lüHpM bijvoorbeeld 'Google Earth anno 1748' en 'Maastrichtse krant tikte kroonprins Alexander op de vingers'. Overbodig te stellen dat niet alleen Maastrichtenaren hun hart kunnen ophalen. De verhalen worden geïllustreerd met afbeeldingen van foto's, prenten, kaarten en oude ge schriften uit de rijke en gevarieerde col lectie van het RHCL, aangevuld door het Sociaal Historisch Centrum voor Limburg en Archeologie gemeente Maastricht. Er is een index op namen opgenomen, die uitstekend kan dienen om de min of meer chronologisch ingedeelde verha lenbundel eveneens als naslagwerk te gebruiken. Fransien Smeets werkzaam bij Gemeente archief Weert en redacteur Archievenblad. Luca Becchetti (e.a.), De Geheime Archieven van het Vaticaan VdH Books (2009) ISBN 978-90-8881 008-4, 252 pagina's, 344 kleurenfoto's, verkrijgbaar in het Nederlands, Frans, Engels en Italiaans, 49,90. de: (ri li f.i m K .1 Kcit nr vi n VAN HET VATtCAKN In het voorwoord van dit lijvige koffie- tafelboek wordt het predicaat 'geheim' al direct genuanceerd: de Vaticaanse archieven zijn namelijk grotendeels openbaar; het 'secretum' in archivum secretum vaticanum geeft aan dat de 84 strekkende kilometer historische do cumenten het persoonlijke bezit van de paus zijn. Hoe mysterieus de zwarte kaft met een nachtelijk verlichte Sint-Pieter en het door grote sleutels gevulde em bleem van de archieven ook aandoet, in het 2,5 kilo wegende boekwerk erachter zult u geen geheimen ontdekken. Dat is echter geen reden om de ge heime archieven van het Vaticaan geen plek in de boekenkast, of inderdaad, op de koffietafel te gunnen. Op de pauselijke schappen ligt ruim 800 jaar onafgebroken wereldgeschiedenis en daarover is een bovenal erg mooi én interessant boek gemaakt. Uit de meer dan 630 collecties, ook wel fondsen genoemd, zijn 105 stukken geselec teerd, die, voorzien van een uitgebreide toelichting, haarscherp zijn afgebeeld. En daar zitten erg interessante stukken tussen. Enkele voorbeelden: het concor daat van Worms, waarmee de strijd tus sen de kerkelijke en wereldlijke macht over de benoemingen van bisschoppen werd beëindigd. Stukken uit het proces tegen de orde van de tempeliers, de veroordelings- en excommunicatiebullen van Maarten Luther, brieven van Erasmus, Michelangelo en Voltaire en het proces tegen Galileo Galilei. Maar ook de Vaticaanse contacten buiten Europa zijn in de selectie terug te vinden: een brief van de Grote Khan Güyuk uit 1246 en achttiende-eeuwse correspondentie met de Dalai Lama, om twee voorbeelden te noemen. Ten slotte komt ook de relatie van het Vaticaan met nazi-Duitsland aan bod in een van woord tot woord gewo gen brief van paus Pius XI aan Hitler uit 1938, sterk geredigeerd door kardinaal Pacelli, nuntius te München en de latere paus Pius XII. Wie overigens wil weten hoe goed of hoe fout Pius XII tijdens WOII was, zal nog minstens vijf jaar moeten wachten, dan worden ook de nog echt geheime archieven van het Vaticaan openbaar. De vormgeving van dit boek is prachtig: de op een zwarte achtergrond afgedruk te boekrollen, aktes en handschriften worden afgewisseld met sfeervolle foto's van het archief zelf: de verschillende studiezalen, maar ook ruimtes die niet voor bezoekers toegankelijk zijn, zoals het astrologisch observatorium en de depots. Is men meer inhoudelijk geïnte resseerd, dan is achterin een uitgebreide bibliografie te vinden. Omdat de afbeeldingen verkleiningen zijn van de originele documenten zijn deze vaak, hoe scherp ook, niet echt leesbaar. Ook ontbreekt een transcript of vertaling van de teksten. De letters van de toelichtingen zijn daarnaast behoorlijk klein. Toch heeft de uitgever hiermee wel goede keuzes gemaakt: door de gedetailleerde achtergrondinfor matie worden de documenten stevig in hun historische context geplaatst, waar door ze voor de leek, en daarvoor is dit boek toch met name bedoeld, beter tot hun recht komen dan wanneer er alleen een vertaling was gegeven. Ramses Peters archivaris Katholiek Documentatie Centrum. nummer 4 2010 41

Archievenblad | 2010 | | pagina 41