewaarde koloniale archieven veilig terugkeren. In de komende zeven jaar gaat in totaal 800 meter archief terug naar Suriname. Bij de opening droeg de algemene rijks archivaris Martin Berendse ruim honderd meter archiefstukken aan het Nationaal Archief van Suriname over. Op 12 april opende president R.R. Venetiaan van Suriname het nieuwe gebouw van het Nationaal Archief in Paramaribo. Met deze nieuwbouw beschikt Suriname over een professionele huisvesting van zijn archieven. Het nieuwe gebouw van het Nationaal Archief in Paramaribo. DE BASIS is een set van minimale eisen voor de digitalisering van erfgoed, die door DEN is samengesteld in nauw overleg met de erfgoedsector. DE BASIS vormt een houvast voor alle erfgoed instellingen die willen weten aan welke technische eisen hun digitaliserings praktijk ten minste dient te voldoen. De in DE BASIS opgenomen eisen maken daarnaast deel uit van verschillende subsidieregelingen. In het afgelopen jaar is DE BASIS in belangrijke mate uitgebreid. Begin 2009 werd DE BASIS, die toen nog bestond uit zeven minimumeisen om de vindbaarheid van digitale erfgoedcollecties te vergroten, uitgebreid met maar liefst twintig stan daarden rond de thema's vervaardiging en duurzaamheid. Kort daarna werd de tweede uitbreiding van DE BASIS gestart. Deze uitbreiding voorziet in minimumei sen voor de digitale beschrijving (meta data) en presentatie (websitebouw) van digitaal erfgoed. In februari 2010 zijn deze minimumeisen formeel vastgesteld door de ICT-redactie van DEN. De volledige tekst is te vinden op www.den.nl/debasis. Het Nationaal Archief heeft onlangs de archieven van Joseph Luns, Willem Beyen en de archieven van Buitenlandse Zaken uit de periode van 1965 tot 1974 gepresenteerd. Centraal staat Joseph Luns, niet alleen de langstzittende, maar waarschijnlijk ook de meest markante minister van Buitenlandse Zaken die Nederland heeft gekend. De archieven zijn sinds kort grotendeels openbaar voor het publiek. Joseph Luns was 19 jaar lang minister van Buitenlandse Zaken; de eerste vier jaar deelde hij deze post met Willem Beyen. Over die duopost zei Luns in inter nationale contacten steevast dat er twee ministers nodig waren, omdat Nederland als klein land zoveel buitenland had. Daar zat wel een kern van waarheid in. Het ministerschap van Luns viel in een veelbewogen tijdvak. Grote spanningen tussen Nederland en Indonesië over Nieuw-Guinea, de moeizame voortgang van de Europese eenwording en belang rijke verwikkelingen in een wereldwijde Koude Oorlog; de dossiers kwamen allemaal voorbij op Luns' bureau. nummer 4 2010 9

Archievenblad | 2010 | | pagina 9