r r Het is daarom van groot belang dat, rond de behan deling van Wabo-aanvra- gen, er bij de betrokken instanties uniformiteit van werken tot stand komt. Substitutie en duurzame opslag In die zin fungeert de Wabo niet alleen als accelerator voor de e-overheid, maar ook als breekijzer én smeed ijzer voor de totstandkoming van een basisinfrastructuur voor duurzame opslag van digitaal archief. Noten zagen en adviseurs vrij in de wijze waarop een behandeldossier wordt gevormd en dus ook in de vraag in hoeverre gebruik wordt gemaakt van de behandelmodule in het OLO. Daarnaast zal de Wabo ook lei den tot papierstromen buiten de OLO om. Het is daarom van groot belang dat, rond de behandeling van Wabo-aanvragen, er bij de betrokken instanties uniformiteit van werken tot stand komt. Alleen zo kan de vorming van schaduwdossiers, hybride series en verwarring over de authentici teit van documenten en integriteit van gegevens worden voorkomen. Het VNG heeft, op advies van het NA, samen met het IPO en in overleg met de Unie van Waterschappen een instructiehand boek laten opstellen door de vereniging Stadswerk. Dit handboek is bedoeld voor zowel DIV als voor behandelaars. Daarin worden op basis van een paar uitgangs punten - zoals zaaksgewijs werken en digitaal óf analoog archiveren - enkele voorkeursopties uitgewerkt en richtlijnen gegeven voor het gebruik van het OLO, het uploaden van documenten, metadatering en scanning. Het handboek gaat er vanuit dat de backoffice van het bevoegd gezag voldoet aan de normen om de papieren en digitale bescheiden die het product van de Wabo zijn, op te slaan. De scope van dit handboek is niet alleen het OLO maar betreft alle informatiestromen rond een Wabo-aanvraag. De publicatie van dit handboek heeft op 22 april plaatsgevon den en wordt via internet verspreid.6 De gegeven richtlijnen in het handboek moeten ook als landelijke regels gaan gelden en de samenwerking tussen betrokken instanties reguleren. Daarom heeft het NA ook gepleit voor aanvullende documentaire beheerregels inzake de mo dellering rond Wabo-aanvragen die voor alle overheden zouden moeten gelden. Het NA meent, dat door het opnemen van een set nadere regels bij de aansluitvoor waarden van het Ministerie van VROM, dit voor het OLO bereikt kan worden. De Wabo leidt tot zowel digitale als papieren documenten. Om hybride archivering tegen te gaan, is het be langrijk dat bevoegde gezagsdragers straks de beschikking hebben over een machtiging tot vervanging van papieren aanvragen (en deels papieren behandel- dossiers) door digitale reproducties, dan wel - voor de relatieve achterblijvers op het pad naar de e-overheid - over een machtiging voor het omgekeerde. In samenhang daarmee zullen betrok ken gezagsdragers tevens de vraag moeten beantwoorden hoe zij als zorg dragers hun verantwoordelijkheid zullen gaan nemen voor duurzaam beheer van de digitale archiefbescheiden die de Wabo gaat opleveren. In die zin fungeert de Wabo niet alleen als accelerator voor de e-overheid, maar ook als breekijzer én smeedijzer voor de totstandkoming van een basisinfrastructuur voor duurzame opslag van digitaal archief. En daar is - alle kinderziekten ten spijt - helemaal niets mis mee. 1 Of de streefdatum van 1 juli 2010 wordt gehaald, zal na het verschijnen van dit tijdschrift moeten blijken. 2 In het laatste concept (8 juni 2009) van de Ministeriële regeling omgevings- recht (Mor) is voorts nader bepaald: "Het bevoegd gezag is verantwoordelijk voor het beheer van de gegevens die zijn opgenomen in het deel van de landelijke voorziening dat hem ter beschikking staat. Dit beheer omvat in elk geval de verlening en beperking van toegang tot de gegevens omtrent een aanvraag en de zorg voor de archiefbescheiden" (art. 1.2, vierde lid). 3 De Nederlandse norm voor functionele eisen van informatie- en archiefmanage- ment in programmatuur. 4 Dit advies uit april 2009 is getiteld: Wabo en Archiefwet. Advies inzake de 'archiefwaardigheid' van de landelijke voorziening Omgevingsloket Online. Het is te vinden als bijlage bij nieuwsbe richt 574 op de website www.omgevingsvergunning.nl. 5 Zie brief van de VNG aan de minister van VROM van 24 februari 2010, te vinden op www.vng.nl bij de nieuwsberichten van 02-03-2010. 6 Zie hiervoor: www.vng.nl en http:// omgevingsvergunning.vrom.nl. Robbert Jan Hageman senior medewer ker Selectie en Bestel Nationaal Archief. Dit artikel is op persoonlijke titel geschreven. nummer 4 2010 25

Archievenblad | 2010 | | pagina 25