Nieuws uit het veld Martin Berendse nieuwe president ICA Oude Utrechtse kloosterkroniek online W V ROT V KXK t,Oö STK* Het Vrouwenklooster in De Bilt (coll. Het Utrechts Archief). Met een overweldigende meerheid van stemmen is Martin Berendse, algemene rijksarchivaris van Nederland, gekozen tot president van de ICA (International Council on Archives), de belangrijkste organisatie voor de archiefgemeenschap wereldwijd. Martin Berendse, naast algemene rijksarchivaris nu ook voorzitter van de ICA (foto Nationaal Archief/Leo van Velzen). Meer dan 2000 particuliere en publieke archiefinstellingen van 165 landen zijn aangesloten bij de ICA, die in 1948 onder de vleugels van UNESCO is opgericht. De organisatie stelt zich ten doel om de duurzaamheid, ontwikkeling en het gebruik van 's werelds archiefcollectie te promoten. Tevens maakt de ICA zich sterk voor de veiligheid van het wereld wijde geheugen in al zijn diversiteit. De organisatie is onafhankelijk, maar werkt wel nauw samen met de UNESCO en Blue Shield en zusterorganisaties als ICCOM en IFLA. Om de twee jaar kiezen de leden van de ICA een nieuwe president. Voormalig nationaal archivaris en bibliothecaris Ian Wilson is de huidige president. Martin Berendse is verheugd met zijn uitverkiezing: "Nederland heeft een traditie als het gaat om internationale oriëntatie en het delen van kennis." In de jaren 1953-1956 was dr. D.P.M. Graswinckel, de toenmalige algemene rijksarchivaris, ook al president. "Meer dan ooit is internationale samenwerking voor de archiefsector nodig," zegt Berendse. "Door de toename van internationale organisaties grijpen collecties steeds meer in elkaar. Er ligt wereldwijd een informatievraagstuk en de ICA kan daarbij helpen." Berendse wil zich de komende vier jaar sterk maken voor vrijheid van informatie. "We moeten het bewust zijn versterken dat archiefinstellingen een belangrijke bijdrage leveren aan de transparantie van overheden en het maatschappelijk leven. Archieven zijn de plek waar actieve openbaarheid vormt krijgt." Daarnaast gaat Berendse inzetten op de uitwisseling van kennis en innovatie. De toenemende digitalise ring en oprukkende infocratie dwingen tot voortdurende innovatie op het gebied van duurzaamheid en beheer van archieven. De ICA kan in de ogen van Berendse verder een rol spelen in het promoten van samenwerkings verbanden die leiden tot een digitale infrastructuur voor archiefmateriaal. In een tijd waarin archieven bij gewapende conflicten en natuurrampen al gauw het slachtoffer zijn, is het van eminent belang om te komen tot internationale samenwerking om archieven duurzaam te behouden. Met de verkiezing van Berendse is de Nederlandse betrokkenheid bij de ICA verder versterkt. Ineke Deserno en Hans Hofman zijn al lid van de ICA Programme Commision, Hans Waalwijk neemt deel aan de Section for Archival Education and Training, Jantje Steenhuis is vice- president van de Section for Municipal Archives, Reinder van der Heide is secretaris van de Section for Archives of Parliaments and Political Parties en Fred van Kan is als vice-president betrokken bij de Section of Records Management and Archival Professional Associations. Martin Berendse is overigens nu nog interim-president Finance van de ICA. De digitale poort van het zestiende- eeuwse Vrouwenklooster in De Bilt is geopend. Het Utrechts Archief heeft, in samenwerking met de Universiteits bibliotheek Utrecht, een deel van een bijzondere kloosterkroniek toegankelijk gemaakt via www.hetutrechtsarchief.nl. Het is de kroniek die de abdis Henrica van Erp tussen 1503 en 1548 schreef en waarmee ze een licht werpt op het zes- tiende-eeuwse bestaan. Via de website worden tekst en vertaling in combinatie met images van het originele handschrift getoond, met een korte inleiding en verklarende noten. Het geheel is full text doorzoekbaar. Aanleiding is de verschijning van het boek Kroniek von Henrica von Erp, abdis von Vrouwenklooster. Hierin bieden Anne Doedens en Henk Looijesteijn een gedegen uitgave met verklarende noten en een vertaling in modern Nederlands. Deze is gebaseerd op de oudste overleve ring van de tekst, een handschrift nr. 1254 uit de collectie van de Universiteits bibliotheek Utrecht. De digitale uitgave van de kroniek betreft vooralsnog een gedeelte van de tekst, namelijk de periode tot 1524. Een volledige digitale uitgave van deze kroniek verschijnt begin 2011 als onderdeel van de digitale reeks Sleutels tot de Utrechtse geschiedenis. nummer 4 2010 7

Archievenblad | 2010 | | pagina 7