r r r Doel van al deze onderzoe ken is de beheerders van collecties te helpen een afweging te maken tus sen verschillende soorten behandelingen. Neveneffecten en waardestellend kader Het kan dus heel goed zijn dat een object op één punt aan waarde verliest, terwijl het op een ander punt aan waarde wint. Beslissingsmodel voor inktvraat Of een object behandeld wordt, is dus in de eerste plaats afhankelijk van de mate van inktvraat en ver volgens van de vraag of de winst van de behandeling (stopzetten van het proces van inktvraat) opweegt tegen het verlies aan ma teriële informatie. de Koninklijke Bibliotheek (KB), het Na tionaal Archief (NA) en het Instituut Col lectie Nederland (ICN). Onderzoekers uit deze drie nationale instellingen vormen samen de werkgroep GezOnd (Geza- menlijk Onderzoek). In dit artikel worden twee onderzoeken van deze werkgroep beschreven: een (nog lopend) onderzoek naar de waarde van objecten en de neveneffecten van behandelingen op de waarde van die objecten en het 'Pollution Pathway Diagram', een schematische weergave van hoe luchtvervuiling de veroudering van objecten beïnvloedt. Ook wordt een beslissingsmodel voor de behandeling van objecten met inktvraat beschreven, dat is voortgekomen uit een samenwerking van Metamorfoze met medewerkers van de Universiteitsbiblio theek Leiden, Teylers Museum en het Stadsarchief Breda. Doel van al deze onderzoeken is de beheerders van collecties te helpen een afweging te maken tussen verschillende soorten be handelingen. Voor Metamorfoze zijn de resultaten van dergelijk onderzoek van belang, omdat de projecten in het kader van Metamorfoze vaak opgezet worden door beheerders die niet per definitie kennis hebben van conservering en alles wat daarbij komt kijken. Het is niet mogelijk aan te geven wat een behandeling verandert aan de waarde van een object als je niet eerst deze waarde gedefinieerd hebt. Daarom bestaat het onderzoek 'Neveneffecten van behandelingen'1 in feite uit twee delen: het vaststellen van een waarde stellend kader en het beschrijven van mogelijke veranderingen in de materiële informatiewaarde van een object door de behandeling die het krijgt. Aan de hand van enkele collecties (case studies) uit het Metamorfoze-programma pro beren de onderzoekers van dit Meta- morfoze-GezOnd project vast te stellen of en hoe de waarde van de objecten door digitalisering, conservering en/of restauratie verandert. Als de resultaten hiervan bekend zijn, kan een beslissings model ontworpen worden, aan de hand waarvan de meest wenselijke behande ling van individuele stukken of zelfs hele collecties vastgesteld kan worden. Bij het project wordt speciale aandacht gegeven aan de consequenties van (be)-handelingen op materiaalgebonden kenmerken. Metamorfoze heeft de be doeling autonoom verval als gevolg van verzuring of aantasting door inktvraat tegen te gaan door ontzuring of een fytaatbehandeling. Vervolgens is het zaak de informatie veilig te stellen door verfilmen en tegenwoordig digitaliseren. Deze behandelingen zijn echter in veel gevallen tamelijk ingrijpend en het kan zijn dat het karakter van een object totaal verandert door de behandeling - een wellicht ongewenst 'neveneffect'. Bijvoorbeeld: een verzameling brieven die nog opgevouwen is en in de plooien van het papier nog strooizand bevat, zal voor de digitalisering ervan totaal van karakter veranderen. De brieven worden immers uitgevouwen en het strooizand zal weggeveegd moeten worden om de glasplaat van de digitaliseerder niet te beschadigen. Zouden de brieven met een waterige methode behandeld worden tegen inktvraat, dan zullen de karakteristieke vouwen in het papier verdwijnen en moeilijker te reconstrue ren zijn. Een groot deel van de mate riële informatiewaarde gaat daarmee verloren. Aan de andere kant kunnen deze objecten aan waarde winnen doordat ze toegankelijker zijn geworden, zowel fysiek als digitaal, en misschien is het verval van deze objecten vertraagd door de behandeling die ze hebben gekregen. Het kan dus heel goed zijn dat een object op één punt aan waarde verliest, terwijl het op een ander punt aan waarde wint. De grote uitdaging van dit onderzoek is deze veranderingen in waarde als gevolg van behandelingen zodanig schematisch uit te drukken dat zichtbaar wordt of er meer gewonnen of verloren wordt door de behandeling. Als eenmaal besloten is dat er behandeld zou moet worden, is het nog steeds lastig te bepalen hoe die behandeling eruit zou moeten zien. Inktvraat kan bijvoorbeeld op verschillende manieren behandeld worden, waarbij de behandeling afhan kelijk is van de vorm van het object, de mate van aantasting door inktvraat, de risico's van wel of niet behandelen en de praktische mogelijkheden van de restaurator. Het beslissingsmodel voor inktvraat is ontwikkeld voor restauratoren en conserveringsdeskundigen en helpt beslissingen te nemen over het wel of niet behandelen van de door inktvraat aangetaste objecten, die voorbereid moeten worden op digitalisering. Op deze manier kan een nauwkeurig projectvoorstel geschreven worden met een goed onderbouwde begroting. Het inktvraat-beslissingsmodel heeft de vorm van een beslissingsboom: om te beginnen wordt onderscheid gemaakt tussen gebonden en niet-gebonden materiaal, omdat dat invloed heeft op de mogelijkheden van behandeling. In gevallen waar de constructie onder geschikt wordt geacht aan het behoud van het materiaal, wordt een gebonden deel toch als losbladig beschouwd. Vervolgens wordt gekeken naar de mate van inktvraat, waarbij twee toestanden worden onderscheiden: één waarbij wel sprake is van gebruik van ijzergallusinkt en uitwaaiering, maar waar het papier nog niet beschadigd is, en één waarbij de ijzergallusinkt sterk doorgeslagen is naar de achterkant van het papier 16 2010 nummer 4

Archievenblad | 2010 | | pagina 16