Uitgelezen Geert-Jan van Bussel en Ferdinand Ector, Op zoek naar de herinnering.... Verantwoordingssystemen, content- intensieve organisaties en performance Van Bussel Document Services (Helmond 2009) ISBN 978-90-889-1126-2, 474 blz., 49,90 excl. verzendkosten. Ook te vinden via www.vbds.nl/downloads/pub39.pdf Het proefschrift Op zoek naar de herin nering.... Veran twoordingssystemen, content-intensieve organisaties en performance van Geert-Jan van Bussel en Ferdinand Ector beoogt niet alleen een proeve van academische bekwaam heid te zijn. Ook zou de dissertatie een handboek moeten zijn én een soort Odyssee, een verslag van vijftien jaar studeren, werken en observeren. In het boek onderzoeken de auteurs (VBE in de eigen aanduiding) de verant woordingsfunctie in content-intensieve organisaties en de rol die daarin wordt vervuld door de content. Wat content is, lezen we in hoofdstuk 2 (vanaf blz. 65), niet echter nadat eerst 'content' in de bestaande literatuur aan bod komt en vele definities van gegevens, informatie, kennis, documenten en archiefdocu menten de revue zijn gepasseerd. Aan het einde van het hoofdstuk (de lezer is dan bij blz. 87) wordt duidelijk dat het bij content handelt om "documenten, archiefdocumenten en nodes bestemd voor de overdracht van informatie en/ of het leveren van bewijs of verantwoor ding". Op die nodes (verknoopte digitale documenten, eerder in het hoofdstuk aangeduid als dynamische documenten, waarbij historiciteit niet noodzakelijk is) gaan de auteurs echter niet nader in. Dat is jammer, omdat de nodes nauwelijks gedefinieerd zijn, terwijl ze wel deel uitmaken van de definitie van content, en temeer omdat men juist meer zou willen lezen over een mogelijke rol van nodes in het verantwoordingssysteem. Wel is er ruimte voor vier bijlagen (blz. 89-96) waar verschillende definities van begrippen als content, document, enzovoorts keurig gegroepeerd aan bod komen. Volgens VBE ligt bij organisaties waar zeer veel gegevens (moeten) worden vastgelegd (niet noodzakelijkerwijs of uitsluitend op digitale wijze overigens) de nadruk vaak meer op het verbeteren van de doelmatigheid dan op het verbe teren van de rechtmatigheid. Zij houden een pleidooi om meer op dat laatste het accent te leggen. Immers, het afleggen van verantwoording aan uiteenlopende stakeholders (de overheid, de rech terlijke macht, maar ook aandeelhou ders, klanten, de maatschappij) is een belangrijke prestatiedoelstelling voor content-intensieve organisaties, én op de korte termijn én op de lange(re) termijn. Met die én-én-benadering wordt het con cept van het records continuum omarmd, de opvatting dat archiefdocumenten op verschillende momenten voor verschillende doelgroepen een functie kunnen hebben. VBE benadrukken het belang van verantwoording, van compliance (het aantoonbaar naleven van de bestaande wet- en regelgeving), en van het waarborgen van het geheugen van de organisatie. Het kunnen aantonen hoe het er in een organisatie aan toeging en waarom (de grondslagen van de handelingen), dat vraagt om kwaliteit van het verantwoordingssysteem. Voor het hoe moeten daarom de procesgebon den documenten, en voor het waarom moeten de proceseigen documenten kwaliteit hebben. VBE propageren het optimaliseren van de processen die de kwaliteit van content waarborgen, ofwel de optimalisatie van de content value chain. Een beter verantwoordings systeem kan alleen met het verbeteren van de kwaliteit, de beschikbaarheid en de begrijpelijkheid van content, waarvoor een omvangrijk metadataschema - het geregistreerde VBE-schema - ontwikkeld is. Het gaat hier niet om een technisch metadataschema, dat reserveren de auteurs voor een volgende studie. Het verantwoordingssysteem staat centraal in hoofdstuk 4 en wordt daar ook met modellen (figuur 4 en volgende) uitgewerkt c.q. toegelicht. Ook wordt er gewezen op het belang van content auditing, het doorlichten/ controleren van een organisatie op de kwaliteit van de content, meer bepaald van de content value chain op de drie componenten kwaliteit (van de content), context en infrastructuur. Dit wordt vervolgens in de drie erop volgende hoofdstukken uitvoerig en met vaak interessante archivistische gezichtpunten uitgewerkt. Het centrale hoofdstuk 4 reserveert relatief weinig ruimte voor het verantwoordingssysteem zelf, het lijkt eerder een hernieuwde inleiding en een schakel tussen de ouverture (het inleidende hoofdstuk) en de erop volgende hoofdstukken. Door de multidisciplinaire benadering die door de auteurs is gekozen, mis ik een duidelijk ankerpunt. De auteurs hebben zeer veel moeite gedaan om uit vele wetenschapsgebieden definities nummer 4 2010 39

Archievenblad | 2010 | | pagina 39