r Specialisatie of verbreding? De veranderingen in de restauratiepraktijk vergen een bredere kennis en handvaardigheid van de restaurator. Maar is dat haalbaar voor de restau rator, die ook een soort conserveringsmanager is? Noten 4 Ibidem. en ontwikkelde zich op den duur tot een definitieve behandelingsmethode. Tal van grotere en kleinere conserverings- en res tauratieprojecten zijn in de laatste vijftien jaren uitgevoerd, waarbij enorme aantallen bibliotheekboeken zijn behandeld. Met de klassieke methoden was dat beslist niet mogelijk geweest. Veel negentiende-eeuwse banden gingen in het verleden verloren door herbinden - waaronder prachtige exemplaren van de eerste industrieel vervaardigde boeken - maar ook ander, soms onbelangrijk lijkend materiaal. Met de snelle en relatief goedkope methoden van nu werd het mogelijk om op verantwoorde wijze dergelijke boekcollecties te conserveren (zie foto 2 op pagina 18). De nieuwe ma terialen en technieken hebben de oude niet verdrongen; ze kunnen naast elkaar gebruikt worden naar gelang de keuze die wordt gemaakt. Diverse factoren zijn van invloed op de te maken keuzes, bijvoorbeeld het belang van het desbetreffende boek, de functie, de waarde in de context van een verzameling, het gewenste esthetische resultaat, maar ook de beschikbare middelen. Deze 'omgevingsfactoren' betrekt een restaurator natuurlijk bij zijn behandelingsbeslissingen.4 Een boekrestaurator heeft met steeds uitdijende, aanverwante werkterreinen te maken. Voor een instellingsrestaura tor geldt dat hij daarvoor kennis nodig heeft van digitalisering en andere repro ductietechnieken, van bruikleenverkeer, fondsenwerving en het schrijven van projectvoorstellen en projectaanvragen, het maken van begrotingen en beoor delen van offertes, en een beetje col lectiemanagement, risicomanagement en calamiteitenbeheersing. Daarnaast voert hij vaak de administratie van het atelier. De veranderingen in de restau ratiepraktijk vergen een bredere kennis en handvaardigheid van de restaurator. Maar is dat haalbaar voor de restaurator, die ook een soort conserveringsmanager is? De geschetste ontwikkelingen maken het werk van een boekrestaurator im mers complexer. Zoals gezegd bestaan de moderne en klassieke methoden en materialen naast elkaar en de restaurator kiest bij elk boek of elke collectie opnieuw de beste aanpak. Het onderhoud van de handvaardigheid en specialistische kennis staat op gespannen voet met de toename van die overige werkzaamheden. Een andere factor van belang is dat er relatief weinig coördinerende en beleid- makende boekrestauratoren nodig zijn, en er bestaat juist een behoefte aan Foto 3: twee vergelijkbare leren banden die vergelijkbare schade hadden (aan scharnieren en kappen). Bij de conservering van het linker deel werd leer gebruikt, bij het rechter deel Japans papier. meer vakbeoefenaars die opgeleid zijn op een niveau waarbij ze kennis, technieken en vaardigheden aangereikt hebben gekregen die nodig zijn om uitvoerend restaurator te worden. De recente veranderingen in de oplei dingsstructuren lijken juist te bewegen in de andere richting. Wellicht is grotere differentiatie binnen de opleiding nodig, in ieder geval voor disciplines als boek- en meubelconservering, waar het immers gaat om behoud van cultuur goed dat vaak ook nog bedoeld is voor gebruik. Het huidige kennisniveau biedt alle mogelijkheden om die artefacten goed te conserveren. De sleutel tot het borgen van die kennis is uiteraard goed onderwijs. De nieuwe opleiding aan de UvA zal zich in dit opzicht nog moeten bewijzen. 1 Citaten en literatuurverwijzingen zijn te vinden in het artikel van Nicholas Pickwoad, 'The development of the concept of artefactual conservation', La Conservation: Une science en évo- lution. Actes der troisièmes journées internationales d'études de l'Arsag (Paris 1997) 86-93. 2 D. Etherington, 'Japanese paper hinge repair for loose boards on leather books', The Abbey Newsletter 19 (1995) 48-49; 'selected repair of joints and bindings - Minimal intervention for preservation of collection problems: Split joints on leather bindings', Guild of Book Workers Journal, 15 (1992) 24-28. 3 Dit thema wordt verder uitgediept in: K. Scheper e.a., 'Boekrestauratie in beweging. Ontwikkelingen in mate rialen, technieken en ethiek', Kleine Publicaties, nr. 81 (Leiden 2009). Karin Scheper hoofd restauratieatelier Universiteitsbibliotheek Leiden en docent tweejarige avondcursus Boekrestauratie Nationaal Archief. 20 2010 nummer 4

Archievenblad | 2010 | | pagina 20